“Yabancı Dilde Konuşurken Kendi Sesimden Nefret Ediyorum!!!”

Yabancı dilde konuşamamamızın önündeki en büyük engellerden biri konuştuğumuz zaman duyduğumuz sesi, yani kendi sesimizi beğenmememiz. Dil öğrenirken kendi sesimizi (en iyi ihtimalle başlarda, çoğu zaman ise hiçbir zaman) beğenmiyoruz. Ana dilimizde konuşurken hiç rahatsız olmadığımız bir şey olan ses tonumuz bile yabancı bir dilde konuşmaya çalışırken bizi rahatsız ediyor.


 
Bunu ben de öğrendiğim her dilde yaşadım, yaşıyorum.
 
Kendi başımda KISA ZAMANDA EN ÜST SEVİYEDE öğrendiğim ilk dil olan Almancada da, sıfırdan başlayıp SADECE 100 GÜN İÇİNDE Sırpların inanamadığı bir seviyede konuşur, okur ve yazar seviyeye geldiğim Sırpçada da kendi sesimi başta sevmiyordum. Konuşuyordum ama duyduğum sesten ve telaffuzdan hoşlanmıyor, tatmin olmuyordum. Telaffuzumun yüzde 100 doğru olduğunu bilsem de duyduğumdan tatmin olmuyordum.
 
Birçok insanın tam da bu sebeple ömür boyu akıcı bir şekilde konuşamadığını fark ediyorum. Konuşmaya başladıklarında duydukları şey hoşlarına gitmiyor, bu yüzden de konuşmaktan kaçıyorlar. Kaçtıkları için de hiçbir zaman iyi konuşamıyorlar.
 
Eğer şu an bu söylediğimi yaşıyorsanız söyleyeceğim şeyi iyi dinleyin:
 
Öğrenmekte olduğunuz dilde konuşmaya çalışırken kendi sesinizden hoşlanmamanız normal. Herkes aynısını yaşıyor.
 
Fakat bu durum aynı zamanda çok önemli bir şeyin göstergesi:
 
Eğer yabancı bir dilde konuşurken (veya bir şey okurken) duyduğunuzdan hoşlanmıyorsanız yeterince BİLİNÇLİ DİNLEME ÇALIŞMASI ve SESLİ OKUMA ÇALIŞMASI yapmamışsınız demektir.
 
Dil öğrenirken yoğun bir şekilde BİLİNÇLİ DİNLEME ÇALIŞMASI yapmanız ve duyduğunuzu abartılı bir şekilde taklit ederek sesli bir şekilde okumanız gerek.
 
Aksi takdirde, ömür boyu sesinizi sevmeyecek, bu yüzden de, hiçbir zaman istediğiniz gibi konuşur hale gelmeyeceksiniz.

Instagram Adresim: @semihucardilkocu
Linkedin Hesabım: Dil Koçu Semih Uçar

15 Yıl Boyunca Bir Türlü Isınamadığım İngilizce Nasıl Bir Anda Çok Yakın Arkadaşım Oldu?

Merhaba, ben Semih. Yabancı dillere ne zaman okul ve dil kursu mantığıyla yaklaştıysam hüsrana uğradım. Ne zaman kendi başıma öğrendiysem de dudak uçurtan sonuçlar aldım. Ne zaman birilerinin bana dil öğretmesini beklediysem kötü sonuç aldım. Ne zaman kendim öğrendiysem mucizeler yarattım.

Herkesin Kolaylıkla Dil Öğrenmesini Sağlayan Yöntem: Leitner Sistemi

Yazar: Gizem Gökçe Ortak sorunumuzu baştan söyleyip kurtulalım: Öğrenmek çok zaman alıyor. Çözüm: Aralıklı çalışmak. Çalışma seanslarınızı aralıklara düzenlemeniz, öğrendiklerinizi daha iyi hatırlamanızı sağlar. Üstelik toplamda daha az zamanınızı alır.

Enes Akgül

"Hep kelime ezberi ve gramer çalıştığım için yine de konuşamıyordum. Nereden baksanız 1000 kelime biliyorumdur ama konuşmaya dökemiyordum."

İnsanların, Hakkımızda Ne Düşündüğünün Neden Hiçbir Önemi Olmadığına Dair Üç Kısa Hikâye

1) 2008 yılıydı. Almanya’da, büyük Suriyeli şâir Adel Karasholi’yle yollarımız kesişti. O, kalabalık bir salona, “Also sprach Abdulla (Böyle Buyurdu Abdullah)” kitabından şiirler okudu. Ben de obua çaldım.

Dil Öğrenmek Demek Dil Kası Yapmak Demek

Onca yıl uğraştınız. Okula, kursa gittiniz. Hâlâ neden dil öğrenemediniz, biliyor musunuz? Çünkü DİL KASI yapamadınız.

İnsanda Beni En Çok Şaşırtan Şey: Çözümü Bilirken Uygulamayıp Sorundan Yakınmak

Her gün, yaşadığım bir şeye yeni baştan şaşırsam da, insanın yaptığı anlamsız hareketlere artık bir şekilde anlam verebiliyorum. Her gün en az 5 yeni insanla tanışıp konuşan biri olarak bütün tutarsızlıklara (anlam verememe hakkımı her zaman saklı tutarak) artık bir şekilde anlam verebiliyorum. Ama bir şeye anlam veremiyorum.

Yapabilir Miyim?

Yirmi iki yaşındaydım. Beş yıldan beri Almanya’da konservatuvar okuyordum. Obua okuyordum. Okul çok zordu. Sürekli obua çalışıyorum. Onun yanında dersler, provalar, konserler, ekstralar…

Dil Öğretmeni ve Dil Koçu Semih Uçar İçin Ne Dediler?

Semih Uçar hakkında yüzlerce öğrenci yorumuna @semihucardilkocu Instagram sayfasındaki Öne Çıkanlar sekmelerinde ulaşabilirsiniz.

NEDEN 100 GÜN?

Yazdığım yazılar, önerdiğim kitaplar etkili oluyordu. Her gün çok sayıda insandan teşekkür mektupları alıyordum.