HAZİRAN 2020 DÖNEMİ İNGİLİZCE VE ALMANCA DERSLERİMİZ BAŞLIYOR :)Merhabalar,
Çok teşekkür ederim geldiğiniz için :)

YENİ ÇIKAN "KİM ÖLDÜRDÜ İÇİNDEKİ ÖĞRENMEAŞKINI?" KİTABIMIZIOKUDUNUZ MU? :) Bu yazının üzerine tıklayarak gözatabilirsiniz.

Şimdiden söyleyeyim, siziaşağıda uzunca bir mektup bekliyor. Uzun olmasına rağmen bir soluktaokuyabilmeniz için elimden gelen her şeyi yaptım. Fakat sonuçta uzun bir mektupbu. En altta da yeni dönem derslerimiz için kayıt formunu bulacaksınız. Neden kısabilgilerle geçiştirmeyip, aklınıza gelebilecek her soruyu ayrıntılı olarakcevapladığımı aşağıda yazanları okuyunca anlayacak vi sonunda bana, "İyiki öyle yapmışsınız," diyeceksiniz :) Ama lütfen, bilgileri sonuna kadarokuyun. Birlikte çalışıp çalışmamamız hiç önemli değil. Satır aralarında dilöğrenme işine dair başka hiçbir yerde bulamayacağınız önemli tüyolar ve hayatibilgiler de bulacaksınız çünkü.

Her gün ama her gün, 
"YENİ DÖNEMİNİZNE ZAMAN BAŞLAYACAK HOCAM?" diye soran, "YENİ DÖNEM ARTIK BAŞLASIN!!" diyen çok sayıda mesajalıyorum. 

Ta Mart ayında, bu dönem derslerimiz için yerini ayırtmak isteyenler oldu. Tümiçtenliğimle söylüyorum, ilginize ne kadar teşekkür etsem azdır.


Öğrencilerimden en çok duyduğum söz, 
"Dahaönce aylarca, yıllarca dil öğrenmeye çalışmıştım. Şimdi sizinle dil öğrenmeyebaşlayınca geçmişte boş yere ne kadar zaman kaybettiğimi anladım," oluyor. En sık aldığım mesaj bu. Bu da beni dünyanın en mutlu insanı yapıyor.

Fakat bu programda benim için, benim verdiğimdersler kadar önemli bir nokta daha var. Öğrencilerim ayrıca, kendi gruplarıiçinde diğer öğrencilerimle düzenli olarak konuşma pratiği yapma şansını yakalıyorlar. 
Konuşma pratiği yapmıyorsanız hiçbir dersin önemiolmadığını çok iyi bildiğim için öğrencilerimi her dersimizde buna teşvikediyorum.

Bugün yeni dönem İngilizce ve Almancaderslerimin tam olarak ne zaman başlayacağını açıklıyorum. Ayrıca, yazınındevamında, 
neden dünyanın dörtbir tarafından sayısız insanın benimle dil öğrenmeyi tercih ettiği ve derslerime neden bu kadar yoğun bir ilginin olduğu sorularının cevaplarınıbulacaksınız. Ayrıca, aşağıdaki maddeler altında aklınızda doğabilecek bütünsorulara cevap vereceğim.
- BEN KİMİM VE NEDEN DERSVERİYORUM?
- DERSLERİMİZ NE ZAMANBAŞLIYOR? NE KADAR SÜRÜYOR?
- DERSLERİMİZ HAFTANIN HANGİ GÜNLERİ VE HANGİ SAATLERDE OLACAK?
- HANGİ SEVİYELERE DERS VERİYORUM?
- 10 HAFTA SONUNDA HANGİ NOKTAYA ULAŞIYORUZ?
- DERSLER
İMİZİ NASIL, HANGİ PROGRAMLA YAPIYORUZ?
- DERSLERİN İÇERİĞİ NASIL: NE YAPACAĞIZ, NEYAPMAYACAĞIZ?
- GRUPLARIMIZ KAÇ KİŞİDENOLUŞUYOR?
- ÇALIŞMA ŞARTLARIMIZ NELERDİR?
- KURS KAYIT FORMU(Eğer okuyacaklarınızaklınıza yatarsa ve en altta yer alan çalışma şartlarımızı kabul ediyorsanız,lütfen, yazının altındaki KURS KAYIT FORMU'nu adım adım doldurun.)

 

- BEN KİMİM VE NEDEN DERSVERİYORUM?

Ben Türkçe dışında 10'u aşkın dil öğrenmiş birpolyglot, Türkiye'nin en deneyimli Dil Koçu ve yıllar içinde dünyanın dört biryanından ve çeşitli milletlerden sayısız insana yabancı dil öğretmeyi başarmışbir Dil Öğretmeniyim. Ayrıca, Türkiye'nin en saygın yayınevleriyle çalışan birkitap çevirmeni ve serbest editör,
bunun yanında, yıllardır birkaç dilde birden üretkenlik gösteren birprofesyonel yazarım. Özellikle de KISA SÜREDE ÜST DÜZEYDE DİL ÖĞRENMEkonusundauzmanım. Kendim bunu yapabiliyorum. Bu şekilde şimdiye kadar birbirinden farklıbirçok dil öğrendim. Kendim bunu rahatlıkla yapabildiğim için,
insanların dil öğrenme isteğiyle yıllar boyuncabir yerlere gidip tatmin edici hiçbir sonuç alamamalarına katlanamıyorum. Buyüzden de onlara ne çok zamanlarını alacak ne de bütçelerini sarsacak 10Haftalık programlar içinde ciddi bir dil öğrenme tecrübesi yaşatıyorum. 

Derslerim sonunda elbette her öğrencim verdiğimödevleri yapma, önerdiğim çalışma programlarını uygulama biçimlerine görefarklı oranlarda gelişiyorlar. Sonuçta dil öğretimi bir tür "seriüretim" yapabileceğiniz bir alan değil. 
Fakat programımız sonunda bütün öğrencileriminiçi bir konuda çok rahat oluyor. Süreç sonunda hepsi, "Başka hiçbir dilöğrenme imkânında bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir sıçramayapamazdım," diyor. İstisnasız hepsi. Başlarda kuşkuyla yaklaşanlar dahilhepsi süreç sonunda kendi gelişimlerine kendileri bile inanamıyor. Ortada birsihir yok çünkü. Dil öğrenmeye doğru şekilde yaklaşırsanız herkes kısa süredebüyük sıçramalar yapabiliyor.

Semih Uçar Kimdir? (Okumak içintıklayın.)

İnternette Sadece %5'lik Kısmını Paylaştığım, Hakkımdaki Sayısız ÖğrenciYorumundan Bir Kısmına 
Instagram Hesabımın Öne Çıkanlar Sekmesinde Ulaşabilirsiniz. (InstagramHesabıma Gitmek İçin Tıklayın.)

Neden Hayatımı Dil Öğrenmeye veÖğretmeye Adadım? (Okumak için tıklayın.)

Semih Uçar İçin Ne Dediler? (Okumakiçin tıklayın.)

Semih Uçar Youtube Kanalı. (Gitmek İçin Tıklayın)


- DERSLERİMİZ NE ZAMAN BAŞLIYOR? NE KADARSÜRÜYOR?

- Yeni dönem İngilizce ve Almancaderslerimiz 8 HAZİRAN 2020 günü başlıyor.


- Bu dönem derslerim de, geçtiğimizdönemlerde olduğu gibi tam 10 HAFTA sürecek. Bu dönem ücretimiz aynı ama ders saatimizi arttırdım. Haftada tam 60 dakikalık dolu dolu 2ders yapacağız. (60 dakika, diyorum, fakat saate bakan bir öğretmenhiçbir zaman olmadım. Geçen dönem 1.5 saati bulan derslerimiz oldu. Hattagerektiğinde kimi gruplarıma ücretsiz ek ders bile koydum.)

- Yani programımız yabancı dilinizde olabilecek en kısa sürede en büyüksıçramayı yapmanızı sağlayan, tamamen bu hedef uğrundatasarlanmış 60 dakikalık dolu dolu 20 dersten oluşuyor. 

- DERSLERİMİZ HAFTANIN HANGİ GÜNLERİ VEHANGİ SAATLERDE OLACAK?


Aşağıda Haziran dönemiderslerimizin gün ve saatlerini iletiyorum. Fakat öncesinde şu önemli bilgiyivermem gerek:

Bütün derslerimizinkaydını size ilettiğim için (bu kayıtlar ömür boyu sizin oluyor) hiçbir dersi kaçırmış olmuyorsunuz. Bu yüzden, öğrencilerimin büyükkısmı doğrudan derse katılmak yerine salt kayıtlarla ilerliyor. Ayrıca,derslere doğrudan katılanlar da, kayıtlarla ilerleyenler de bütün sorularına cevap buluyorlar. Bu, benim için çok önemli birnokta. Hiçbir öğrenciminsorusu cevapsız kalmıyor. 

Ders gün ve saatlerimizşu şekilde:

- Pazartesi ve Çarşamba günleri saat19.30-20.30 arası ALMANCA

Pazartesive Çarşamba günleri saat 20.40-21.40 arası İNGİLİZCE 1. SEVİYE

- Salı ve Perşembe günleri saat 19.30-20.30arası İNGİLİZCE ORTA SEVİYE

- Salı ve Perşembe günleri saat 20.40-21.40 arası İNGİLİZCE2. SEVİYE

 

- HANGİ SEVİYELERE DERS VERİYORUM?

Grup derslerimde İngilizce üç,Almanca bir seviyeye ders veriyorum:

1) İngilizce 1. Seviye

2) İngilizce 2. Seviye

3) Almanca 1. Seviye

4) İngilizce Orta Seviye

 

1) İngilizce 1. seviyedekiöğrencilerim, "Okuldan bir şeyler hatırlıyorum. Ama hemen hiçbirşey konuşamıyor, anlayamıyor, okuyamıyorum. Yine de kimi zaman, çok seyrek deolsa çok kolay metinleri anladığım oluyor," seviyesindeoluyor. 

2) 2. seviyedeki öğrencilerimise azar azar bir şeyler okuyup anlayabiliyorlar. Fakat konuşmalarınıve okumalarını kısa sürede hızlandırmak, geliştirmek ve zenginleştirmekistiyorlar.

4) Almanca sınıfımdaki öğrencilerim başlangıç veya başlangıç üstüseviyede oluyorlar. Kısa sürede Almancada çok ciddi bir temel oluşturuyoruz. B2üstü seviyede metinleri derinlemesine okuyup anlayacak seviyeye ulaşıyoruz.

3) İngilizce Orta Seviyedeki öğrencilerim, internette örneğinkişisel gelişim tarzı yazıları okuyabilecek seviyede oluyorlar. - 10 HAFTA SONUNDA HANGİ NOKTAYA ULAŞIYORUZ?

İngilizce 1. ve 2. Seviye ikigrubumla ilk birkaç haftayı İngilizcenin olmazsa olmaz gramer konularını iyiceöğrenmeye ayırıyoruz. Bu konuda iddialıyım. Başka dil öğrenmeimkânlarında aylar, yıllar ayrılan bu konuların aslında birkaç hafta içindenasıl kavranabileceğini göreceksiniz. 

Bu iki grubumla 10 hafta sonunda Ortaüstü/İleri seviye zor yazıları çevirecek, yazılardaki bütün gramerayrıntılarını açıklayabilecek seviyeye geldik, geliyoruz. (2. Seviye grubumuzla elbette 1.Seviyeden daha hızlı ilerliyor, biraz daha ileri bir noktaya ulaşıyoruz.) 

10 haftalık süreç boyuncaöğrencilerime ayrıca sürekli olarak, konuşma ve işitme becerilerini nasılgeliştirebileceklerini öğretiyor, bu yönde basit ama çok etkili,istisnasız herkeste sonuç veren, herkesin konuşma ve anlamasını geliştirençalışmalar veriyorum.


Almanca grubumla ilk beş haftayı Almancanın olmazsa olmazgramer konularını iyice öğrenmeye ayırıyoruz. Bu konuda iddialıyım.Başka dil öğrenme imkânlarında en az bir sene ayrılan bu konuların aslındabirkaç hafta içinde nasıl kavranabileceğini göreceksiniz. 

Yaklaşık 5. haftadan itibaren degerçek yazılar okuyup çevirmeye başlıyor, 10 hafta sonunda B2 ve üstü seviyedeyazıları çevirip, bütün gramer ayrıntılarını açıklayabilecek seviyeye geldik,geliyoruz.

10 haftalık süreç boyuncaöğrencilerime ayrıca sürekli olarak, konuşma ve işitme becerilerini nasılgeliştirebileceklerini öğretiyor, bu yönde basit ama çok etkili, istisnasızherkeste sonuç veren, herkesin konuşma ve anlamasını geliştiren çalışmalarveriyorum. 

İngilizce Orta Seviye grubumuzlasalt gramere en fazla bir iki ders ayırarak doğrudan orta seviye yazılarokumaya başlıyoruz. Fakat yazıları okuyup çevirirken gramer meselesini tümüylebitirmeye çalışıyoruz. Grameri, seviye seviye artan yazılarımızı okuyup,çevirip analiz ederken pekiştiriyoruz. 10 Hafta sonunda da son derecezor ve karmaşık yazıları okuyup, bütün gramer ayrıntılarını açıklayabilecekseviyeye geliyoruz.

Yabancı dilde başlangıçtan ortaseviyeye giden yolla orta seviyeden ileri seviyeye giden yollar birbirinden çokfarklıdır. Bu iki yol birbirinden çok farklı bir yaklaşım ve çalışmalargerektirir. Orta Seviye öğrencilerimi, orta seviyeden ileri seviyeye ulaşmakonusunda eğitiyorum.

10 haftalık süreç boyuncaöğrencilerime ayrıca sürekli olarak, konuşma ve işitme becerilerini nasılgeliştirebileceklerini öğretiyor, bu yönde çalışmalar veriyorum. 


- DERSLERİMİZİ NASIL,HANGİ PROGRAMLA YAPIYORUZ?

Yollarda boş yere zaman, enerji, parakaybetmeyi istemediğimiz için bütün derslerimizi online olarak yapıyoruz. Online dersin, etki anlamında yüz yüze derstenhiçbir farkı yok. Aksine, tecrübeme göre, birçok açıdan yüz yüze dersten çokdaha etkili oluyor. Kullanması sonderece basit ve ücretsiz Zoom adlı uygulama ile aynı anda bağlanıp derslerimiziyapıyoruz. Ücretsiz Zoom uygulamasını Play Store'da "ZOOM CloudMeetings" adıyla bulacaksınız. (Online dil dersi konusundaki tecrübelerimi TRT RADYO1'de yayınlanan "Bilal Eren ile Dijital Hayat" programında anlattım.Programı bu yazının üzerine tıklayarak dinleyebilirsiniz.)

Derslerimize ister görüntülübağlanın, ister sadece sesli olarak. Bu, size kalmış. Nasıl isterseniz. ENÖNEMLİ NOKTALARDAN BİRİ:

Derslerimize doğrudan katılamasanız da,kaçırsanız da hiç sorun değil. Çünkü her dersimizin kaydını, ders sonunda sizegönderiyorum. Yani aslında HİÇBİR DERSİ KAÇIRMA GİBİ BİR İHTİMAL OLMUYOR. Ve derskayıtlarımız tamamen sizin oluyor. Kayıtlara süreli olarak erişme vs. gibi birdurum yok.

Buraya kadar ders tarihi vesüresi, grup seviyelerimiz, hedeflerimiz, ders ücretimiz ve ders yaptığımızprograma dair madde madde bilgi sahibi oldunuz. Buradan sonra siziaşağıda, ders içeriğine dair uzunca bir mektupbekliyor. Uzunca bir mektup bu, çünkü tecrübem, başta ne kadar ayrıntılıkonuşulursa ilerleyen süreçte o kadar az sorunun baş gösterdiği, hatta hiçbirsorunun yaşanmadığı yönünde. Ayrıntıları başlamadan iyice konuşalım ki dilöğrenme yolculuğumuz güzel ilerlesin :)

Bu mektupta şu önemli sorulara cevap bulacaksınız:

1) Derslerde ne yapacağız, neyapmayacağız?
2) Gruplarımız kaç kişiden oluşuyor?
3) Çalışma şartlarınız nelerdir?


Başlayalım :)


1) Derslerde ne yapacağız, ne yapmayacağız?

Derslerimiz herhangi birsınava (YDS, TOEFL, IELTS vs.) yönelik değil. Fakat bu gibi sınavlarahazırlanmaya başlamadan önce benimle kısa sürede ciddi bir sıçrama yapmakistiyorsanız derslerimiz gayet akıllıca bir seçim olacaktır. Ama dediğim gibi,derslerimiz esnasında dil sınavlarına doğru bir şekilde hazırlanmaya dair deönemli dersler versem de, doğrudan herhangi bir sınava yönelik çalışmıyoruz.


- Grup derslerimde size, yabancı dilinizde kısa sürede büyük bir sıçramayapmanızı sağlayacak dersler veriyor, ayrıca, ders dışındaki çalışmalarınızı enetkili hale getirmeniz için Türkiye'nin en deneyimli Dil Koçu olarak dilöğrenme işine dair tecrübelerimi paylaşıyorum.

- Bu aşamada değinmem gereken çok önemli bir nokta var: 
Derslerimiz KISASÜREDE OLABİLECEK EN BÜYÜK, SİZİN ŞARTLARINIZDAKİ EN BÜYÜK SIÇRAMAYI YAPMAK üzerinekurulu. Bu yüzden de doğal olarak, geleneksel dil eğitim sisteminde olduğu gibialfabe, sayılar, mevsimler vs. gibi şeylerle aylar, yıllar geçirmiyoruz.Geleneksel sistemde ders veren kişi ve kurumlardan çok daha hızlıilerliyoruz. Olmazsa olmaz gramer bilgilerini öğrenip olabilecek en kısasürede (ne demek olduğunu aşağıda anlattığım) GERÇEK HAYATA iniyoruz.Çünkü derslerimizin ilk ve en ayırt edici hedefi bu. 

Ama bu aşamada kimi zaman, özellikle de İngilizce veya Almancadabaşlangıç seviyesindeki öğrencilerim bize yetişemeyeceklerini düşünüp paniğekapılabiliyor. Bu, elbette çok normal bir tepki. Yabancı dillerbaşlangıçta insanı hemen her zaman bir kaos hissinin içine sokar. Hele de kısasürede ciddi bir ilerleme kaydetmek istiyorsanız. Ama bu konuda sizişimdiden rahatlatmak istiyorum: 

Çünkü daha önce birlikte bu süreci yaşadığımız, yani başta bizeyetişemeyeceklerini düşünüp paniğe kapılan başlangıç seviyesi öğrencilerimverdiğim basit çalışmaları düzenli olarak yaparak bize yetişmeyigeçtim, bizi geçtiler bile. Süreç sonunda hepsi, 10 hafta gibi bir süredegeldikleri noktaya kendileri bile inanamadılar. 
Bu son verdiğim bilgiyi boş bir reklam sloganı değil, beni öğretmen olarakinanılmaz gururlandıran bir başarı hikâyesi olarak okumanızı isterim. Kısasürede yaptıkları sıçramalarla bu konuda uzman olan beni dahi şaşırtan bütün buöğrencilerimle gurur duyuyorum.

Bu yüzden, lütfen, maalesef hiçbir sonuç vermeyen geleneksel dil eğitimsisteminde zaman kaybetmeyi istemediğiniz için bana ulaşmışken benden degeleneksel sistem gibi ilerlememi, sizi yıllar boyu oyalamamı beklemeyin :) 

Açık söyleyeyim, dil dersi verdiğim yıllar içinde istisnasız herkesin, heryaştan, birikimden, meslekten insanın doğru bir şekilde çalışarak KISA SÜREDEBÜYÜK SIÇRAMALAR YAPABİLDİĞİNİ görmüşken bir derste öğrenilebilen kimi şeyleresırf biraz daha fazla ders yapıp daha fazla para kazanmak için altı ay, birsene ayıramam.


- Programın en fazla beşte birlik bölümünde İngilizce veya Almancanın olmazsaolmaz, çok iyi bilmezsek yol alamayacağımız bilgilerini öğretiyorum veyabunları pekiştirmenizi sağlıyorum. Sadece Almanca 1. Seviyede bu süre, bu dilinyapısı gereği biraz daha uzun sürüyor.

Bunun dışındaki sürede doğrudan (benimtabirimle) GERÇEK HAYATA atılıyoruz. Gerçek hayattan kastımşu:


Okullarda veya dil kurslarında yapılan en büyük hata, eğitiminneredeyse tamamını öğrenilen dile hazırlık yapmakla geçirmek oluyor. Yaniaylar, hatta yıllar boyu gramer kuralları vs. öğretiliyor ama bu kurallarıöğrenmemizin asıl sebebi olan gerçek metinlere, gerçek kayıtlara, gerçekkonuşmaya bir türlü geçilmiyor. Kısacası, havuz kenarında sürekli yüzmeye dairteorik bilgiler veriliyor ama bir türlü havuza girip yüzülmüyor. Böyle birsüreç sonunda yıllar boyu yüzme öğrenilemeyince de, ben neden öğrenemedim, diyeyakınılmaya başlanıyor. Oysa sebebi çok basit: 

Yüzme ancak havuzda yüzerek öğrenilir. Dünyanın en iyi yüzme hocalarından yıllar boyuyüzme dersleri alsanız da, eğer havuza inip yüzmezseniz, havuz içinde idmanyapmazsanız, yani gerçek hayata inmezseniz asla iyi yüzer hale gelemezsiniz.

Bunu bildiğim için, öğrencilerimi olabilecek en kısasürede gerçek hayata indiriyor, bir an önce gerçek metinleri çözümleyip çevirmelerinisağlıyorum. Bir dilde çok kısa sürede ciddi bir temel oluşturmanın veya ortaseviyeden ileri seviyeye sıçramanın en iyi yolu bu çünkü.

Peki, konuşma becerisi bununneresinde?

Programımız boyunca size hemen her ders konuşma işinedair hayati, muhtemelen başka hiçbir yerde öğrenemeyeceğiniz tüyolar vereceğim.Fakat doğrudan konuşma pratiğine sadece bir hafta ayırıyorum. Neden mi? 

Çünkü rahatlıkla ücret vermedenyapabileceğiniz bir şey olan konuşma pratiği için, bana para vererek katıldığınızdersleri harcamak istemiyorum. Bunun yerine derslerimde size, kendibaşınıza veya başka dil öğrenme sistemlerinde öğrenemeyeceğiniz veya öğrenmeniziçin çok uzun süreler alacak hayati önemdeki bilgi ve teknikleri kısa süredeöğretiyorum. 

Ama konuşma pratiği yapmadan da konuşmakmümkün değil. Bunun için de sizi her dersimizde diğer öğrencilerimlekonuşma pratiği yapmaya teşvik ediyorum. Birçok öğrencim derslerimize paralelolarak diğer öğrencilerimle konuşma pratiği yapıyor.

 

Konuşma konusundaki bu tavrımın futbol dersleri örneğiile daha da iyi anlaşılacağını düşünüyorum: Bir dil öğretmeninin grupderslerini konuşma pratiği ile geçirmesi bana; bir futbol hocasının,öğrencilerinin yaptığı maçlar için para alması gibi geliyor. Öğrencilermaçı zaten kendi başlarına oynuyorlar. Maç süresi neden eğitime dahil olsun,bunlar için öğrencilerden neden para alınsın ki? 

Hoca elbette maçlara yönelik veya maçlardan sonrabelli yorumlar yapmalıdır. İşte, ben de bunu, hemen her ders konuşmaya dairtüyolar vererek, sizleri diğer öğrencilerimle konuşma pratiği yapmaya teşvikederek ve programımızın bir haftasını salt konuşma işine ayırıp, size bubecerinin inceliklerini öğreterek yapıyorum. Ama derslerimi, yani banaverdiğiniz parayı konuşma pratiğiyle harcamıyorum. İşin açığı bu, bir öğretmenolarak beni en az yoracak şey. Ama yapmıyorum. Çünkü bunu her şeyden önce etikbulmuyorum.

Aynısı, işitme ve yazma becerileri için de geçerli. Bu beceriler de ancak, sizlerin günlükpratiğinizle gelişen beceriler. Derslerimizde bu pratiği en iyi ve en etkilibiçimde nasıl yapabileceğinizi öğretsem de derslerimizi bu işlerleharcamıyorum.

Derslerimizde İngilizce ve Almancaya, gittikçezorlaşan metinler yardımıyla, olabilecek en kısa sürede en büyük hâkimiyetisağlamaya çalışıyoruz. Ve sayısız kişiye dil öğretmiş birisi olarak gönülrahatlığıyla söyleyebiliyorum ki, sağlıyoruz. 

Okuma becerisi dil öğrenmenin laboratuvarıdır. İnsanyabancı dilinde büyük sıçramaları ancak okuma işinde ustalaştıkçagerçekleştirebiliyor. Peki, (daha önce defalarca yazdığım gibi) bizdeokuma işine bakış nasıl?

Uzun yılları kapsayan dil koçluğu ve öğretmenliği tecrübembana, hemen herkesin düşündüğünden kötü ve yanlış okuduğunu gösterdi. Başka bir deyişle, insanlar yabancı dildeokumuyor. Okuduğunu sanıyor. Yabancı dil öğrencilerinin neredeyse tamamı,okudukları metni tamamen yanlış anlamalarına rağmen durumu fark edemiyor, tektek anlamlarını bildikleri kelimeleri bir araya getirerek bir yerlere ulaşmayaçalışıyor. Bu yüzden ya, örneğin herkes konuşamadığından yakınırken  hemenhiç kimsenin okumasından yakındığını göremezsiniz. Oysa durum tam tersi: Çoğunlukdüşündüğünden daha iyi konuşuyor, daha kötü okuyor. Hocam, benim okumamda hiçsorun yok. Yıllardır işyerinde İngilizce çalışıyoruz, diyen öğrencilerimin dahien basit metinleri bile okuyamadığını veya bundan da tehlikelisi, doğruokuduklarını sanırken aslında tamamen yanlış okuduklarını gördükçe bu düşüncemiyice perçinlendi. Peki, okumada neden gelişilmiyor?

Çünkü nasıl okunması gerektiği bilinmiyor. 

Okuma işinin çok kritik teknikleri var. Bunlar bilinmeden okumada gelişmekmümkün değil. İşte, derslerimizde olabilecek en kısa sürede gerçek hayata inipgerçek metinlere eğiliyor, adım adım bunları analiz edip çeviriyoruz. Bunaokuma tekniği, çeviri tekniği, kelime ve cümle ezberleme teknikleri hakkındaverdiğim bilgiler de eklenince yabancı dilimizde kısa sürede büyük bir sıçramagerçekleştiriyoruz.

Öğrencilerim bunun yanında kendilerine sunduğumfırsatlar ve öğrettiğim biçimlerde konuşma, yazma ve işitme alanlarında dapratik yaptıkları için 10 hafta gibi son derece kısa bir sürede bile kompleolarak çok ciddi bir gelişme sağlıyorlar. 

Bu sonuç  şu açıdan da içimi rahatlatıyor: Çünkübu şekilde öğrencilerime ben olmadan YAPAMAYACAKLARI şeyleri öğretmiş oluyorum.

Örneğin konuşma pratiğini herkesle yapabilirsiniz.Hatta kendinizden düşük seviyede insanlarla konuşmak çoğunlukla daha etkilioluyor (bunun sebeplerini derslerimizde açıklayacağım). Bunun için birilerinepara vermenize gerek yok. 

Aynı şekilde, işitme çalışması da (buna dair önemlitüyoları, olmazsa olmaz bilgileri sizlerle paylaşacak olsam da) tamamen kendibaşınıza yapmanız gereken bir iş. 

Ama mesele okuma işinde ve bu vesileyledil bilgisinde, okuma ve çeviri tekniğinde, kelime ve cümle öğrenme işlerindevs. gelişmek oldu mu, işler değişiyor. Bunları benden veya bu konuda uzmanbirinden bağımsız bir şekilde yapabilmeniz mümkün değil. En azından programımızsonlanana kadar :)


2) Gruplarımız kaç kişiden oluşuyor?

Her grubumuz elbette farklı sayılarda. Fakat burada şunu belirtmekte fayda var:

Grup sayısı derse katılım sayısı, yani derste hazır bulunacak veya dersekatılacak öğrenci sayısı demek değil. Öğrencilerimin çok büyük kısmı kayıtlarlailerliyor. Bu yüzden de, derse doğrudan katılım sayısı (her zaman yoğun geçenilk hafta hariç) şimdiye kadar 5 öğrenciyi hiç geçmedi. 3-5 öğrenci ortalamasayımız. Hatta çoğu dersleri 1-2 öğrencimle yapıyoruz. 

Ayrıca, grup kaç kişiden oluşursa oluşsun siz derste diğer öğrencilerimi negörüyor ne de duyuyorsunuz. Bu yüzden, online grup derslerini bir sınıfatoplanarak yapılan geleneksel dersler gibi algılamayın. Siz derste sadece osırada konuşan kişiyi; yani çoğunlukla beni veya soru soran öğrencimi görüyorve duyuyorsunuz. Diğer herkesin mikrofonu (ve isterse kamerası) kapalı oluyor.Yani aslında derslerimi siz bireysel ders veya kimi zaman da butik grup dersiolarak algılıyor, derslerden bu şekilde verim alıyorsunuz.


Bu noktada ayrıca, şunu hatırlatmak istiyorum:

ŞİMDİYE KADAR DERSLERDE HİÇBİR ÖĞRENCİMİN SORUSU CEVAPSIZ KALMADI. 

Derslerimde her öğrencim sorusuna cevap alıyor. Bu, benim çok hassas olduğumbir nokta. Diyelim ki, çok soru birikti ve cevaplamam ders işleyişindengötürecek. O zaman ücretsiz bir ek ders koyuyorum. Soruları o derstecevaplıyoruz. 

Ama başta da söylediğim gibi, ilk hafta hariç, dersedoğrudan katılımın 4-5 kişiyi aştığını hiç görmedim. Keşke aşsa :)


Şimdilik bu kadar :) KURS KAYIT FORMUMUZUAŞAĞIDA BULACAKSINIZ.

Semih Uçar Kimdir? (Okumak için tıklayın.)

İnternette Sadece %5'lik Kısmını Paylaştığım, Hakkımdaki Sayısız ÖğrenciYorumundan Bir Kısmına 
Instagram Hesabımın Öne Çıkanlar Sekmesinde Ulaşabilirsiniz. (InstagramHesabıma Gitmek İçin Tıklayın.)

Neden Hayatımı Dil Öğrenmeye veÖğretmeye Adadım? (Okumak için tıklayın.)

Semih Uçar İçin Ne Dediler? (Okumakiçin tıklayın.)

Semih Uçar Youtube Kanalı.(Gitmek İçin Tıklayın)

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Kurs Kayıt Formu
 
 


 

Sevim Hanım

"İçinde dil öğrenmeye dair en ufak bir isteği olan herkese sizi tavsiye ediyorum. Çünkü bu ufacık isteği nasıl büyütüp büyük bir amaç haline getirdiğinizi bizzat yaşayarak gördüm. Bana dil öğrenme konusunda her zaman benden çok güvendiniz. Bu benim için çok değerliydi. Siz gerçekten iyi bir öğretmensiniz. Umarım başka bir dil yolculuğunda yollarımız tekrar kesişir."

İnsanların Aklına İlk Gelen Kişi Olmak

Geçen hafta GAP gezisine çıkmış öğrencimle konuşurken, "Geziniz nasıl geçti?" dedim. "İyi," dedi. "Mardin'e gittik, Urfa'ya gittik. Sonra Göbekli Tepe'ye gittik." Göbekli Tepe deyince durdu ve sordu: "Göbekli Tepe'yi biliyor musunuz?"