İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Youtube Kanalları

Gizem Gökçe, İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler başlıklı yazısında, 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN kapsamında çıktığı İtalyanca yolculuğunda yararlandığı internet sitelerini kısa ve öz açıklamalarla sıralamıştı.


Bu yazısında yine harika bir iş yapıyor. Bu sefer de İtalyanca öğrenirken yararlandığı Youtube kanallarını sıralıyor. İşin en güzel yanı da, bu kanalları Youtube’ta aramanıza gerek yok. İsimlerinin üzerine tıklamanız yeterli.

Benim gibi İtalyanca öğrenenler Gizem’e ne kadar teşekkür etsek az. Ne kadar sabırsızlandığınızı biliyor, sözü hiç bekletmeden Gizem’e bırakıyorum:

Yazar: Gizem Gökçe

İtalyanca öğrenirken Semih Uçar’ın tavsiye ettiği bilinçli dinleme tekniklerini uyguladım. Bunun için de genellikle Youtube’dan faydalandım. Bu sürede takibe aldığım Youtube kanalları şöyle (kanallara ulaşmak için kanal isimlerinin üzerine tıklamanız yeterli):

ItalianPod101: ItalianPod101, RussianPod101 ve GermanPod101 gibi kardeş kanalların da içeriğini oluşturan Innovative Language şirketinin kanalı. Desiree, Ilaria ve Consuelo Top 25 listelerinden haftalık kelimelere, dinleme ve okuma alıştırmalarından Üç Dakikada İtalyanca serilerine kadar çok çeşitli materyaller sağlıyor.

Italy Made Easy: İtalyanca öğrenmeye karar verdiğim, ancak 100 Gün’e başlamak için sıramı beklediğim günlerde takip etmeye başladığım Italy Made Easy’de Manu, eğlenceli üslubuyla İtalyanca öğrenmeyi zevkli hale getirirken “Gölgeleme” (Shadowing) gibi teknikler de öğreterek bu tekniklerle pratik yapabileceğimiz videolar da çekiyor.

Learn Italian with Lucrezia: Başlangıç ve orta seviye derslerin yer aldığı kanalı bence asıl öne çıkaran şey, Lucrezia’nın ve arkadaşlarının günlük hayatlarını yansıtan vlog serisi. Bu sayede İtalyanca öğrenirken kültüre ve halka dair fikir edinmiş oluyorum. Ayrıca verdiği tariflere bakmadan geçmeyin!

Lingo Lab: Özellikle gramer konularında “hap bilgiler”e ihtiyaç duyduğumda, gramer kitaplarından önce bu kanala bakıyorum. Videolar kapsamlı, açıklayıcı, üstelik tüm bilgiler karşınızda duruyor. Bu sayede acele etmenize gerek kalmıyor.

One World Italiano: Videolar yeni başlayanlara yönelik olmakla birlikte Veronica İtalyancayı İtalyanca öğretiyor. Kanalın benimsediği “Doğrudan Yöntem”de öğrenciler hedef dili doğrudan o dilde öğrenir ve öğretmenin verdiği örnekler, vücut dili, ses tonu vb. gibi ipuçlarıyla konuyu anlamaları hedeflenir. Tıpkı anadili öğrendiğimiz gibi. Veronica da bu konuda çok başarılı. Ancak ben bu kanaldan İtalyanca gramer öğrenmek amacıyla değil, dinleme pratiği yapmak amacıyla faydalandım.

Italian with Melissa la Studentessa Matta: İtalyanca öğrenmeyi hayat tarzı haline getiren Melissa, 16 yıllık İtalyanca yolculuğunda edindiği tecrübeyi kültür, sanat, müzik ve seyahatle harmanlayarak sunuyor. Zevkle takip ettiğim bir kanal.

Dolce Vita: Yemek ve seyahat videolarının da bulunduğu kanal, 30 günde İtalyanca serisiyle gönlümü çaldı.

Peppa Pig ItalianoDisneyJuniorIT: İtiraf ediyorum, yabancı dil öğrenmemin tek nedeni daha fazla çizgi filme ulaşabilmek!

Mai Più Emorroidi: İtalyanca filmler, belgeseller…

Diğer kanallar:

Weilà Tom

Fraffrog

Sofia Viscardi

Michele Bravi

Il Mondo di Silvia

RichardHTT

SEMİH UÇAR'IN 100 KİTAPLIK BÜYÜK KİTAP ÖNERİ LİSTESİ

Bu listede sizinle, hayatımı değiştiren 100 (+3) kitabı paylaşıyorum.

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler

Merhabalar, Semih Uçar ben. Benim Dil Koçluğumda İtalyanca öğrenen Gizem Gökçe, aynı zamanda, benim her fırsatta yabancı diller üzerine yazmaya teşvik ettiğim bir dilbilimci. Rusça kitap çevirmeni Gizem, İtalyanca yolculuğunda bana ilk günden itibaren hiç kuşkuya düşmeden güvendi.

Niye Dil Öğreniyorum, Biliyor Musunuz?

Niye bu kadar şey yapıyorum, biliyor musunuz? Çünkü hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Ama katlanmam, bunu bir şekilde kabullenmem gerektiğini de biliyorum.

100 Günde Öğrenmeye Dair Öğrendiklerim

Yazar: Gizem Gökçe Ben çevirmenim. Sürekli kendimi geliştirmem, öğrenmem gerekiyor ve bu konuda doyumsuzum. Her gün, hiç bilmediğim bir konu üzerine çalışma yapıyorum.

Dil Öğrenirken Bana Neden İhtiyacınız Var?

Abraham Lincoln’ün çok meşhur sözüdür: “Bana bir ağacı kesip devirmem için 6 saat verin. Bunun ilk 4 saatini baltayı bilemeye harcarım.”

Bütün Hayatım, Ne Kadar Zekisin, Ne Kadar Yeteneklisin, Diyenlerle Savaşmakla Geçti.

Bütün hayatım, ne kadar zekisin, ne kadar yeteneklisin, diyenlerle savaşmakla geçti. Herkes, yaptığım her şeyin ardındaki esrarı benden daha iyi biliyordu. İlkokulda farklı disiplinlerde birçok yarışmada birinci oldum veya derece yaptım. Herkes, ne kadar zeki, ne kadar yetenekli, dedi.

YDS’ye Hazırlananlara Tavsiyeler

Yazar: Ali Hasar YDS’de yüksek skor alan arkadaşlarımızın bunlara ihtiyacı olmayabilir, ancak ben daha çok dilim döndüğünce YDS’de 70 ya da 80 barajını geçmek isteyenlere yönelik bir harita ortaya koymak istiyorum. Bu sebeple, öncelikle YDS’de bilirkişi olmadığımı bilmenizi, bu yazının yararlı olmasını dilerim. YDS’ye karşı nasıl bir tavırla hareket edebiliriz?

Gramer Kitaplarıyla Neden Dil Öğrenilemediği Üzerine

Yabancı dil öğrenirken gramer kitaplarıyla ilerlemenin neden gereksiz ve neden zararlı olduğunu şu videomda açıklamıştım:

“Ama sonra aklıma bir şey geldi: Ben hiç Salinger okumamıştım ki!”

Bir gün kitapçıda öylesine kitapları karıştırıyordum. Elime, daha önce adını hiç duymadığım bir yazarın kitabı geçti. İlk sayfasını şöyle bir gözden geçirdim. “Aa,” dedim okurken, “üslûbu ne kadar da Salinger’e benziyor.”

“Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.”

Çok sevdiğim bir sözdür: “Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.” Gerçekten de öyle.

Rusça Öğrenirken Yararlanabileceğiniz Youtube Kanalları

Yazar: Gizem Gökçe Easy Languages: Easy Languages pek çok dilde eğitim verilen bir kanal. Rusça videolar genellikle St. Petersburg sokaklarında yapılan röportajları üzerinden ilerliyor.

Dil Öğrenmeyi Yüzde Yüz Başarmanın Sırrı

Hayatta her işte olduğu gibi, dil öğrenme işinin de en önemli sırrı sebat etmek. Bu işin en önemli sırrı dil öğrenmeyi bırakmamak. Ne olursa olsun dil öğrenmekten uzaklaşmamak.

100 GÜN’cülerden Mektup Var!

“Merhabalar Semih, 100 gün programıyla ilgili detayları okudum. Linkteki diğer yazılarını da zaten daha önce okumuştum. Öncelikle neden İtalyanca öğrenmek istediğimi açıklamak istiyorum:

“Ameliyattan sonra tek kelime Almanca konuşamıyordum.”

“Merhaba Semih, hikâyem birazcık karışık ama kısaca anlatmaya çalışacağım. 98 yılından beri Münih’te yaşıyorum. Bu süre içerisinde Almanca seviyem iş hayatında ve günlük hayatta kurtarır seviyede idi.

"Semih, Yardım Et!"

Bir süredir dil koçluğunu yaptığım bir Hanımla yazışmalarımızı paylaşıyorum. Bu yazışmalar çok önemli. Çünkü:

Kendimize Dair En Yanlış Teşhis: "Bir Türlü Odaklanamıyorum!"

Odaklanıp odaklanamama meselesine hep mikro düzeyde bakıldığını görüyorum. "Şunu şunu yapmak istiyorum ama bir türlü kafamı veremiyorum, bir türlü odaklanamıyorum," diyorlar.

Konuşmak da İstiyor muyum?

Dil öğrenmek istiyorsanız kendinize önce şu soruyu sormanız gerek:

Dil Öğrenmek İsteyenin En Büyük Düşmanı Kalemle Kâğıttır

Artık dil öğrenirken yanıma kalem kâğıt almıyorum. Yanıma kalem kâğıt almıyorum, çünkü önemli gördüğüm bir bilgiyi bir yere yazarak kendimi kandırdığımı fark ettim.

Benimle Dil Öğrenenler Neden Diğerlerinden Öne Geçtiler?

benimle birlikte dil öğrenmiş sayısız kişinin, başka şekillerde dil öğrenmeye çalışan insanlara göre ne gibi avantajları oldu? Neden öne geçtiler?

Yabancı Dillerde En Etkili Dinleme Çalışması: Bilinçli Dinleme Çalışması

İşitme becerisi dil öğrenmenin dört ayağı (okuma, konuşma, yazma, işitme) içinde en zor ve en geç gelişen beceri. Bu yüzden de, akıcı seviyeye ulaşmak isteyen birinin en çok işitme becerisini geliştirmeye emek harcaması gerekiyor.