Bilge Özel

(Görme engelli) müzik öğretmeni Bilge Özel‘in 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN tecrübesini okumak için aşağıdaki yazıyı okumanızı istiyorum:

Bilge Özel
Beni takip edenler Bilge Özel’i zaten tanıyorlar. Henüz tanımayanlar için kısaca anlatayım:
Bilge ile beni bir yazım buluşturdu. Bir yerde tesadüfen bir yazımı okumuş. Bu yazım hakkında bana çok etkileyici bir mektup yazmıştı. Aramızdaki bağ o günden beri hiç kopmadı.
Kopmasın da zaten.
Bilge’den o kadar çok şey öğrendim ki.
Bir müzik öğretmeni Bilge.
Ve görme engelli.
İyi ki var, iyi ki yaşıyor. Varlığıyla bize, her zaman daha güzel ve daha anlamlı bir hayatın mümkün olduğunu kanıtlıyor.
İki ay önce Bilge ile aramızdaki bağ daha da güçlendi. 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞRENkapsamında İngilizce öğrenmeye başladı.
Sonra da 100 GÜNDE YDS programımıza katıldı ve benim Dil Koçluğumun yanında, deneyimli YDS Hocası Emine Bağcı’dan YDS dersleri almaya başladı. Peki, 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN ve 100 GÜNDE YDS Bilge üzerinde nasıl bir etki yaptı? Nasıl bir sonuç verdi?
Öğrenme isteği ve merakı, kendisine ve dünyaya pozitif bakışı ve sarsılmaz inancı sayesinde diğer her şey gibi İngilizce ile de çok güzel bir ilişki kurmayı başardı Bilge.
Her şeyden önce dünyası genişledi.
Özgürleşti.
Onun dışında kendine güveni daha da arttı ve İngilizcesi çok ciddi bir biçimde gelişti. 
100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN ve 100 GÜNDE YDS‘ye katılma kararı ona hem İngilizceyi, insana bütün kapıları açan bu dili hediye etti. Hem YDS’den istediği sonucu alacak. Hem de…
Şimdi, görme engellilerde müzik eğitimi üzerine yüksek lisans tezini yazacak Bilge. Tabii, bunun için çok sayıda yabancı kaynağı taraması gerekiyor. Diğer birçok alanda olduğu gibi bu alanda da Türkçe kaynak hemen hemen hiç yok gibi çünkü.
Bu yüzden de uzun süredir, ne yapacağım, diye kara kara düşünüyordu. Çünkü yeterli derecede İngilizce bilmiyordu.
Ama şimdi her şey değişti.
Artık İngilizce biliyor, anlıyor Bilge.
Artık yeni bir Bilge var. 
Bilge artık daha da özgürleşti.
Bilge artık, onu uzun süredir sıkıntıya sokan tezini de rahatlıkla yazacak.
Bugün aşağıdaki mektubu aldım Bilge’den. Bana bundan daha güzel bir hediye olabilir mi?
“Merhabalar Semih,
şu an o kadar mutluyum ki, anlatamam!
Çünkü  bugün  muhteşem bir başarı hissi tatmış oldum. 
Zaten renkli ve anlamlı bir hayatım var, ama şu an daha bir anlamlandı sanki. 
Dünyada görme engellilerin keman eğitimiyle ilgili yazılmış makalelere bakıyordum.  
Ve sana  şu kadarını söyleyebilirim ki, okuduklarımın %95’ini anlıyorum, bilmediğim kelimelere sözlükten bakarak. 
Araştırmaya devam ederken Youtube’da bir video çıktı karşıma. Mısır’da  bir dernek kör kadınlardan oluşan bir orkestra kurmuş. Dernek 1954’ten beri faaliyet gösteriyormuş. Orkestradakiler Braille nota sistemini kullanarak çalışıyorlarmış eserlerini. 
İşte, ben tüm bu anlattıklarımı dinleyince anladım Semih, hem de hiç geriye sarmadan. İnanamıyorum.
Yani aslında inanıyorum, çünkü ben bu seviyeye gelmeyi hayal etmiştim.  Ama inanamadığım şey bu kadar kısa sürede nasıl oldu tüm bunlar?
Bir hayalimi daha gerçekleştirmiş oldum. Emine Hoca’ya ve sana nasıl teşekkür edebilirim ki, bilemiyorum.
Çok sevgiler”

Zeynep İlhan

"Konuşmadaki özgüven sorunumu aşmamdaki desteğiniz için teşekkür ederim."

Ayşegül Yılmaz Günay

"Sesindeki o hiç eksilmeyen pozitif tını ile enerjim düşükken ya da moralim bozukken beni hep desteklemesi sayesinde çok daha rahat atlattım bu süreci. Hayat tecrübeleri, tanıştığı sayısız insandan öğrendikleri ve kendi muazzam pozitif kişiliğiyle de birleşince ortaya sizi sıfırdan hiç ummadığınız bir konuşma seviyesine ulaştıran biri çıkıyor ortaya."

Çok Teşekkür Ederim

"Sizi sosyal medya aracılığıyla tanıdım. İyi ki tanımışım. Dil öğrenme korkusunu yendim."

Ekin Kuzukıran

"Sabahın erken saatlerinde bile büyük bir enerji ile telefonu açmanız bana her seferinde, sizinle çalışmanın ne kadar doğru bir tercih olduğunu hatırlattı."

Sami Terzi

"Evet, karşımda bir süper kahraman yoktu. Ekranda sihirli değneğini sallamıyordu. Senelerce denediği, çoğu başarısızlıkla neticelenen metodlardan bahsediyor, ben yeterince vakit kaybettim, sizin de aynı yolu yürümenizi istemiyorum diyordu."

Tuğba Akbey İnan

"Bu süreçte öğrenmem gereken konuların hatırlatıcısı ve anlatıcı olan, cümleleriyle, dildeki koçluk kısmının aslında ne kadar kıymetli olduğunu gösteren Semih Bey’e çok teşekkür ederim. Çok güzel geçen 100 gündü :)"

Dilnur Seda Engin

"Sizinle çalışmak çok keyifliydi gerçekten. Hayata bakış açımı değiştirdiniz. Nezaketiniz ve sabrınız için de ayrıca teşekkür ediyorum."

Uğur Çakmak

"Semih Bey size İngilizce öğrenmenin püf noktasını göstermiyor. Sizin elinize bir maymuncuk veriyor ki bu maymuncukla siz hangi konuda ne başarmak istiyorsanız onun kapısını açabiliyorsunuz. Ben mesela başka bir programlama dili öğrenmek istiyordum. Bu isteğimin üstünden 6 ay geçmişti ve ben hâlâ aynı yerdeydim, sadece istiyordum. Semih Bey ile çalışmamızın 3. haftasında o "maymuncuğu" kullandım ve çok kısa sürede ilerlerdim."

Büşra Duman

"İngilizce benim gözümde öteden beri çok zor bir şeydi. Hatta kimi zaman bu konuda psikolojik çöküntüler yaşıyordum. Ta ki Semih Hocamla İngilizce çalışmalarının yanında, Dil Koçu olarak psikolojik desteğini alıncaya kadar."

Menekşe Yungul

"Çünkü o, öğrenmenin ve öğretmenin ruhunu çözmüş bir öğretmen."

Metin Yiğit

Genelde bir şeye heves ettiğim zaman iyice araştırırım. Doğru kişiyi bulmak için uzun süre sorar, soruştururum. Semih Beye de bu araştırmalarım sonucunda ulaştım.

Bülent Demirdamar

Dokunduğu insanları sarsıyor, kendilerine güvenlerini kazandırıyor, yıllarca olmayacağına inandırıldıkları şeylerin nasıl olacağını önlerine seriyor.

Mustafa Eroğlu

Bir Başarı Hikâyesi Daha

Çiğdem Zeytin

"Bu programı bitirmiş her insan sadece bir dil öğrenmekle kalmıyor, bugüne kadar geliştirdiği inançları yıkabilmenin gücüyle başka bir insana dönüşüyor olmalı."

Ayşe Doğa Özdem

"Semih Uçar, size çalışma yöntemi öğretiyor, disiplinin nasıl kurulacağını öğretiyor, öğrenmeyi öğretiyor. Teşekkür ederim sevgili Semih Uçar hayatıma bu keyfi katmama verdiğiniz destek ve emek için."

Burcu Gündoğdu 2

"İyi ki kursa gitmemişim, Hocam ve iyi ki sizle Almanca öğrenmişim."

"Hocam merhaba."

"Hocam merhaba. Bugünkü sunum süper geçti, bilgi vermek istedim :) Teşekkürler dünkü çalışma için :)"

Zelal İpekeşen

"Sizle beraber dil öğrenmek çok keyifli ve kolay. Dil öğrenme konusundaki önyargılarımı yıkmama yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım beraber başka diller de öğreniriz"