İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler

Merhabalar, Semih Uçar ben. Benim Dil Koçluğumda İtalyanca öğrenen Gizem Gökçe, aynı zamanda, benim her fırsatta yabancı diller üzerine yazmaya teşvik ettiğim bir dilbilimci. Rusça kitap çevirmeni Gizem, İtalyanca yolculuğunda bana ilk günden itibaren hiç kuşkuya düşmeden güvendi.

Şu aşamada şunu yapabilirsin, dediğim zaman egosuna veya korkularına yenilmedi, Semih, yapılır, diyorsa deneyeyim, dedi ve yaptı.

Tavsiyelerimi birebir uyguladı ve 100 GÜNLÜK İtalyanca yolculuğunda kelimenin tam anlamıyla baş döndüren bir başarı yakaladı.

Ne kastettiğimi daha iyi anlayabilmeniz için Gizem’in, sıfırdan İtalyanca öğrenmeye başladığının 19. ve 30. günlerinde yaptığı yetkin çevirilere göz atmanızı istiyorum:

Gizem Gökçe’nin İtalyanca Öğrenmeye Başladığının 19. Gününde Yaptığı Çeviri

Gizem Gökçe’nin İtalyanca Öğrenmeye Başladığının 30. Gününde Yaptığı Çeviri

Gizem, aşağıda paylaştığım yazısında harika bir iş yapıyor ve 100 GÜNLÜK İtalyanca yolculuğunun sonuna yaklaştığı günlerde, İtalyanca öğrenirken en çok faydalandığı siteleri bizimle paylaşıyor.

Dil öğrenirken faydalanabileceğimiz kaynakların yer aldığı bir başka önemli birikim de, yalnızca 100 GÜNCÜLERİN yer aldığı 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN Facebook grubumuzda oluştu. Bu gruptaki bir gönderinin altında her 100 GÜNCÜ, öğrendiği dile dair keşfettiği faydalı kaynakları paylaştı. Gizem’in bu yazısında “Semih Uçar’ın tavsiyesi” olarak andığı kaynaklar da, işte, Facebook grubumuzdaki sözünü ettiğim gönderinin altında paylaştığımız kaynaklardan birkaçı.

Gizem’e, hem büyüleyici İtalyanca yolculuğuyla hepimize ilham verdiği hem de bizim için bu önemli kaynakları bir araya getirdiği için çok teşekkür ediyor, sözü kendisine bırakıyorum (kaynaklara ulaşmak için isimlerinin üzerine tıklamanız yeterli).

Yazar: Gizem Gökçe

Bugün 100 GÜNDE İtalyanca öğrenmeye başlamamın tam 92. günü. Bu süreci benim için daha keyifli ve renkli hale getiren, en sık kullandığım siteler:

Anki: 100 gün’cüler olarak her gün öğrendiğimiz kelimeleri ve Türkçe karşılıklarını kelime kartlarımıza yazıyoruz ve tekrar etmek için sürekli yanımızda taşıyoruz. Bir spaced repetition (öğrenilen bilginin belli aralıklarla tekrarını esas alan) yazılımı olan Anki ile günde kaç kelime öğreneceğinizi belirleyebilir, kelime kartlarınızı hazırlayabilirsiniz. LaTeX desteği sağlayan Anki ile kartlarınızda resimler, ses dosyaları ve videolar da kullanabilirsiniz. Ayrıca hazır kartlardan da yararlanabilirsiniz.

Language Guide: Semih Uçar’ın tavsiye ettiği bu sitede, 18 dil arasından öğrenmek istediğinizi seçip çeşitli kategorilere ayrılmış kelimeleri resimlerin üzerine tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Coffee Break Languages: Kısa molalarınızı dinleme çalışması yaparak değerlendirebilirsiniz.

HiNative: İlgilendiğiniz dili anadili seviyesinde bilen kişilere o dil ve kültürle ilgili sorular sorabileceğiniz harika bir site. Kendi yazdığınız cümlelerin doğru olup olmadığını bu sitede sorarak öğrenebilirsiniz.

Live Lingua: E-kitaplar ve ses dosyaları bulabileceğiniz güzel bir site. Skype dersleri de alabilirsiniz.

Duolingo: Türkçe bilenler için şimdilik sadece İngilizce, Almanca, Rusça ve Fransızca öğrenme imkânı verse de İngilizce biliyorsanız Klingon dili de dahil olmak üzere birçok dil seçeneği sunuyor. Üye olup öğrenmek istediğiniz dili seçtikten sonra karşınıza kategorilerden oluşan bir dil ağacı çıkıyor. Bu kategoriler içinde gramere ilişkin “hap bilgiler” ve alıştırmalar yer alıyor. Alıştırmaları tamamladıkça puan ve “lingot” kazanıyorsunuz. Her gün en az kaç puan kazanmak istediğinizi seçebilirsiniz. Önemli olan, zinciri kırmamak.

Memrise: 200’ün üstünde dil kombinasyonunun yanı sıra sanat, bilim, tarih, coğrafya gibi alanlarda da kullanabileceğiniz Memrise ile, öğrendiğiniz sözcükler için bulduğunuz çağrışımları not alabilirsiniz. Tıpkı Anki gibi planlı hatırlatıcılarla ve çeşitli alıştırmalarla öğrendiklerinizi pekiştirmenize yardımcı olan bu uygulamayı sınırlı olarak ücretsiz kullanabilir veya makul bir ücret karşılığında daha çeşitli alıştırmaları da kapsayan pro versiyonunu edinebilirsiniz.

Readlang: Bu site, seviyenize göre metinler sunuyor, okuduğunuz metinde üstüne tıkladığınız her kelimeyi çeviriyor, ayrıca bu kelimeyi kelime listenize ekliyor. Kelime kartları da oluşturabildiğimiz bu site, yine Semih Uçar’ın tavsiyesi.

SEMİH UÇAR'IN 100 KİTAPLIK BÜYÜK KİTAP ÖNERİ LİSTESİ

Bu listede sizinle, hayatımı değiştiren 100 (+3) kitabı paylaşıyorum.

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Youtube Kanalları

Gizem Gökçe, İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler başlıklı yazısında, 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN kapsamında çıktığı İtalyanca yolculuğunda yararlandığı internet sitelerini kısa ve öz açıklamalarla sıralamıştı.

Niye Dil Öğreniyorum, Biliyor Musunuz?

Niye bu kadar şey yapıyorum, biliyor musunuz? Çünkü hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Ama katlanmam, bunu bir şekilde kabullenmem gerektiğini de biliyorum.

100 Günde Öğrenmeye Dair Öğrendiklerim

Yazar: Gizem Gökçe Ben çevirmenim. Sürekli kendimi geliştirmem, öğrenmem gerekiyor ve bu konuda doyumsuzum. Her gün, hiç bilmediğim bir konu üzerine çalışma yapıyorum.

Dil Öğrenirken Bana Neden İhtiyacınız Var?

Abraham Lincoln’ün çok meşhur sözüdür: “Bana bir ağacı kesip devirmem için 6 saat verin. Bunun ilk 4 saatini baltayı bilemeye harcarım.”

Bütün Hayatım, Ne Kadar Zekisin, Ne Kadar Yeteneklisin, Diyenlerle Savaşmakla Geçti.

Bütün hayatım, ne kadar zekisin, ne kadar yeteneklisin, diyenlerle savaşmakla geçti. Herkes, yaptığım her şeyin ardındaki esrarı benden daha iyi biliyordu. İlkokulda farklı disiplinlerde birçok yarışmada birinci oldum veya derece yaptım. Herkes, ne kadar zeki, ne kadar yetenekli, dedi.

YDS’ye Hazırlananlara Tavsiyeler

Yazar: Ali Hasar YDS’de yüksek skor alan arkadaşlarımızın bunlara ihtiyacı olmayabilir, ancak ben daha çok dilim döndüğünce YDS’de 70 ya da 80 barajını geçmek isteyenlere yönelik bir harita ortaya koymak istiyorum. Bu sebeple, öncelikle YDS’de bilirkişi olmadığımı bilmenizi, bu yazının yararlı olmasını dilerim. YDS’ye karşı nasıl bir tavırla hareket edebiliriz?

Gramer Kitaplarıyla Neden Dil Öğrenilemediği Üzerine

Yabancı dil öğrenirken gramer kitaplarıyla ilerlemenin neden gereksiz ve neden zararlı olduğunu şu videomda açıklamıştım:

“Ama sonra aklıma bir şey geldi: Ben hiç Salinger okumamıştım ki!”

Bir gün kitapçıda öylesine kitapları karıştırıyordum. Elime, daha önce adını hiç duymadığım bir yazarın kitabı geçti. İlk sayfasını şöyle bir gözden geçirdim. “Aa,” dedim okurken, “üslûbu ne kadar da Salinger’e benziyor.”

“Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.”

Çok sevdiğim bir sözdür: “Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.” Gerçekten de öyle.

Rusça Öğrenirken Yararlanabileceğiniz Youtube Kanalları

Yazar: Gizem Gökçe Easy Languages: Easy Languages pek çok dilde eğitim verilen bir kanal. Rusça videolar genellikle St. Petersburg sokaklarında yapılan röportajları üzerinden ilerliyor.

Dil Öğrenmeyi Yüzde Yüz Başarmanın Sırrı

Hayatta her işte olduğu gibi, dil öğrenme işinin de en önemli sırrı sebat etmek. Bu işin en önemli sırrı dil öğrenmeyi bırakmamak. Ne olursa olsun dil öğrenmekten uzaklaşmamak.

100 GÜN’cülerden Mektup Var!

“Merhabalar Semih, 100 gün programıyla ilgili detayları okudum. Linkteki diğer yazılarını da zaten daha önce okumuştum. Öncelikle neden İtalyanca öğrenmek istediğimi açıklamak istiyorum:

“Ameliyattan sonra tek kelime Almanca konuşamıyordum.”

“Merhaba Semih, hikâyem birazcık karışık ama kısaca anlatmaya çalışacağım. 98 yılından beri Münih’te yaşıyorum. Bu süre içerisinde Almanca seviyem iş hayatında ve günlük hayatta kurtarır seviyede idi.

"Semih, Yardım Et!"

Bir süredir dil koçluğunu yaptığım bir Hanımla yazışmalarımızı paylaşıyorum. Bu yazışmalar çok önemli. Çünkü:

Kendimize Dair En Yanlış Teşhis: "Bir Türlü Odaklanamıyorum!"

Odaklanıp odaklanamama meselesine hep mikro düzeyde bakıldığını görüyorum. "Şunu şunu yapmak istiyorum ama bir türlü kafamı veremiyorum, bir türlü odaklanamıyorum," diyorlar.

Konuşmak da İstiyor muyum?

Dil öğrenmek istiyorsanız kendinize önce şu soruyu sormanız gerek:

Dil Öğrenmek İsteyenin En Büyük Düşmanı Kalemle Kâğıttır

Artık dil öğrenirken yanıma kalem kâğıt almıyorum. Yanıma kalem kâğıt almıyorum, çünkü önemli gördüğüm bir bilgiyi bir yere yazarak kendimi kandırdığımı fark ettim.

Benimle Dil Öğrenenler Neden Diğerlerinden Öne Geçtiler?

benimle birlikte dil öğrenmiş sayısız kişinin, başka şekillerde dil öğrenmeye çalışan insanlara göre ne gibi avantajları oldu? Neden öne geçtiler?

Yabancı Dillerde En Etkili Dinleme Çalışması: Bilinçli Dinleme Çalışması

İşitme becerisi dil öğrenmenin dört ayağı (okuma, konuşma, yazma, işitme) içinde en zor ve en geç gelişen beceri. Bu yüzden de, akıcı seviyeye ulaşmak isteyen birinin en çok işitme becerisini geliştirmeye emek harcaması gerekiyor.