Sami Terzi

"Evet, karşımda bir süper kahraman yoktu. Ekranda sihirli değneğini sallamıyordu. Senelerce denediği, çoğu başarısızlıkla neticelenen metodlardan bahsediyor, ben yeterince vakit kaybettim, sizin de aynı yolu yürümenizi istemiyorum diyordu."

Benimle İngilizcesini şaşırtıcı bir hızda geliştirip, bir de üstüne, İngiliz aksanı kazanan çok değerli Sami Terzi Bey'in aşağıdaki yazısı hem ortak yolculuğumuza hem de dil öğrenme psikolojisine dair çok önemli tespitler içeriyor:

"100 günde bir dil öğrenilebilir mi? Çoğumuza göre bu sual hayal görmek, şaka yapmak anlamına gelebilir. Muhatabımızın gerçekçi olmasını isteriz. Kursa gitmenin şart olduğunun dile getirilmesi bizi rahatlatır, aksini düşünmek vakit kaybıdır.

Dil Koçu Semih Uçar'ın öğreteceğim, yapacağım, göstereceğim demek yerine öğreneceksiniz, şu anki seviyeden başka bir seviyeye geleceksiniz cümlelerini tercih etmesi beni hâyli düşündürmüştü. Lisana, öğrenme taktiklerine dair kaleme aldığı yazıları titizlikle okudum, videoları seyrettim. Evet, karşımda bir süper kahraman yoktu. Ekranda sihirli değneğini sallamıyordu. Senelerce denediği, çoğu başarısızlıkla neticelenen metodlardan bahsediyor, ben yeterince vakit kaybettim, sizin de aynı yolu yürümenizi istemiyorum diyordu.

Durdum, geçmişi canlandırdım. Yeterince zaman kaybedenler arasında ben de bulunuyordum. Dil kursuna hiç gitmemiştim. Tamamıyla kendi gayretimle reading kısmında ileri seviyeye gelmiştim. Peki yazma, konuşma? Orasını lütfen karıştırmayalım!

Tek taraflı dil öğrenilmeyeceğini kabullenmem uzun sürmedi. Kıymetli yazarlarımızdan Tuğba Akbey İnan Hanım ile istişare ettim ve kararımı verdim. 100 günlük yolculuk beni bekliyordu.

Semih Uçar'la çalışmaya başladık. Başrolde onun olmasını beklerken sahnede bir anda kendimi buldum. O sadece bir suflördü. Bahanelerimi yükleyeceğim yardımcı bir oyuncu bile yoktu yanımda. Dili ben öğrenecektim, zinciri Semih Bey değil; ben bağlayacaktım. 100. güne ulaşıp ulaşamayacağımı zaman gösterecekti.

Bugün 100. gün sona erdi. İlk gün Semih Uçar ile ruhumda kurulmuş saat tiktaklarına devam ediyor. Yarın 101. güne merhaba diyecek, duvara yeni takvimimi bantlayacağım.

Dili çok yönlü öğrenmek sizin elinizde. Sabır tek yoldaşınız. Motivasyon kaynakları aramakla kaybedeceğiniz vakti bu muhteşem yolculukta büsbütün dil öğrenmeye ayıracaksınız.

Nice 100 günlere!"

Sami Terzi

Zeynep İlhan

"Konuşmadaki özgüven sorunumu aşmamdaki desteğiniz için teşekkür ederim."

Ayşegül Yılmaz Günay

"Sesindeki o hiç eksilmeyen pozitif tını ile enerjim düşükken ya da moralim bozukken beni hep desteklemesi sayesinde çok daha rahat atlattım bu süreci. Hayat tecrübeleri, tanıştığı sayısız insandan öğrendikleri ve kendi muazzam pozitif kişiliğiyle de birleşince ortaya sizi sıfırdan hiç ummadığınız bir konuşma seviyesine ulaştıran biri çıkıyor ortaya."

Çok Teşekkür Ederim

"Sizi sosyal medya aracılığıyla tanıdım. İyi ki tanımışım. Dil öğrenme korkusunu yendim."

Ekin Kuzukıran

"Sabahın erken saatlerinde bile büyük bir enerji ile telefonu açmanız bana her seferinde, sizinle çalışmanın ne kadar doğru bir tercih olduğunu hatırlattı."

Tuğba Akbey İnan

"Bu süreçte öğrenmem gereken konuların hatırlatıcısı ve anlatıcı olan, cümleleriyle, dildeki koçluk kısmının aslında ne kadar kıymetli olduğunu gösteren Semih Bey’e çok teşekkür ederim. Çok güzel geçen 100 gündü :)"

Dilnur Seda Engin

"Sizinle çalışmak çok keyifliydi gerçekten. Hayata bakış açımı değiştirdiniz. Nezaketiniz ve sabrınız için de ayrıca teşekkür ediyorum."

Uğur Çakmak

"Semih Bey size İngilizce öğrenmenin püf noktasını göstermiyor. Sizin elinize bir maymuncuk veriyor ki bu maymuncukla siz hangi konuda ne başarmak istiyorsanız onun kapısını açabiliyorsunuz. Ben mesela başka bir programlama dili öğrenmek istiyordum. Bu isteğimin üstünden 6 ay geçmişti ve ben hâlâ aynı yerdeydim, sadece istiyordum. Semih Bey ile çalışmamızın 3. haftasında o "maymuncuğu" kullandım ve çok kısa sürede ilerlerdim."

Büşra Duman

"İngilizce benim gözümde öteden beri çok zor bir şeydi. Hatta kimi zaman bu konuda psikolojik çöküntüler yaşıyordum. Ta ki Semih Hocamla İngilizce çalışmalarının yanında, Dil Koçu olarak psikolojik desteğini alıncaya kadar."

Menekşe Yungul

"Çünkü o, öğrenmenin ve öğretmenin ruhunu çözmüş bir öğretmen."

Metin Yiğit

Genelde bir şeye heves ettiğim zaman iyice araştırırım. Doğru kişiyi bulmak için uzun süre sorar, soruştururum. Semih Beye de bu araştırmalarım sonucunda ulaştım.

Bülent Demirdamar

Dokunduğu insanları sarsıyor, kendilerine güvenlerini kazandırıyor, yıllarca olmayacağına inandırıldıkları şeylerin nasıl olacağını önlerine seriyor.

Mustafa Eroğlu

Bir Başarı Hikâyesi Daha

Çiğdem Zeytin

"Bu programı bitirmiş her insan sadece bir dil öğrenmekle kalmıyor, bugüne kadar geliştirdiği inançları yıkabilmenin gücüyle başka bir insana dönüşüyor olmalı."

Ayşe Doğa Özdem

"Semih Uçar, size çalışma yöntemi öğretiyor, disiplinin nasıl kurulacağını öğretiyor, öğrenmeyi öğretiyor. Teşekkür ederim sevgili Semih Uçar hayatıma bu keyfi katmama verdiğiniz destek ve emek için."

Burcu Gündoğdu 2

"İyi ki kursa gitmemişim, Hocam ve iyi ki sizle Almanca öğrenmişim."

"Hocam merhaba."

"Hocam merhaba. Bugünkü sunum süper geçti, bilgi vermek istedim :) Teşekkürler dünkü çalışma için :)"

Zelal İpekeşen

"Sizle beraber dil öğrenmek çok keyifli ve kolay. Dil öğrenme konusundaki önyargılarımı yıkmama yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım beraber başka diller de öğreniriz"

Serpil Karadoğan Özata

Şu An Başlangıç Üstü Seviyedeyseniz Siz de Benimle Sadece 10 Saat İçinde İngilizce Hemen Her Kitabı Okuyabilir Hale Gelebilirsiniz!