YDS’ye Hazırlananlara Tavsiyeler

Yazar: Ali Hasar YDS’de yüksek skor alan arkadaşlarımızın bunlara ihtiyacı olmayabilir, ancak ben daha çok dilim döndüğünce YDS’de 70 ya da 80 barajını geçmek isteyenlere yönelik bir harita ortaya koymak istiyorum. Bu sebeple, öncelikle YDS’de bilirkişi olmadığımı bilmenizi, bu yazının yararlı olmasını dilerim. YDS’ye karşı nasıl bir tavırla hareket edebiliriz?

Bilindiği üzere, YDS’de çoklu soru tiplerinden çeşitli sorular gelmektedir. YDS için ilk olarak güdülenmemizi yüksek tutmamız ve sınavın ciddiyetini, ehemmiyetini aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Bu sınav, Fransızca bilgimizle çeşitli sorular karşısında tavrımızı ölçmektedir. YDS’ye ne kadar düşük bir güdülenmeye girersek başarı oranımız o denli bundan etkilenebilir.

YDS, ciddiye alınması gereken bir sınavdır ve aşamadığımız puan barajlarından ötürü pes etmemeli, özgüvenimizi olumlu yönden desteklemeye çalışmalıyız.

Çeşitli soru tiplerinde nasıl bir mantık örüntüsüyle sorular sorulduğunu incelememiz ve bu hususta anlamlı çalışmalar yapmamız işimizi rahatlatacaktır.

Bir soru tipinin künhüne varmadan istersek yüzlerce soru çözelim. Çeşitli bölümdeki sorular karşısındaki kaygı eşiğimiz ne kadar yüksekse o sorularda o kadar rahatsız oluruz.

YDS’ye günde belirli bir saatte ve düzenli olarak çalışmamız, YDS’ye kısa bir süre kala yoğun çalışmamızdan daha faydalı olacaktır.

Belleğimize uzun sürede attığımız bilgiler ile kısa sürede attığımız bilgiler arasında bir uçurum vardır ve genelde fırtına burada kopmaktadır. Kısa süreli bellekteki bilgiler, Uzun süreli bellekteki bilgiler kadar güçlü olmayabilir.

Fransızca YDS’de 80 alan ile 90 alan arasında nasıl bir fark vardır?

10 puanlık fark, hatırı sayılır bir farktır. 90 alan bir kişinin Fransızcası genişlemiştir ve sorulardaki tuzaklara kolay kolay yakalanmaz. Çünkü Fransızca bilgisi, verilen şıklar arasındaki çeldiricilerin neden olmayacağına da hakimdir. Fransızcasıyla haşır neşir olur ve her sahada bunu kullanmaya gayret eder. Gördüğü her şeyi not eder belleğine ve ona gerekli olacak her şeyi kapmaya çalışır. Bu banttaki arkadaşların Fransızcaları kuvvetlidir. Hataları genelde dikkat kaybından neşet eder ve basit düzeydeki bir bilgiyi unutmalarından çeldiricilere kapılabilirler.

80 alan bir kişiyse, belirli bir seviyede vokablere ve sorulara hakim olsa da bu alanda çok pratik etmemesinden, Fransızcasını derinleştirmeyi bilememesinden, Fransızca bilgisini genişletme gayretini yanlış konumlandırmasından ötürü çeldiricilere yakalanır.

Vokabler Bilgisi, Okuduğunu Anlama ve Yorumlama YDS için belirli bir seviyede vokabler bilgimiz olması gerekmektedir.

Bir kelimeyi ya da adverbe’i, bağlaçları ezberlememiz her zaman yeterli olmayabilir, bunları cümle/metin üzerinde de görmemiz gerekir.

Çünkü öğrendiğimiz her kelimeyi, karşılaştığımız bir tekste ya da görsel/işitsel bir materyalde iyice pekiştiririz ve bilgimiz sağlamlaşır.

YDS çalışmalarımıza ekleyeceğimiz günlük kültür, bilim vb. okumaları, videolar Fransızcamıza katkı sağlar ve bilincimiz gördüğü her şeyi kaydeder. Bu bilgileri suyun üzerine çıkarmaksa bizim gayretimizle doğru orantılıdır. Gayretimiz azalırsa bir süre sonra bu bilgiler silinmeye başlayacaktır zira.

Çalışmalarımızı zorla değil, bile isteye, gönülden yapmalıyız. Kendimizi işlerimize ne kadar adapte edersek, dikkat eşiğimiz yukarı doğru bir ivme kazanır. Bir süre sonra entelektüel bir memnunluğa ulaşırız.

YDS’deki bazı bölümlerdeki sorular (Anlamca en yakın cümleyi bulma, Paragrafta boşluğa gelecek cümleyi tamamlama, Cümle tamamlama gibi) vokabler bilgimizi sınar, synonyme ve antonyme bilgimizi ister.

Kendimizi ne kadar Fransızca okumalara alıştırırsak okuma ve anlama eşiğimiz o derece bir hız kazanır. Bilincimiz bu duruma yabancı kalmaz ve dolayısıyla sınavda kaygı eşiğimiz neredeyse hiç gün yüzüne çıkmaz.

Zaman Kullanımı ve Denetimi

YDS, 180 dakikadır ama bazen bu süre 80 soruyu çözmeye yetmez. Çünkü yanlış bir yol izliyoruzdur. YDS’de önemli olan bütün sorulara kavuşmaktır ve her soru aynı puanı getirir.

Dakikalarca oyalandığımız bir soru üzerinde sebepsizce inatlaşır ve doğruyu bulmak için ısrarla bu soru üzerinde dururuz. Halbuki oyalandığımız bu sürede belki 2-3 soru daha çözebiliriz. Hızlı hızlı soruları geçmek de doğru değildir, bu zamana kadar evimizde nasıl soru çözdüysek o yol ile gidebiliriz.

Daha önce yapmadığımız bir şeyi sınavda denemeye kalkmak aleyhimize sonuçlanabilir. Buna dikkat etmek gerekir özellikle.

Dikkat Eksikliği, Kaygı Eşiği ve Heyecan

YDS’de heyecanlanmamız çok doğaldır. Artık sınav günü gelmiştir. Hiçbir şey bilmediğimizi düşünürüz sınav tarihine doğru. Bunlar zihnimizin bize oynadığı oyunlardır ve çok kapılmamak gerekir. Sınava girdiğimizde ve sorularla karşılaştığımızda o zamana değin öğrendiğimiz bilgiler bir bir düşer önümüze. Kendimize bile şaşırabiliriz, zihnimiz muhteşem bir yaratılışa sahiptir. Soruları gördüğümüzde bilgiler su yüzüne çıkar.

Sınavda belirli aralıklarla kısa süreli nefes egzersizleri ve dikkatimizi toplamamız gerekir. Çünkü sürekli okumak zihnimizi bir süre sonra yormaya başlayacaktır ve dikkat eksikliğinden çeldiricilere kolayca gidebiliriz.

YDS’de zamanı iyi yönetemeyenler uzun pasajları (Paragraf tamamlama, Diyalog vb.) gördüklerinde heyecanlanmaya başlar ve bu sefer okuduklarını da anlamamaya başlar. Birçok kişi bu bölümdeki sorularda elenir. YDS’deki en kolay olabilecek sorular bu uzun paragraflı bölümlerden gelmektedir bilakis. Çünkü bu bölümdeki sorularda paragrafta ya da diyalogta refere edici vb. unsurlar cevabı bulmamızı kolaylaştıracaktır.

Burada yazılanlar bilgilendirici nitelikte olup sorumluluk sınava giren adaya aittir. Aday dilerse, kendi bildiği yol üzerine çalışmalarını yürütebilir.

SEMİH UÇAR'IN 100 KİTAPLIK BÜYÜK KİTAP ÖNERİ LİSTESİ

Bu listede sizinle, hayatımı değiştiren 100 (+3) kitabı paylaşıyorum.

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler

Merhabalar, Semih Uçar ben. Benim Dil Koçluğumda İtalyanca öğrenen Gizem Gökçe, aynı zamanda, benim her fırsatta yabancı diller üzerine yazmaya teşvik ettiğim bir dilbilimci. Rusça kitap çevirmeni Gizem, İtalyanca yolculuğunda bana ilk günden itibaren hiç kuşkuya düşmeden güvendi.

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Youtube Kanalları

Gizem Gökçe, İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler başlıklı yazısında, 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN kapsamında çıktığı İtalyanca yolculuğunda yararlandığı internet sitelerini kısa ve öz açıklamalarla sıralamıştı.

Niye Dil Öğreniyorum, Biliyor Musunuz?

Niye bu kadar şey yapıyorum, biliyor musunuz? Çünkü hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Ama katlanmam, bunu bir şekilde kabullenmem gerektiğini de biliyorum.

100 Günde Öğrenmeye Dair Öğrendiklerim

Yazar: Gizem Gökçe Ben çevirmenim. Sürekli kendimi geliştirmem, öğrenmem gerekiyor ve bu konuda doyumsuzum. Her gün, hiç bilmediğim bir konu üzerine çalışma yapıyorum.

Dil Öğrenirken Bana Neden İhtiyacınız Var?

Abraham Lincoln’ün çok meşhur sözüdür: “Bana bir ağacı kesip devirmem için 6 saat verin. Bunun ilk 4 saatini baltayı bilemeye harcarım.”

Bütün Hayatım, Ne Kadar Zekisin, Ne Kadar Yeteneklisin, Diyenlerle Savaşmakla Geçti.

Bütün hayatım, ne kadar zekisin, ne kadar yeteneklisin, diyenlerle savaşmakla geçti. Herkes, yaptığım her şeyin ardındaki esrarı benden daha iyi biliyordu. İlkokulda farklı disiplinlerde birçok yarışmada birinci oldum veya derece yaptım. Herkes, ne kadar zeki, ne kadar yetenekli, dedi.

Gramer Kitaplarıyla Neden Dil Öğrenilemediği Üzerine

Yabancı dil öğrenirken gramer kitaplarıyla ilerlemenin neden gereksiz ve neden zararlı olduğunu şu videomda açıklamıştım:

“Ama sonra aklıma bir şey geldi: Ben hiç Salinger okumamıştım ki!”

Bir gün kitapçıda öylesine kitapları karıştırıyordum. Elime, daha önce adını hiç duymadığım bir yazarın kitabı geçti. İlk sayfasını şöyle bir gözden geçirdim. “Aa,” dedim okurken, “üslûbu ne kadar da Salinger’e benziyor.”

“Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.”

Çok sevdiğim bir sözdür: “Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.” Gerçekten de öyle.

Rusça Öğrenirken Yararlanabileceğiniz Youtube Kanalları

Yazar: Gizem Gökçe Easy Languages: Easy Languages pek çok dilde eğitim verilen bir kanal. Rusça videolar genellikle St. Petersburg sokaklarında yapılan röportajları üzerinden ilerliyor.

Dil Öğrenmeyi Yüzde Yüz Başarmanın Sırrı

Hayatta her işte olduğu gibi, dil öğrenme işinin de en önemli sırrı sebat etmek. Bu işin en önemli sırrı dil öğrenmeyi bırakmamak. Ne olursa olsun dil öğrenmekten uzaklaşmamak.

100 GÜN’cülerden Mektup Var!

“Merhabalar Semih, 100 gün programıyla ilgili detayları okudum. Linkteki diğer yazılarını da zaten daha önce okumuştum. Öncelikle neden İtalyanca öğrenmek istediğimi açıklamak istiyorum:

“Ameliyattan sonra tek kelime Almanca konuşamıyordum.”

“Merhaba Semih, hikâyem birazcık karışık ama kısaca anlatmaya çalışacağım. 98 yılından beri Münih’te yaşıyorum. Bu süre içerisinde Almanca seviyem iş hayatında ve günlük hayatta kurtarır seviyede idi.

"Semih, Yardım Et!"

Bir süredir dil koçluğunu yaptığım bir Hanımla yazışmalarımızı paylaşıyorum. Bu yazışmalar çok önemli. Çünkü:

Kendimize Dair En Yanlış Teşhis: "Bir Türlü Odaklanamıyorum!"

Odaklanıp odaklanamama meselesine hep mikro düzeyde bakıldığını görüyorum. "Şunu şunu yapmak istiyorum ama bir türlü kafamı veremiyorum, bir türlü odaklanamıyorum," diyorlar.

Konuşmak da İstiyor muyum?

Dil öğrenmek istiyorsanız kendinize önce şu soruyu sormanız gerek:

Dil Öğrenmek İsteyenin En Büyük Düşmanı Kalemle Kâğıttır

Artık dil öğrenirken yanıma kalem kâğıt almıyorum. Yanıma kalem kâğıt almıyorum, çünkü önemli gördüğüm bir bilgiyi bir yere yazarak kendimi kandırdığımı fark ettim.

Benimle Dil Öğrenenler Neden Diğerlerinden Öne Geçtiler?

benimle birlikte dil öğrenmiş sayısız kişinin, başka şekillerde dil öğrenmeye çalışan insanlara göre ne gibi avantajları oldu? Neden öne geçtiler?

Yabancı Dillerde En Etkili Dinleme Çalışması: Bilinçli Dinleme Çalışması

İşitme becerisi dil öğrenmenin dört ayağı (okuma, konuşma, yazma, işitme) içinde en zor ve en geç gelişen beceri. Bu yüzden de, akıcı seviyeye ulaşmak isteyen birinin en çok işitme becerisini geliştirmeye emek harcaması gerekiyor.