EYLÜL 2021 DÖNEMİ İNGİLİZCE VE ALMANCA DERSLERİM BAŞLIYOR :)

Merhabalar,

Çok teşekkür ederim geldiğiniz için :)

- İngilizce ve Almanca yeni dönemimiz, 13 Eylül 2021 günü video-ders paylaşımlarımla başlıyor. O günden itibaren sizi okuma, işitme ve konuşma becerileriniz ile telaffuzunuzu geliştirmeye yönelik video-derslerimle dil çalıştırmaya başlayacağım.

- Canlı derslerimiz ise 4 Ekim 2021 haftası başlıyor.

EYLÜL 2021 dönemi İngilizce veya Almanca derslerime katılmayı düşünüyorsunuz. Buraya da bu konuda bilgi almak ve sonunda da büyük ihtimalle, geçen yıllar içinde dünyanın dört bir tarafından ve birçok milletten sayısız insanın yaptığı gibi derslerime kaydolmak için geldiniz. Kafanız karışmasın diye, bilgi almak ve derslerime kaydolmak için hangi yolları izlemeniz gerektiğini aşağıda, En Sık Sorulan Sorular başlığı altında adım adım açıklıyorum. Bütün bu önemli bilgileri okuduktan sonra derslerime kaydolmak için Mesafeli Satış Sözleşmesi'ni doldurmanız gerekecek. Sözleşmede yer alan önemli ayrıntıları gözden kaçırmamanız "En Önemli İlkem" başlığı altında sözleşmenin sizin için bir de özetini oluşturdum.

Eğer aşağıdaki bilgileri okuduktan sonra geçen yıllar içinde dünyanın dört bir tarafından, her yaştan, meslekten ve birikimden sayısız insanın yaptığı gibi derslerime katılmak ve benim rehberliğimde dil öğrenmek veya dilinizi geliştirmek istiyorsanız:


a) Birinci adım olarak aşağıdaki linkte yer alan Ön Bilgilendirme Formu'nu, ardından Mesafeli Satış Sözleşmesi'ni ve sonda da KVKK Aydınlatma Metni'ni okuyup onaylamanızı rica ediyorum.


b) Sözleşmemizi doldurduktan sonra, sözleşmenin 3.5. maddesinde yer alan hesabımıza katılım ücretimizi yatırmanızla birlikte kaydınız tamamlanıyor. Artık sizin yapmanız gereken bir şey kalmadı. Bu son adım sonrasında, sözleşmemize girdiğiniz e-mail adresinize sistemimize giriş linkinizi içeren bir e-mail ileteceğim ve dil yolculuğumuza başlamış olacağız.

(Katılım ücretimizi Avrupa ülkelerinden yatırmak isteyen öğrencilerim, havale ücreti vermemek ve işlemlerini kolaylaştırmak için semihucaryazar@gmail.com adresinden benimle iletişime geçebilirler.)


Ön Bilgilendirme Formu ile Mesafeli Satış Sözleşmesini okumak için tıklayınız.

 
EN SIK SORULAN SORULAR

1) BEN KİMİM VE NEDEN DERS VERİYORUM? NEDEN BENİMLE DİL ÖĞRENMELİSİNİZ? 

2)  CANLI DERSLERİMİZ NE ZAMAN BAŞLIYOR? NE KADAR SÜRÜYOR? NELERİ İÇERİYOR?

3) CANLI DERSLERİMİZ HAFTANIN HANGİ GÜNLERİ VE HANGİ SAATLERDE OLACAK?

4) CANLI DERSLERİN KAYITLARI VE VİDEO DERSLERİ SINIRLI SÜREYLE Mİ YOKSA ÖMÜR BOYU MU KULLANABİLİYORSUNUZ? 

5) HANGİ SEVİYELERE DERS VERİYORUM? (KUR KUR SEVİYE TARİFLERİ, KUR İÇERİĞİ, KUR HEDEFİ)

6) GRUPLARIMIZ KAÇ KİŞİDEN OLUŞUYOR?

7) KURLARIMIZIN ÜCRETİ NE KADAR? 

8) DERSLERİMİZİ NASIL VE HANGİ UYGULAMAYLA YAPIYORUZ?

9) DERSLERİM ÇOCUKLARA UYGUN MU? DERSLERİME KATILMAK İÇİN YAŞ LİMİTİ NEDİR?

10) MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ; EN ÖNEMLİ İLKEM


                                                        ***


1. BEN KİMİM VE NEDEN DERS VERİYORUM? NEDEN BENİMLE DİL ÖĞRENMELİSİNİZ? 1.1. Ben Kimim ve Neden Ders Veriyorum?


- Ben Türkiye’nin en çok dil bilen insanlarından biri, 12 dilde kitap okumuş ve 20'yi aşkın dili anlayabilen bir poliglot;


"Kim Öldürdü İçindeki Öğrenme Aşkını?" kitabının ortak yazarı;


- Türkiye'nin en deneyimli Dil Koçu


- Geçtiğimiz yıllar içinde dünyanın dört bir yanından ve çeşitli milletlerden sayısız insana yabancı dil öğretmeyi başarmış bir Dil Öğretmeni;


- Eski bir Üniversite Hocası;


- 25 yaşından beri Türkiye'nin en saygın yayınevleriyle çalışan bir kitap çevirmeni ve editör;


- Son 8 yıldır birkaç dilde birden çok yoğun bir şekilde hizmet veren bir profesyonel yazar;


- Sanatsal ve pedagojik alanlarda dünyanın en saygın sanat okullarında okumuş, Japonya'dan Almanya'ya, Çin'den Danimarka'ya varan çok geniş bir yelpazede ders ve konser vermiş bir müzisyenim


***


- Bengü Türk TV'de Kübra Eser'in Hazırlayıp Sunduğu 'Öğreni-Yorum' Programında Dil Öğrenme Üzerine Söyleşi (İzlemek için yazının üzerine tıklayın.)

- TRT Radyo 1'de Bilal Eren'in hazırlayıp sunduğu "Dijital Hayat programımızda bu hafta Dil Öğrenme Uzmanı Semih Uçar ile Dil Öğrenme Üzerine Konuşuyoruz". (TRT Radyoları tarafından şimdiye dek müzisyen, çevirmen, yazar ve dil öğretmeni kimliğimle 5 farklı programa davet edildim. Bunlardan birini dinlemek için yazının üzerine tıklayın.) 

Tuğba Akbey İnan'ın Hazırlayıp Sunduğu 'Mavi Dünya' Programında Dil Öğrenme Üzerine Söyleşi. (Dinlemek için yazının üzerine tıklayın.)

- "Yalnız dâhileri Türkçeye çeviren bir çevirmen: Semih Uçar". (Şair ve yazar Ayfer Feriha Nujen'in yazısını okumak için tıklayın.) 

- "Türkiye'nin Dil Öğrenememe Korkusunu Dağıtmak". (Yazar Bülent Şahin Erdeğer'in yazısını okumak için tıklayın.)

***

Ve özellikle de KISA SÜREDE ÜST DÜZEYDE DİL ÖĞRENME konusunda uzmanım. Kendim bunu yapabiliyorum. Bu şekilde şimdiye kadar birbirinden farklı birçok dili üst düzeyde öğrendim. Kendim bunu rahatlıkla yapabildiğim için, insanların dil öğrenme isteğiyle yıllar boyunca bir yerlere gidip tatmin edici hiçbir sonuç alamamalarına katlanamıyorum. Bu yüzden de onlara ne çok zamanlarını alacak ne de bütçelerini sarsacak programlar içinde ciddi bir dil öğrenme tecrübesi yaşatıyorum. 


Derslerim sonunda elbette her öğrencim verdiğim ödevleri yapma, önerdiğim çalışma programlarını uygulama biçimlerine göre farklı oranlarda gelişiyor. Dediklerimi hiçbir şekilde uygulamayanlar ise elbette hiçbir şekilde gelişmiyor. Sonuçta dil öğretimi bir tür "seri üretim" yapabileceğiniz bir alan değil. Fakat programımız sonunda bütün öğrencilerimin içi bir konuda çok rahat oluyor. Süreç sonunda hepsi, "Başka hiçbir dil öğrenme imkânında bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir sıçrama yapamazdım," diyor. İstisnasız hepsi. Başlarda kuşkuyla yaklaşanlar dahil hepsi süreç sonunda kendi gelişimlerine kendileri bile inanamıyor. Ortada bir sihir yok çünkü. Dil öğrenmeye doğru şekilde yaklaşırsanız herkes kısa sürede büyük sıçramalar yapabiliyor. Derslerime yazılıp, söylediklerimi söylediğim şekilde uygulayan istisnasız herkes sonuca ulaştı, ulaşıyor.

***


Semih Uçar Kimdir? (Okumak için tıklayın.)

- İnternette Sadece %5'lik Kısmını Paylaştığım, Hakkımdaki Sayısız Öğrenci Yorumundan Bir Kısmına 
Instagram Hesabımın Öne Çıkanlar Sekmesinde Ulaşabilirsiniz. (Instagram Hesabıma Gitmek İçin Tıklayın.)


Neden Hayatımı Dil Öğrenmeye ve Öğretmeye Adadım? (Okumak için tıklayın.)

Semih Uçar İçin Ne Dediler? (Okumak için tıklayın.)

Semih Uçar Youtube Kanalı (Gitmek İçin Tıklayın)


***


1.2. Neden Benimle Dil Öğrenmelisiniz?

- Birinci Sebep: Bir üstteki maddede yazanlar. Açık konuşalım. Ben şahsen, biri bana bir şey öğretmeye kalktığında ilk önce bu kişinin

aynı alanda neler yaptığına, neler başardığına bakıyorum. Yoksa Stephen Covey'nin söylediği gibi, "Düşük bir seviyede olup yüksek dozda nasihatler vermek kolaydır." Buradan hareketle, yabancı dillerde benim kadar derinleşmiş, dil öğrenme ve dil öğretme işlerine benim kadar kafayı takmış, bu alanlarda benim kadar üretkenlik göstermiş ve tecrübe kazanmış kaç kişiye rastlayabilirsiniz, bilmiyorum. Bana kalırsa sadece bu gerçek, Neden Benimle Dil Öğrenmelisiniz? sorusunun en iyi ve en somut cevaplarından biri.

 

- İkinci Sebep: Benim ve dünyanın en büyük dil öğrenme ustalarının, 10, 20, 30, 40 dil bilen poliglot’ların dil öğrenme anlayışı en kısa biçimde şöyledir:

a) Öğrendiğin dilin gramer temellerini olabilecek en kısa sürede kavra;

b) Ve kendine dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinden geliştirmek istediklerini doğallıkla geliştirecek günlük bir dil öğrenme sistemi kur. 

Yani gördüğünüz gibi, okullarda, dil kurslarında ve bu anlayışla ilerleyen özel derslerde hüküm süren geleneksel dil öğretme sisteminden oldukça farklı. Farklı, çünkü bu geleneksel sistem sizin de kendi tecrübelerinizden bizzat bildiğiniz gibi, maalesef sonuç vermiyor. Ben de bunu çok iyi bildiğim için Dil Öğretme anlayışımı sonuç veren, etkili bir anlayışla şekillendiriyorum. Bunu özetle şu şekilde yapıyorum:

a) Canlı derslerimizde, seviyenize uygun gramer konularını olabilecek en kısa sürede öğrenip pekiştirmenizi sağlıyorum. Önce konuyu veriyor, sonra bu konuda mutlaka bilmeniz gereken yanları öne çıkarıyor (yani önemli ile önemsizi ayırıyor) ve bu en önemli konuları hafızanıza olabilecek en kısa sürede nasıl katacağınızı öğretiyorum. Bunu yaptıktan sonra da, örnek cümle ve metinlerle, öğrendiğimiz gramer konusunu pekiştirmenizi sağlıyorum. Ayrıca, bir noktadan sonra sizi, o gün öğrendiğimiz gramer konusuyla doğrudan bağlantılı olmayan metinlere sokuyor, yani benim tabirimle gerçek hayata indiriyorum. Giderek zorlaşan bu metinleri nasıl okuyup anlayacağınızı, okuduğunuzu konuşmanıza nasıl katacağınızı ve nasıl doğru bir şekilde telaffuz çalışacağınızı öğreterek dilinizi günden güne geliştiriyorum.

b) Fakat yukarıda söylediğim gibi, sadece bu dil öğrenmeniz için yeterli değil. Bunun yanında mutlaka, düzenli olarak uyguladığınız akıllı ve etkili bir dil öğrenme sisteminiz olmalı. Bunun için de sizinle, seviyenize uygun video-dersler paylaşıyorum. Bu sayede derslerimizden bağımsız günlük dil çalışmanızı doğrudan etkiliyorum. Yani sizinle ve sizin için dil çalışıyorum. Video-derslerde verdiğim talimatlarla sizi her gün dil çalıştırıyorum. Her videoda, öğrendiğiniz dil ve seviyeye uygun gramer, okuma, konuşma, dinleme, çeviri, telaffuz dersleri veriyorum. Bu ikisi birleşince, 12 dil bilen ve bunların önemli kısmında olabilecek en yüksek seviyede derinleşmiş bir Dil Öğrenme Uzmanının rehberliğinde kaçınılmaz olarak kısa sürede çok ciddi bir gelişme kaydediyorsunuz.2. CANLI DERSLERİMİZ NE ZAMAN BAŞLIYOR? NE KADAR SÜRÜYOR? NELERİ İÇERİYOR?- İngilizce ve Almanca yeni dönemimiz, 13 Eylül 2021 günü video-ders paylaşımlarımla başlıyor. O günden itibaren sizi okuma, işitme ve konuşma becerileriniz ile telaffuzunuzu geliştirmeye yönelik video-derslerimle dil çalıştırmaya başlayacağım.

- Canlı derslerimiz ise 4 Ekim 2021 haftası başlıyor.


- Bu dönemki canlı derslerim 2021 yılına kadar olduğu gibi 10 Hafta-20 Ders değil, 12 Hafta-24 Ders sürüyor. Her hafta 60 dakikalık dolu dolu 2 Canlı Ders yapacağız. Yani programımız yabancı dilinizde olabilecek en kısa sürede en büyük sıçramayı yapmanızı sağlayan, tamamen bu hedef uğrunda tasarlanmış 60 dakikalık dolu dolu 24 dersten oluşuyor. 


- Fakat bunlar eğitimimizin sadece bir ayağı. Bunun yanında benden dil öğrenme sürecinizin bütün aşamalarını ve her gününü dolduran ve destekleyen video-dersler alacaksınız. Bu video-derslerde kısaca şu paketler var:


a) Dinleme, Okuma, Konuşma ve Yazma becerilerinizi geliştirmeye yönelik ders paketi;

b) Telaffuz geliştirme dersleri paketi;

c) Seviyenize göre kelime ve cümle dağarcığınızı binlerce yeni kelimeyle geliştirme paketi;

d) Boş yere vakit kaybetmeden daha etkili bir şekilde dil öğrenmenizi sağlayacak Dil Koçluğu seansları paketi;

e) Bir dünya klâsiğini (seviyemize uygun bir şekilde) okuyup dinlettiğim, size anlata anlata çevirdiğim BİR KLASİK OKUYORUZ dersleri paketi;

e) (Özellikle İngilizce öğrencilerim için çok güzel bir birikim içeren) "Semih Uçar ile Dil Öğren" (Android) Uygulaması;

f) Öğrencilerime özel Telegram kanalımız aracılığıyla dil öğrenme materyali paylaşımı ve önerisi;

g) Öğrencilerime özel yazılar, teknikler, paylaşımlar.


EYLÜL 2021 dönemine katılan İngilizce öğrencilerime ayrıca, öğrencilerimin derslerimiz dışındaki dil çalışmalarını düzene sokmak ve daha etkili hale getirmek için geliştirdiğim "SEMİH UÇAR İLE DİL ÖĞREN" (Android) uygulamasını hediye edeceğim :)

Sadece öğrencilerim için geliştirip, sadece öğrencilerimle paylaştığım bu uygulama için sizden hiçbir şekilde ekstra bir ücret talep etmiyorum. Öğretmenin görevinin ders anlatmaktan ibaret olmadığını, en iyi öğretmenin, öğrencisinin ders dışındaki çalışmasına da olumlu etki yapabilen öğretmen olduğunu bilen bir öğretmen olarak bütün öğrencilerime hediyem.


Bu uygulama sayesinde derslerimiz devam ederken de, derslerimiz sonrasında da benim dil öğrenme tekniklerim, yöntemlerim, çalışma programlarım ve kaynak önerilerim öğrencilerimin her an elinin altında oluyor. Dil öğrenmeye dair kafalarına takılan bütün soruların cevabını uygulamada buluyorlar.¦? Ayrıca, benim önerdiğim çalışma yönteminde kullanabilecekleri binlerce cümleyi Türkçe çevirileri ve sesli okunuşlarıyla birlikte uygulamada kullanabiliyorlar. ¦?Son olarak da, benim oluşturduğum Bilinçli Dinleme Çalışması'nda kullanabilecekleri, benim önerim olan podcast'lere ve kayıtlara da her gün bir tıkla ulaşıyorlar.¦? Yani kısacası, öğrencilerim artık başka hiçbir kitaba veya kaynağa gerek duymadan, doğrudan benim önerdiğim yöntem ve kaynaklarla dil çalışabiliyorlar.
3. CANLI DERSLERİMİZ HAFTANIN HANGİ GÜNLERİ VE HANGİ SAATLERDE OLACAK?


Aşağıda EYLÜL 2021 dönemi derslerimizin gün ve saatlerini paylaşıyorum. Fakat öncesinde şu önemli bilgiyi vermem gerek:

Bütün Canlı Derslerimizin kaydını size ilettiğim için (bu kayıtları telefon veya bilgisayarınıza indiriyorsunuz, ömür boyu sizin oluyor) hiçbir dersi kaçırmış olmuyorsunuz. Bu yüzden, öğrencilerimin büyük kısmı doğrudan derse katılmak yerine salt kayıtlarla ilerliyor. Ayrıca, derslere doğrudan katılanlar da, kayıtlarla ilerleyenler de bütün sorularına cevap buluyorlar. Bu, benim için çok önemli bir nokta. Hiçbir öğrencimin sorusu cevapsız kalmıyor. 

Canlı derslerimizin gün ve saatleri şu şekilde:

- Pazartesi ve Çarşamba günleri saat 19.30-20.30 arası ALMANCA

Pazartesi ve Çarşamba günleri saat 20.40-21.40 arası İNGİLİZCE 1. KUR (BAŞLANGIÇ)

- Salı ve Perşembe günleri saat 19.30-20.30 arası İNGİLİZCE 3. KUR (ORTA)

- Salı ve Perşembe günleri saat 20.40-21.40 arası İNGİLİZCE 2. KUR (BAŞLANGIÇ ÜSTÜ)


4. CANLI DERSLERİN KAYITLARINI VE VİDEO DERSLERİ SINIRLI SÜREYLE Mİ YOKSA ÖMÜR BOYU MU KULLANABİLİYORSUNUZ?

Her canlı dersimizden sonra size dersin kaydını Google Drive belgesi olarak iletiyorum. Bu kaydı telefon veya bilgisayarınıza indirip veya kendi Drive'ınıza aktarıp ömür boyu faydalanabilirsiniz. Yani hiçbir şekilde ders kaçırmış olmuyorsunuz. 

Video-derslerimizi de Google Drive linki olarak iletiyorum. Bu linklere tıklayarak video-derslerimizi istediğiniz zaman izleyebilir, istediğiniz zaman benimle birlikte, benim yönlendirmelerimle dil öğrenebilirsiniz.


5. HANGİ SEVİYELERE DERS VERİYORUM? (KUR KUR SEVİYE TARİFLERİ, KUR İÇERİĞİ, KUR HEDEFİ)


İngilizce 1. Kur (Başlangıç)

Bu Kur Kimler İçin?

-Bu kur Başlangıç Seviyesi öğrencilerim için. “(Hemen) hiçbir şey bilmiyorum/hatırlamıyorum,” “Seviyem sıfır,” veya “Sıfırdan başlamak istiyorum,” diyorsanız bu kura yazılın. 

(Gördüğünüz gibi seviye belirtirken A1, B1, C2 vs. gibi ifadeler kullanmaktan kaçınıyorum. Çünkü yıllar içinde gördüm ki bu sayılar seviye belirlemekte son derece yanıltıcı oluyor. Örneğin B2 seviyede olduğunu söyleyen beş kişiyle konuşuyorum. Biri hayatında o dilde hiç kitap okumamış, diğeri hiç konuşamazken öteki konuşuyor ama hiçbir şey anlamıyor. Fakat sorsanız hepsi B2 seviyede. Bu yüzden, dil öğrenmek isteyen on binlerce insanla iletişimim sonrasında gördüm ki yukarıdaki gibi seviye belirtmek çok daha isabetli oluyor. Sizden ricam, seviyenizi bu kısa tarifler ışığında belirlemeniz. Fakat şunu da unutmayın: Canlı derslerimiz başladığında, eğer bu seviyenin size zor veya kolay olduğunu düşünürseniz ilk hafta içinde seviyenizi değiştirebilir, bir alt veya üst kura geçebilirsiniz.)

Bu Kurda Neler Yapıyoruz?

- Canlı derslerimizde bu seviyeye ait gramer konularını olabilecek en akıllı ve etkili biçimlerde öğreniyor, örnek cümle ve metinlerle öğrendiğimiz konuları pekiştiriyoruz. Bu konuda iddialıyım. Başka dil öğrenme imkânlarında aylar, yıllar ayrılan dil bilgisi temellerinin aslında birkaç hafta içinde nasıl kavranabileceğini göreceksiniz. 

- Canlı derslerimizin yanında gönderdiğim yüzlerce dinleme-okuma-konuşma-yazma çalışması video-dersi, kelime ve cümle dağarcığı geliştirme video-dersleri paketi ve dil koçluğu desteği video-dersleri ile de günlük dil çalışmanızı şekillendiriyor, hiç vakit kaybetmeden akıllı bir şekilde dil öğrenmenizi sağlıyorum. Bu video-dersler sayesinde okuma, konuşma, işitme ve yazma becerileriniz günden güne gelişiyor. YANİ SADECE BU VİDEO-DERSLERİ TAKİP EDEREK DİL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. 

Bu Kur Sonunda Hangi Seviyeye Ulaşıyoruz?

- Bu kur sonunda, EĞER CANLI DERSLERİMİZDE İŞLEDİĞİMİZ KONULARA ÇALIŞIR, SÖYLEDİKLERİMİ YAPAR, CANLI DERSLERİMİZ YANINDA DA SİZE GÖNDERECEĞİM VE DİNLEME/OKUMA/KONUŞMA/YAZMABECERİLERİNİZİ GELİŞTİRECEK VİDEO-DERSLERE DÜZENLİ OLARAK ÇALIŞIRSANIZ çok ciddi bir gelişme kaydeder, İngilizcede çok sağlam bir okuma, konuşma, yazma ve işitme becerisi temeli oluşturursunuz. Buna karşın, eğer bu işe günde en az 1 saatinizi ayırır ve verdiğim çalışmaları tam olarak ve her gün yaparsanız süreç sonunda yeni en az 2000 kelime ve binlerce cümle öğrenir, Orta Altı seviyeye ulaşırsınız. Fakat bütün bunlar ancak dediklerimi dediğim şekilde ve disiplinde yaparsanız olur. Şimdiye kadar sadece derslerime yazıldı diye dil öğrenebilen tek bir kişiye dahi rastlamadım.

 

İngilizce 2. Kur (Başlangıç Üstü)

Bu Kur Kimler İçin?

-Bu kur Başlangıç Üstü Seviyesi öğrencilerim için. Ve 1. Kur (Başlangıç) derslerimin doğrudan devamı. Bu kura yazılan öğrencilerim azar azar da olsa bir şeyler okuyup anlayabiliyorlar. Çok zor olmayan, belli yapılardaki kısa cümlelere bir şekilde anlam verebilseler de belki gramer bilgilerinin değil ama dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinin neredeyse sıfırdan geliştirilmeye ihtiyacı var. 

(Gördüğünüz gibi seviye belirtirken A1, B1, C2 vs. gibi ifadeler kullanmaktan kaçınıyorum. Çünkü yıllar içinde gördüm ki bu sayılar seviye belirlemekte son derece yanıltıcı oluyor. Örneğin B2seviyede olduğunu söyleyen beş kişiyle konuşuyorum. Biri hayatında o dilde hiç kitap okumamış, diğeri hiç konuşamazken öteki konuşuyor ama hiçbir şey anlamıyor. Fakat sorsanız hepsiB2 seviyede. Bu yüzden, dil öğrenmek isteyen on binlerce insanla iletişimim sonrasında gördüm ki bu şekilde seviye belirtmek çok daha isabetli oluyor. Sizden ricam, seviyenizi bu kısa tarifler ışığında belirlemeniz. Fakat şunu da unutmayın: Canlı derslerimiz başladığında, eğer bu seviyenin size zor veya kolay olduğunu düşünürseniz ilk hafta içinde seviyenizi değiştirebilir, bir alt veya üst kura geçebilirsiniz.)

Bu Kurda Neler Yapıyoruz?

-Canlı derslerimizde bu seviyeye ait gramer konularını olabilecek en akıllı ve etkili biçimde öğreniyor, örnek cümle ve metinlerle öğrendiğimiz konuları pekiştiriyoruz. Bu konuda iddialıyım. Başka dil öğrenme imkânlarında aylar, yıllar ayrılan konuların aslında birkaç hafta içinde nasıl kavranabileceğini göreceksiniz. 

Canlı derslerimizin yanında gönderdiğim yüzlerce dinleme-okuma-konuşma-yazma çalışması video-dersi, kelime ve cümle dağarcığı geliştirme video-dersleri paketi ve dil koçluğu desteği video-dersleri ile de günlük dil çalışmanızı şekillendiriyor, hiç vakit kaybetmeden akıllı bir şekilde dil öğrenmenizi sağlıyorum. Bu video-dersler sayesinde okuma, konuşma, işitme ve yazma becerileriniz günden güne gelişiyor. YANİ SADECE BU VİDEO-DERSLERİ TAKİP EDEREK DİL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. 

Bu Kur Sonunda Hangi Seviyeye Ulaşıyoruz?

-Bu kur sonunda, EĞER CANLI DERSLERİMİZDE İŞLEDİĞİMİZ KONULARA ÇALIŞIR, SÖYLEDİKLERİMİ YAPAR, CANLI DERSLERİMİZ YANINDA DA SİZE GÖNDERECEĞİM VE DİNLEME/OKUMA/KONUŞMA/YAZMA BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRECEK VİDEO-DERSLERE DÜZENLİ OLARAK ÇALIŞIRSANIZ başka hiçbir dil öğrenme imkânında olmayan bir gelişme kaydeder, İngilizce okuma, konuşma, yazma ve işitme becerilerinizi ciddi biçimde geliştirip Orta Seviye'ye taşırsınız. Eğer bu işe günde en az 1 saatinizi ayırır ve verdiğim çalışmaları tam olarak ve her gün yaparsanız süreç sonunda yeni en az 2000 kelime ve binlerce cümle öğrenir, Orta Üstü seviyeye ulaşırsınız. Fakat bütün bunlar ancak dediklerimi dediğim şekilde ve disiplinde yaparsanız olur. Şimdiye kadar sadece derslerime yazıldı diye dil öğrenebilen tek bir kişiye dahi rastlamadım.

 

İngilizce 3. Kur (Orta Seviye)

Bu Kur Kimler İçin?

-Bu kur Orta Seviye öğrencilerim için. Ve 2. Kur (Başlangıç Üstü) derslerimin doğrudan devamı. Bu kura yazılan öğrencilerim gündelik hayata dair yapılan konuşmaları anlayabiliyor ve kendilerini konuşarak bir şekilde ifade edebiliyorlar. Ayrıca, örneğin internette kişisel gelişim tarzı çok zor olmayan yazıları okuyabilecek seviyede oluyorlar. Bu kur, İngilizcede ileri seviyeye giden yolun ilk adımı. 

(Gördüğünüz gibi seviye belirtirken A1, B1, C2 vs. gibi ifadeler kullanmaktan kaçınıyorum. Çünkü yıllar içinde gördüm ki bu sayılar seviye belirlemekte son derece yanıltıcı oluyor. Örneğin B2 seviyede olduğunu söyleyen beş kişiyle konuşuyorum. Biri hayatında o dilde hiç kitap okumamış, diğeri hiç konuşamazken öteki konuşuyor ama hiçbir şey anlamıyor. Fakat sorsanız hepsiB2 seviyede. Bu yüzden, dil öğrenmek isteyen on binlerce insanla iletişimim sonrasında gördüm ki bu şekilde seviye belirtmek çok daha isabetli oluyor. Sizden ricam, seviyenizi bu kısa tarifler ışığında belirlemeniz. Fakat şunu da unutmayın: Canlı derslerimiz başladığında, eğer bu seviyenin size zor veya kolay olduğunu düşünürseniz ilk bir hafta içinde seviyenizi değiştirebilir, bir alt veya üst kura geçebilirsiniz.)

Bu Kurda Neler Yapıyoruz?

-Canlı derslerimizde Orta, Orta Üstü ve İleri Seviye gramer konularını olabilecek en akıllı ve etkili biçimlerde öğreniyor, örnek cümle ve giderek zorlaşan metinlerle öğrendiğimiz konuları pekiştiriyoruz. Bu konuda iddialıyım. Başka dil öğrenme imkânlarında aylar, yıllar ayrılan konuların aslında birkaç hafta içinde nasıl kavranabileceğini göreceksiniz. 

Canlı derslerimizin yanında gönderdiğim yüzlerce dinleme-okuma-konuşma-yazma çalışması video-dersi, kelime ve cümle dağarcığı geliştirme video-dersleri paketi ve dil koçluğu desteği video-dersleri ile de günlük dil çalışmanızı şekillendiriyor, hiç vakit kaybetmeden akıllı bir şekilde dil öğrenmenizi sağlıyorum. Bu video-dersler sayesinde okuma, konuşma, işitme ve yazma becerileriniz günden güne gelişiyor. YANİ SADECE BU VİDEO-DERSLERİ TAKİP EDEREK DİL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. 

Bu Kur Sonunda Hangi Seviyeye Ulaşıyoruz?

-Bu kur sonunda, EĞER CANLI DERSLERİMİZDE İŞLEDİĞİMİZ KONULARA ÇALIŞIR, SÖYLEDİKLERİMİ YAPAR, CANLI DERSLERİMİZ YANINDA DA SİZE GÖNDERECEĞİM VE DİNLEME/OKUMA/KONUŞMA/YAZMA BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRECEK VİDEO-DERSLERE DÜZENLİ OLARAK ÇALIŞIRSANIZ çok ciddi bir gelişme kaydeder, İngilizce okuma, konuşma, yazma ve işitme becerilerinizi ciddi biçimde geliştirip Orta Üstü Seviye'ye taşırsınız. Eğer bu işe günde en az 1 saatinizi ayırır ve verdiğim çalışmaları tam olarak ve her gün yaparsanız süreç sonunda yeni en az 2000 kelime ve binlerce cümle öğrenir, İleri Seviyeye ulaşırsınız. Fakat bütün bunlar ancak dediklerimi dediğim şekilde ve disiplinde yaparsanız olur. Şimdiye kadar sadece derslerime yazıldı diye dil öğrenebilen tek bir kişiye dahi rastlamadım.

 

Almanca Kompakt Kur

Bu Kur Kimler İçin?

-Almanca için İngilizcede olduğu gibi birbirinin devamı üç kur değil, bir Kompakt Kur sunuyorum. Bu kur Alman dilinin en önemli, olmazsa olmaz temellerini olabilecek en kısa sürede kavrayıp kullanmaya başlamak isteyenler için. Şimdiye kadar bu kura tek kelime Almanca bilmeyen öğrencim de katıldı, YDS Almancadan 82 almış öğrencim de. Ve bu iki gruptaki öğrencilerim de kursumuz sonunda övgü dolu yorumlar yazdılar. Eğer başlangıç ila orta seviye arası bir yerdeyseniz, canlı derslerimizde Almanca gramerin bütün olmazsa olmaz konularını kavramak, video-derslerimizle de okuma, konuşma, işitme ve yazma becerilerinizde büyük bir sıçrama yapmak istiyorsanız bu kur sizin için. 

(Gördüğünüz gibi seviye belirtirken A1, B1, C2 vs. gibi ifadeler kullanmaktan kaçınıyorum. Çünkü yıllar içinde gördüm ki bu sayılar seviye belirlemekte son derece yanıltıcı oluyor. Örneğin B2 seviyede olduğunu söyleyen beş kişiyle konuşuyorum. Biri hayatında o dilde hiç kitap okumamış, diğeri hiç konuşamazken öteki konuşuyor ama hiçbir şey anlamıyor. Fakat sorsanız hepsi B2 seviyede. Bu yüzden, dil öğrenmek isteyen on binlerce insanla iletişimim sonrasında gördüm ki bu şekilde seviye belirtmek çok daha isabetli oluyor. Sizden ricam, seviyenizi bu kısa tarifler ışığında belirlemeniz. Fakat şunu da unutmayın: Canlı derslerimiz başladığında, eğer bu seviyenin size zor veya kolay olduğunu düşünürseniz ilk bir hafta içinde seviyenizi değiştirebilir, bir alt veya üst kura geçebilirsiniz.)

Bu Kurda Neler Yapıyoruz?

- Bu kurda, Canlı derslerimizle, olabilecek en kısa sürede Almancada çok ciddi bir temel oluşturuyor, Almancanın zorlayıcı gramer özelliklerini rahatlıkla analiz edebilir hale geliyoruz. Bu konuda iddialıyım. Başka dil öğrenme imkânlarında en az bir sene ayrılan bu konuların aslında birkaç hafta içinde bile nasıl kavranabileceğini göreceksiniz. Ayrıca, giderek zorlaşan metinlere yoğunlaştığımız süreç sonunda B2 ve üstü seviyede metinleri, internet yazılarını, belli kitapları derinlemesine okuyup anlayacak seviyeye ulaştık, ulaşıyoruz.

- Canlı derslerimizin yanında gönderdiğim yüzlerce dinleme-okuma-konuşma-yazma çalışması video-dersi, kelime ve cümle dağarcığı geliştirme video-dersleri paketi ve dil koçluğu desteği video-dersleri ile de günlük dil çalışmanızı şekillendiriyor, hiç vakit kaybetmeden akıllı bir şekilde dil öğrenmenizi sağlıyorum. Bu video-dersler sayesinde okuma, konuşma, işitme ve yazma becerileriniz günden güne gelişiyor. YANİ SADECE BU VİDEO-DERSLERİ TAKİP EDEREK DİL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. 

Bu Kur Sonunda Hangi Seviyeye Ulaşıyoruz?

-Bu Kompakt Kur sonunda, EĞER CANLI DERSLERİMİZDE İŞLEDİĞİMİZ KONULARA ÇALIŞIR, SÖYLEDİKLERİMİ YAPAR, CANLI DERSLERİMİZ YANINDA DA SİZE GÖNDERECEĞİM VE DİNLEME/OKUMA/KONUŞMA/YAZMA BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRECEK VİDEO-DERSLERE DÜZENLİ OLARAK ÇALIŞIRSANIZ çok ciddi bir gelişme kaydeder, Almanca okuma, konuşma, yazma ve işitme becerilerinizi ciddi biçimde geliştirip Orta Seviye'ye taşırsınız. Eğer bu işe günde en az 1 saatinizi ayırır ve verdiğim çalışmaları tam olarak ve her gün yaparsanız süreç sonunda yeni en az 2000 kelime ve binlerce cümle öğrenir, Orta Üstü Seviyeye ulaşırsınız. Fakat bütün bunlar ancak dediklerimi dediğim şekilde ve disiplinde yaparsanız olur. Şimdiye kadar sadece derslerime yazıldı diye dil öğrenebilen tek bir kişiye dahi rastlamadım.

 

 6. GRUPLARIMIZ KAÇ KİŞİDEN OLUŞUYOR?


En çok aldığım sorulardan biri de gruplarımızın kaç kişiden oluştuğu. Bu konuda şu çok önemli noktayı belirtmek istiyorum:

Online derslerde grupta kaç kişinin olduğunun öğrenci olarak sizin için hiçbir önemi yok. Çünkü derslerimi ben işliyorum. O sırada sadece beni duyuyor ve görüyorsunuz. Diğer öğrencilerimin mikrofonları tamamen kapalı oluyor. Yani grupta 3 kişi olsa da, 3.000 kişi olsa da öğrencilerim için değişen bir durum yok. Dersimin belli noktalarında öğrencilerimin sorularını almak için mikrofonları açıyorum. Sadece o sırada soru soran bir iki öğrencimin sesini duyuyorsunuz. Bu yüzden, lütfen, online derslerle, bir sınıfa kapanıp yapılan geleneksel dersleri birbirine karıştırmayın. Fiziki bir ortamda, bir sınıfa kapanıp ders yapsak bir sınıfta kaç kişinin olacağı öğrencim için elbette önemli bir bilgidir. Fakat evinizin konforunda veya istediğiniz yerde izleyebildiğiniz online derslerimizde sınıflarımızın kaç kişiden oluştuğunun hiçbir önemi veya dersten alınan verime hiçbir etkisi yok. Ayrıca, derslerimizin kayıtlarında da SADECE o sırada kim konuşuyorsa onu duyuyor ve görüyorsunuz. Bu konuda bir diğer önemli nokta da şu:

Grup sayısı ile derse katılım sayısı, yani derste hazır bulunacak ve derse sorularıyla katılacak öğrenci sayısı hiçbir şekilde aynı şey değil. Öğrencilerimin çok büyük kısmı sadece kayıtlarla ilerliyor. Bu yüzden de, derse mikrofonlarını/kameralarını açarak, sorularıyla veya benim sorularıma cevap vererek doğrudan katılan öğrenci sayısı (her zaman yoğun geçen ilk bir iki hafta hariç) şimdiye kadar 5 öğrenciyi hiç geçmedi. 3-5 öğrenci ortalama sayımız. Hatta çoğu dersleri 1-2 öğrencimle yapıyoruz. Diğer öğrencilerim derse katılsalar bile kamera ve mikrofonları kapalı bir şekilde dersi dinlemeyi tercih ediyor.

Kısacası, grup kaç kişiden oluşursa oluşsun siz derste diğer öğrencilerimi ne görüyor ne de duyuyorsunuz. Bu yüzden, online grup derslerini bir sınıfa toplanarak yapılan geleneksel dersler gibi algılamayın. Siz derste sadece o sırada konuşan kişiyi; yani çoğunlukla beni veya soru soran öğrencimi görüyor ve duyuyorsunuz. Diğer herkesin mikrofonu (ve isterse kamerası) kapalı oluyor. Yani aslında derslerimi siz bireysel ders veya kimi zaman da butik grup dersi olarak algılıyor, derslerden bu şekilde verim alıyorsunuz.

Bu noktada ayrıca, şunu hatırlatmak istiyorum:

ŞİMDİYE KADAR DERSLERDE HİÇBİR ÖĞRENCİMİN SORUSU CEVAPSIZ KALMADI. 

Derslerimde her öğrencim sorusuna cevap alıyor. Bu, benim çok hassas olduğum bir nokta. Diyelim ki, çok soru birikti ve cevaplamam ders işleyişinden götürecek. O zaman ücretsiz bir ek ders koyuyorum. Soruları o derste cevaplıyoruz. 

Ama başta da söylediğim gibi, ilk bir iki hafta hariç, derse doğrudan katılımın birkaç kişiyi aştığını hiç görmedim. Keşke aşsa :)7. KURLARIMIZIN ÜCRETİ NE KADAR? 

Size yardımcı olabilmek için, programlarımızın ücretine EYLÜL 2021 döneminde de artış yapmıyorum. Aldığımız ücretin yarısından fazlası vergi + giderlere gitse de yaklaşık 1 senedir aynı ücretle sürdürüyorum.


1 KUR ÜCRETİMİZ:  EYLÜL 2021 döneminde (12 Hafta-24 Ders + Video-Derslerden oluşan) bir kursumun bütün vergiler ve giderler dahil toplam ücreti 1950 lira(Sözleşme'de bkz. 3.4.) İsteyen herkesin derslerimden faydalanabilmesi için hâlâ olabilecek en alt seviyede tutmak için yıllardır direndiğim bu ücretin yaklaşık yüzde 60'ını vergiler ve giderler oluşturuyor.

2 KUR ÜCRETİMİZ: Eğer bu dönemde 2 kur birden alırsanız bütün vergiler ve giderler dahil toplam ücretimiz 3500 lira. Bu ücretin yaklaşık yüzde 60'ını vergiler ve giderler oluşturuyor. (Bu kampanyadan faydalanarak, örneğin bu dönem İngilizce 1. Kur ile başlayıp önümüzdeki dönemimizde 2. Kur ile devam edebilirsiniz. Aynı şekilde, bu dönem İngilizce bir kur alıp önümüzdeki dönem Almanca Kompakt Kur'umuz ile devam edebilirsiniz veya tam tersi.)

3 KUR ÜCRETİMİZ: Eğer bu dönemde 3 kur birden alırsanız bütün vergiler ve giderler dahil toplam ücretimiz 4500 lira. Bu ücretin yaklaşık yüzde 60'ını vergiler ve giderler oluşturuyor. (Bu kampanyadan faydalanarak, örneğin bu dönem İngilizce 1. Kur ile başlayıp önümüzdeki iki dönem 2. ve 3. Kur ile devam edebilirsiniz. Aynı şekilde, bu dönem İngilizce bir kur alıp önümüzdeki iki dönem bir İngilizce kur ve Almanca Kompakt Kur'umuz ile devam edebilirsiniz veya tam tersi.)


8. DERSLERİMİZİ NASIL VE HANGİ UYGULAMAYLA YAPIYORUZ?

Yollarda boş yere zaman, enerji, para kaybetmeyi istemediğimiz için bütün derslerimizi online olarak yapıyoruz. Online dersin, etki anlamında yüz yüze dersten hiçbir farkı yok. Aksine, tecrübeme göre, birçok açıdan yüz yüze dersten çok daha etkili oluyor. Kullanması son derece basit ve ücretsiz Zoom adlı uygulama ile aynı anda bağlanıp derslerimizi yapıyoruz. Ücretsiz Zoom uygulamasını Play Store'da "ZOOM Cloud Meetings" adıyla bulacaksınız. (Online dil dersi konusundaki tecrübelerimi TRT RADYO1'de yayınlanan "Bilal Eren ile Dijital Hayat" programında anlattım. Programı bu yazının üzerine tıklayarak dinleyebilirsiniz.)

Canlı derslerimize ister görüntülü bağlanın, ister sadece sesli olarak. Bu, size kalmış. Nasıl isterseniz. EN ÖNEMLİ NOKTALARDAN BİRİ:

Canlı derslerimize doğrudan katılamasanız da hiç sorun değil. Çünkü her dersimizin kaydını, ders sonunda size gönderiyorum. Yani aslında HİÇBİR DERSİ KAÇIRMA GİBİ BİR İHTİMAL YOK. Ve ders kayıtlarımız tamamen sizin oluyor. Kayıtlara süreli olarak erişme vs. gibi bir durum yok. Her ders sonrasında size ileteceğim kaydı telefon veya bilgisayarınıza indirip ömür boyu faydalanabiliyorsunuz.


9. DERSLERİM ÇOCUKLARA UYGUN MU? DERSLERİME KATILMAK İÇİN YAŞ LİMİTİ NEDİR?

Derslerim özel olarak çocuklara yönelik biçimde tasarlanmadı. Bu yüzden, derslerime katılım için yaş limiti 12. 

Fakat elbette her çocuğun gelişimi farklı oluyor. 11 yaşındaki kimi çocuklar 16 yaşındaki çocuklardan, hatta çoğu yetişkinden daha önde olabiliyor. Çocuğunuzun durumunu anne babası olarak en iyi siz bilirsiniz. Ki zaten bütün derslerimizin kaydı elinizde olacağı için hiçbir şey kaçırmış olmuyorsunuz. Çocuğunuz daha sonra da istediği zaman derslerimi takip ederek dil öğrenebilir veya dilini geliştirebilir.

İngilizce 1. ve 2. Kur ile Almanca Kompakt Kur'a 12 yaşından itibaren herkes katılabilir. Geçen dönemlerde orta okul ve liseye giden birçok öğrencim oldu ve bizzat ailelerinden aldığım geri dönüşler inanılmaz olumluydu. Kimi veliler, derslerim sonrasında çocuklarının konuşmalarının ve hareketlerinin dahi olumlu anlamda değiştiğini yazdılar.

Bu dönem öğrencilerime Canlı derslerimizin yanında göndereceğim Video-dersler küçük yaştaki öğrencilerim için özellikle faydalı. Çünkü bu dersleri takip ederek, derslerde yapacağım yönlendirmeler ışığında adım adım dil öğrenebilecekler. Bu dersler dışında kendi başlarına hiçbir şey yapmalarına bile gerek yok.


9. MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ; EN ÖNEMLİ İLKEM


Eğer bilgi aldıktan sonra geçen yıllar içinde dünyanın dört bir tarafından, her yaştan, meslekten ve birikimden sayısız insanın yaptığı gibi derslerime katılmak ve benim rehberliğimde dil öğrenmek veya dilinizi geliştirmek istiyorsanız:

a) Birinci adım olarak bu linkte yer alan Ön Bilgilendirme Formu'nu, ardından Mesafeli Satış Sözleşmesi'ni ve sonda da KVKK Aydınlatma Metni'ni okuyup onaylamanızı rica ediyorum: 


Ön Bilgilendirme Formu ile Mesafeli Satış Sözleşmesini okumak için tıklayınız.


Bu Form ve Sözleşme'deki en hayati noktaları biraz aşağıda,
"EN ÖNEMLİ İLKEM" başlığı altında açık ve anlaşılır bir dille özetledim. Form ve Sözleşme'yi okumadan önce, önemli noktaları gözden kaçırmamanız için aşağıdaki listeye de göz atabilirsiniz.


b) Yukarıdaki linkte yer alan adımları okuyup onayladıktan sonra, isteyen herkesin derslerimden faydalanabilmesi için hâlâ olabilecek en alt seviyede tutmak için direndiğim bütün vergiler dahil toplam ders ücretimizi (Sözleşme'nin 3.5. numaralı maddesinde de yer alan) aşağıdaki hesaba yatırabilirsiniz:


SEMİH UÇAR

Garanti Bankası FSM Bulvarı Şubesi

IBAN: TR63 0006 2001 2660 0006 6802 43 


Bu ücreti yukarıdaki hesaba ancak, Ön Bilgilendirme Formu ile Mesafeli Satış Sözleşmesi'ni okuyup onayladıktan sonra yatırabilirsiniz. Sözleşme'de de birçok defa belirttiğim gibi, ücreti yatıran bütün öğrencilerim Ön Bilgilendirme Formu ile Mesafeli Satış Sözleşmesi'ni okuyup onayladıklarını bir kere daha kabul ve beyan etmiş olurlar. (Ücreti yatırmanızın ardından, Sözleşme'de belirttiğiniz bilgilerden hareketle adınıza oluşturulacak e-Serbest Meslek Makbuzu e-mail yoluyla tarafınıza iletilecek.)


c) Bu ücreti yatırmanızla birlikte derslerime katılmaya hak kazanmış oldunuz. İyi ki geldiniz :) Türkiye'nin en çok dil bilen, yabancı dillere en çok yoğunlaşmış ve yüzlerce yazısı ve kitabıyla dil öğrenme işi üzerine en çok kafa patlatmış insanlarından biri ve her yaştan sayısız insanın dil öğrenmesine doğrudan katkı sağlamış bir Dil Öğretmeni olarak, dil öğrenme yolunda size yardım edebilmek için elimden gelen her şeyi yapacağım.


Öğrencilerimin derslerim ve benim hakkımda, internette ancak küçük bir kısmını paylaşabildiğim (yoksa her gün birçok öğrenci mesajı yayınlamam gerekirdi) çok sayıda yorumu okuyabilmeniz için en pratik yer @semihucardilkocu Instagram hesabımın Öne Çıkanlar sekmesi. Orada, "Ne Dediler?" başlığı altında sayısız öğrencimin derslerim ve benim hakkımdaki yorumlarına ulaşacaksınız. Ayrıca bu yazının üstüne tıklayarak da "Dil Öğretmeni ve Dil Koçu Semih Uçar İçin Ne Dediler?" başlığı altındaki öğrenci yorumlarına göz atabilirsiniz.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 Sevim Hanım

"İçinde dil öğrenmeye dair en ufak bir isteği olan herkese sizi tavsiye ediyorum. Çünkü bu ufacık isteği nasıl büyütüp büyük bir amaç haline getirdiğinizi bizzat yaşayarak gördüm. Bana dil öğrenme konusunda her zaman benden çok güvendiniz. Bu benim için çok değerliydi. Siz gerçekten iyi bir öğretmensiniz. Umarım başka bir dil yolculuğunda yollarımız tekrar kesişir."

İnsanların Aklına İlk Gelen Kişi Olmak

Geçen hafta GAP gezisine çıkmış öğrencimle konuşurken, "Geziniz nasıl geçti?" dedim. "İyi," dedi. "Mardin'e gittik, Urfa'ya gittik. Sonra Göbekli Tepe'ye gittik." Göbekli Tepe deyince durdu ve sordu: "Göbekli Tepe'yi biliyor musunuz?"