"Semih, Yardım Et!"

Bir süredir dil koçluğunu yaptığım bir Hanımla yazışmalarımızı paylaşıyorum. Bu yazışmalar çok önemli. Çünkü:


  1. Birincisi, dil öğrenmek (veya bir şey başarmak) isteyen insanın yaşadığı gelgitleri adım adım ortaya seriyor. (Bu gelgitlerin üstesinden gelebilmemiz için en başta onların farkında olmamız lazım.)
  2. İkincisi, benim Dil Koçu olarak, sunduğum onca teknik desteğin yanında ASLINDA ne yaptığımı ortaya koyuyor. Yaptığım şeyin, “Hadi aslanım, yaparsın,” gibi gaz vermek olmadığını gösteriyor. Her zaman söylediğim gibi: Dil öğrenmek her şeyden önce psikolojik bir mesele. Dil öğrenmek için en başta bu türden zihinsel ve ruhsal desteğe ihtiyacınız var.

Dil Koçluğunu yaptığım Hanım yazışmalarımızı hatta ismini vererek yayınlamamı söyledi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Ama daha sonraki yazışmalarımızda, (isminin verileceğini düşünüp) şu anki rahatlığını kaybetmemesi adına burada ismini paylaşmıyorum.

Dil Koçluğunu Yaptığım Hanım:

“Merhabalar Semih,

Öneriler için çok teşekkür ederim, bugünün konusu bu önerilerin olacak ?? telefon görüşmemize kadar bu konuda yol alacağıma inanıyorum. İnan seninle yürümek bir ayrıcalık. Dil öğrenmeyi seversem şayet kahramanım olacaksın:) Sana da kolay gelsin”

Dil Koçluğunu Yaptığım Hanım:

“iyi geceler Semih

Sonraki 50 kelimeyi de ezberledim, önerdigin kelimelerin üstünde calisiyorum. Cümleleri daha kolay ezberlemek icin yeni kelimelerle tekrar tekrar kuruyorum. Umarim dogru yapiyorumdur. Yeni cümleleri de maile ekledim ve günlügü tutmaya basladim. bugün 5 saat calistim ama hala yeterli gelmiyor, bunun icin ayrica tesekkür ederim:) Kolay gelsin.

Sevgiler”

Dil Koçluğunu Yaptığım Hanım:

“Günaydın Semih

Hemen düzeltiyorum, bu kadar kısa sürede düzeltme yaptığın için çok teşekkür ederim. Hayat kurtarıyor:)
Kolay gelsin, güzel bir pazar günü olsun”
Dil Koçluğunu Yaptığım Hanım:

“Merhaba Semih

Bu ara malasef sabahlari calisamiyorum ama aksam oğlum yattiktan sonra bes saat calismak icin direniyorum. Sana yeni cümleler gönderiyorum , artik ezberlemek daha zor geliyor. itiraf edeyim bugün motivasyonum biraz düstü. Sabah, sonradan almanca ögrenmis biriyle yaptigim 15 dakikalik sohbeti saymazsak tabi:) Bugün de enerjim düsük olmasina ragmen bes saatimi doldurmadan yatmayacagim. sigara ve seker istegi zorlasa da pes etmek yok:)

abweichen kelimesinin de kullanimini pek anlamadim.

Günlügü de daha sonra gönderecegim simdiden cok tesekkür ederim, kolay gelsin.

sevgiler”

Dil Koçu Semih Uçar:

“Merhabalar …,

Senden boş bir zamanında şu videomu dinlemeni istiyorum:
Motivasyona dair ise öncelikle aşağıdaki cümlem üzerine düşünmen, sonra da, onun altındaki link’te yer alan “Motivasyon Yalanı” başlıklı yazıma bir göz atman beni çok sevindirir:
Bir işi yapmak için bir kere gaza gelip çok geçmeden bırakmaya ‘motivasyon’, kendimizi her gün yeni baştan motive edebilmeye ise ‘iç disiplini‘ diyoruz.
Bunun dışında, hangi işte olursa olsun 5 saat gibi bir hedef çok heves kırıcı bir şey. Hem çok fazla hem de insanın gözünde çok büyüyen bir tasarım bu. Bir plan yani. Ama telefon konuşmamızda da söylediğim gibi, plan yapmak bir iş başarmak isteyen insanın yapabileceği en kötü iştir.
Bunun yerine kendine seni gülümsetecek günlük “temalar” belirle: Örneğin, “eğlenceli bir blog yazısı okuma”, “eğlenceli vlog/video izleme”, “yürüyüş yaparken işitme çalışması yapma” gibi. Bunlar seni hem 5 saat planına göre daha çok geliştirecekler hem de bunlarda sebat etme ihtimalin, “Her gün 5 saat dil öğreneceğim” gibi bir planda sebat etme ihtimaline göre bin kat daha fazla ??
Çok sevgiler”
Dil Koçluğunu Yaptığım Hanım:

“Biliyorum yine bir disiplin delisi oldum çıktım. Zaten asıl sorunum da bu. Yine çok keskin bir plan yaptım, işin kötüsü oturduğum zaman kalkamıyorum. Yani strese girdiğim halde devam etme isteği var. Benim gibi bir deliyle uğraşmak istemezsen anlarım:))) İnanıyorum olacak ama önce kendimi durdurmayı öğrenmem gerek. Önerilerini hemen uyguluyorum çok teşekkürler”

Dil Koçu Semih Uçar:

Bunlar hepimizin meseleleri. Bir şey başarmak isteyen her insan bu gelgitleri yaşıyor. Bunları yaşamazsan bir sorun var demektir. Çünkü bu, tutkunun olmadığını gösterir.
Dil Koçluğunu Yaptığım Hanım:

“Büyücü olduğunu düşünmeye başladım :))) Üstümdeki tonlarca ağırlık bir anda gitti tatlı tatlı kafadan uydurma cümleler yazıp eğleniyorum şu an. Sonraki işim almanca bir şarkı açıp fazla delirmeden dans etmek:) Dengesizliğin bu kadarı:) Her bir kelimen iyi geldi teşekkür ederim.”

SEMİH UÇAR'IN 100 KİTAPLIK BÜYÜK KİTAP ÖNERİ LİSTESİ

Bu listede sizinle, hayatımı değiştiren 100 (+3) kitabı paylaşıyorum.

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler

Merhabalar, Semih Uçar ben. Benim Dil Koçluğumda İtalyanca öğrenen Gizem Gökçe, aynı zamanda, benim her fırsatta yabancı diller üzerine yazmaya teşvik ettiğim bir dilbilimci. Rusça kitap çevirmeni Gizem, İtalyanca yolculuğunda bana ilk günden itibaren hiç kuşkuya düşmeden güvendi.

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Youtube Kanalları

Gizem Gökçe, İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler başlıklı yazısında, 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN kapsamında çıktığı İtalyanca yolculuğunda yararlandığı internet sitelerini kısa ve öz açıklamalarla sıralamıştı.

Niye Dil Öğreniyorum, Biliyor Musunuz?

Niye bu kadar şey yapıyorum, biliyor musunuz? Çünkü hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Ama katlanmam, bunu bir şekilde kabullenmem gerektiğini de biliyorum.

100 Günde Öğrenmeye Dair Öğrendiklerim

Yazar: Gizem Gökçe Ben çevirmenim. Sürekli kendimi geliştirmem, öğrenmem gerekiyor ve bu konuda doyumsuzum. Her gün, hiç bilmediğim bir konu üzerine çalışma yapıyorum.

Dil Öğrenirken Bana Neden İhtiyacınız Var?

Abraham Lincoln’ün çok meşhur sözüdür: “Bana bir ağacı kesip devirmem için 6 saat verin. Bunun ilk 4 saatini baltayı bilemeye harcarım.”

Bütün Hayatım, Ne Kadar Zekisin, Ne Kadar Yeteneklisin, Diyenlerle Savaşmakla Geçti.

Bütün hayatım, ne kadar zekisin, ne kadar yeteneklisin, diyenlerle savaşmakla geçti. Herkes, yaptığım her şeyin ardındaki esrarı benden daha iyi biliyordu. İlkokulda farklı disiplinlerde birçok yarışmada birinci oldum veya derece yaptım. Herkes, ne kadar zeki, ne kadar yetenekli, dedi.

YDS’ye Hazırlananlara Tavsiyeler

Yazar: Ali Hasar YDS’de yüksek skor alan arkadaşlarımızın bunlara ihtiyacı olmayabilir, ancak ben daha çok dilim döndüğünce YDS’de 70 ya da 80 barajını geçmek isteyenlere yönelik bir harita ortaya koymak istiyorum. Bu sebeple, öncelikle YDS’de bilirkişi olmadığımı bilmenizi, bu yazının yararlı olmasını dilerim. YDS’ye karşı nasıl bir tavırla hareket edebiliriz?

Gramer Kitaplarıyla Neden Dil Öğrenilemediği Üzerine

Yabancı dil öğrenirken gramer kitaplarıyla ilerlemenin neden gereksiz ve neden zararlı olduğunu şu videomda açıklamıştım:

“Ama sonra aklıma bir şey geldi: Ben hiç Salinger okumamıştım ki!”

Bir gün kitapçıda öylesine kitapları karıştırıyordum. Elime, daha önce adını hiç duymadığım bir yazarın kitabı geçti. İlk sayfasını şöyle bir gözden geçirdim. “Aa,” dedim okurken, “üslûbu ne kadar da Salinger’e benziyor.”

“Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.”

Çok sevdiğim bir sözdür: “Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.” Gerçekten de öyle.

Rusça Öğrenirken Yararlanabileceğiniz Youtube Kanalları

Yazar: Gizem Gökçe Easy Languages: Easy Languages pek çok dilde eğitim verilen bir kanal. Rusça videolar genellikle St. Petersburg sokaklarında yapılan röportajları üzerinden ilerliyor.

Dil Öğrenmeyi Yüzde Yüz Başarmanın Sırrı

Hayatta her işte olduğu gibi, dil öğrenme işinin de en önemli sırrı sebat etmek. Bu işin en önemli sırrı dil öğrenmeyi bırakmamak. Ne olursa olsun dil öğrenmekten uzaklaşmamak.

100 GÜN’cülerden Mektup Var!

“Merhabalar Semih, 100 gün programıyla ilgili detayları okudum. Linkteki diğer yazılarını da zaten daha önce okumuştum. Öncelikle neden İtalyanca öğrenmek istediğimi açıklamak istiyorum:

“Ameliyattan sonra tek kelime Almanca konuşamıyordum.”

“Merhaba Semih, hikâyem birazcık karışık ama kısaca anlatmaya çalışacağım. 98 yılından beri Münih’te yaşıyorum. Bu süre içerisinde Almanca seviyem iş hayatında ve günlük hayatta kurtarır seviyede idi.

Kendimize Dair En Yanlış Teşhis: "Bir Türlü Odaklanamıyorum!"

Odaklanıp odaklanamama meselesine hep mikro düzeyde bakıldığını görüyorum. "Şunu şunu yapmak istiyorum ama bir türlü kafamı veremiyorum, bir türlü odaklanamıyorum," diyorlar.

Konuşmak da İstiyor muyum?

Dil öğrenmek istiyorsanız kendinize önce şu soruyu sormanız gerek:

Dil Öğrenmek İsteyenin En Büyük Düşmanı Kalemle Kâğıttır

Artık dil öğrenirken yanıma kalem kâğıt almıyorum. Yanıma kalem kâğıt almıyorum, çünkü önemli gördüğüm bir bilgiyi bir yere yazarak kendimi kandırdığımı fark ettim.

Benimle Dil Öğrenenler Neden Diğerlerinden Öne Geçtiler?

benimle birlikte dil öğrenmiş sayısız kişinin, başka şekillerde dil öğrenmeye çalışan insanlara göre ne gibi avantajları oldu? Neden öne geçtiler?

Yabancı Dillerde En Etkili Dinleme Çalışması: Bilinçli Dinleme Çalışması

İşitme becerisi dil öğrenmenin dört ayağı (okuma, konuşma, yazma, işitme) içinde en zor ve en geç gelişen beceri. Bu yüzden de, akıcı seviyeye ulaşmak isteyen birinin en çok işitme becerisini geliştirmeye emek harcaması gerekiyor.