100 GÜNDE YDS İNGİLİZCEDE NASIL 40’TAN 80’E ÇIKTIM?

100 günde YDS’de 40’tan 80’e çıkan ben değilim.

100 günde YDS’de 40’tan 80’e çıkan ben değilim.

Ben Semih Uçar. Ben YDS’ye bir kere girdim ve Türkiye çapında derece yaptım.

100 GÜNDE YDS İngilizcede 40’tan 80’e çıktığını söyleyen kişinin yazısına internette tesadüfen denk geldim ve 100gundedilogren.com‘da mutlaka paylaşmak istedim.

Çünkü ismini maalesef bilmediğim ve tanımadığım bu arkadaş da bir 100 GÜNCÜ.

O da bizim yaptığımız gibi, dil öğrenmek veya YDS’den iyi bir puan alabilmek içinkendine 100 GÜN vermiş ve BAŞARIYA ULAŞMIŞ.

O da dil kurslarının ne kadar faydasız olduğunu söylüyor.

O da bizim gibi birçok farklı tekniği birleştirip kendisi için en uygun tekniği yaratmış.

O da kelimeyi bir kontekst içinde (soru, resim veya hikâye) görmenin ezberlemeyi kolaylaştırdığını söylüyor.

O da işin sırrının her gün çalışmakta olduğunu anlamış. Bu konudaki videomu izlemek için tıklayınız: O da kelime kartlarını, kelime listelerini okumanın zaman kaybı olduğunu anlamış. Gerçekten de öyle. Ben de 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN kapsamında dil öğrenen insanlara her fırsatta, kelime OKUMANIN bir işe yaramadığını söylüyor, onlarla bunun yerine MÜTHİŞ ETKİLİ BAŞKA BİR YÖNTEM paylaşıyorum.

Fakat bilimsel araştırmaların da gösterdiği gibi, kartlarla çalışma işi eğer doğru bir şekilde yapılırsa mucizevi sonuçlar veriyor. Bunun sırrını sadece, 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN kapsamında dil öğrenen 100 GÜNCÜLERLE paylaşıyorum.

100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN kapsamında, farklı yaşa ve birikime sahip birçok insanın SADECE 100 GÜN içinde dil öğrenmesini sağlıyorum.

Ayrıca, YDS uzmanı Emine Bağcı ile birlikte hazırladığımız “100 GÜNDE YDS” programında çok sayıda insanı İNGİLİZCE YDS’ye hazırlıyoruz.

Aşağıdaki yazı, “fateh1649” nickli kullanıcının 2015 yılında akademikpersonel.org sayfasında paylaştığı bir yazıdır. Yazıma ve içeriğe, yer yer okunmayı zorlaştıran pasajlar da dahil olmak üzere hiç müdahale etmedim.

Bu vesileyle, “fateh1649” nickli kullanıcıyla tanışmak beni mutlu eder.

Herkese iyi okumalar:

“100 günde Yds İngilizce’de nasıl 40’tan 80’e çıktım?

İlk öncelikle kanıtım https://yadi.sk/i/C6viWlfSjb5N8
yarışmaya Bursa’dan katıldım
ingilizce seviyem 40 50 seviyelerindeydi 80 almadan 100 gün önce
başlıyoruz hikayeme:

“Umuda giden 100 gün”
Yazan yöneten ben

BU FİKİR BANA HASTIR HERKESİN BİR METODU VARDIR VE BEN BÖYLE YAPARAK BAŞARILI OLDUM

Bu puan için 100 gündür sıkı bir şekilde çalıştım ve TOEFL için çalışmaktayım. Öncelikle Kpds ve üds nin son 10 yıl sorularını kapsamlıca araştırdıktan sonra şu kanıya vardım: 2011’e kadar sorulan sorular orta düzeyde ve çeldirici sorular her denemede 10’u geçmiyor. Fakat 2011 sorularında ilk 35’e kadar olan kısımda en az 10 tane çeldirici soru var. Yani zorluk seviyesi yakın anlamlı kelimelerle daha da artırılmış. Özellikle cümle tamamlama sorularında teknik işe yaramıyor, sorular çığırından çıkmış. 2000lerde sınava girenler gerçekten çok şanslıymış.

Size tavsiyem sınava paragrafla ya da 55’ten sonraki kısımla başlamanızdır.

Paragrafları sona saklayınca işin içinden çıkılmıyor ve “birini işaretleyeyim de bitsin” mantığına dönüyor.

İlk 35 ten sonraki soruları bir buçuk saatte yaparsanız ilk 35 soruyu enine boyuna tartışarak daha rahat halledersiniz.

Bana göre bu ilk 35 soru ilk yapıldığı zaman genelde rastgele bir şık işaretlenir ve “arada kaldığım şık yanlış çıkmış” olur. Oysa ilk 35 soru sona saklanırsa hem sınav heyecanı geçer hem de daha kapsamlı bir şekilde soruyu analiz edersiniz. Mesela şöyle bir soru vardı: ingiltere şu devlete özerklik “grant fiil: vermek” fiilini garanti gibi zannedip diğer 4 şıktan birini seçip, soruyu kaçırabilirsiniz. Unutmayınız Ösym bizim sinirimizi bozmak için elinden geleni yapıyor. Taktik kısmı size kalmış, gelelim bana.

Bu sınav taktiğiyle alakalı olan kısım. Benim çalışma metodum ise şöyle oldu. Kağıttan kelime ezberleme işi gerçekten berbattır ve zaman kaybından başka bir şey değildir. Slayttan çalışmak en mantıklısıdır. Slaytların olduğu link https://www.facebook.com/ingezber Kelime+soru çalışma stilinin en mantıklısıdır. Kelimeyi soru içerinde görmek başarı şansını daha da artırır. Her gün 30 kelime cümleyle beraber ezberlemeye çalıştım. 100 günde çok fazla kelime öğrendim. Zaten sınavda hiçbir şekilde kelime sıkıntısı çekmedim. Soru tiplerine ünite ünite çalıştım, kısım kısım ayırdım. Örneğin 10 konuyu 2 ay boyunca devamlı çözdüm. 2 aydan sonra kısım kısım soru çözmekten sıkıldım, daha sonra devamlı deneme çözdüm. Ben bu işte çok zahmet çektim, bunları sonradan ayıktım. Ben ne yanlışlar yaptım mesela? 2 ay kadar kelime çalıştım sınava 1 ay soru çözersem olur dedim olmadı. Çalışmaları bıraktım yeni bir taktikle aylar sonra tekrar başladım. Emeklerinizi doğru kullanmanız sizi başarıya götürecektir. Eğer ben 40 puandan 80 puana çıkmışsam siz de puanınızı artırabilirsiniz. Ben şuna kesinlikle inanmıyorum: “40 50 den 70 80 e çıkmak mucizedir”

UZUN ÇALIŞMA METODUM DETAY

1) Asla önyargılı olmamak ve cesur olmak, yaptığımız işte samimi olmak
2) Asla ve asla günlük çalışmaları bırakmamak. Zekası çok iyi olanlar “ben bir oturuşta bin kelime ezberlerim diyor” 1 ay sonra bakıyorsun mahvolmuş bir durumda.
3) Yapacağımız işte ezberin ne kadar önemli olduğunu bilmek; yaptığım slaytlar da bunun içindir.
4) Kaynak seçiminde özenli olmak ve mutlaka uzman biri tarafından tavsiye edilen kitaplardan yararlanmak.
5) Doğru çalışmak. Bundan kastım günlük çalışmanın 2 saati geçmemesi ve 2 saatten fazla olmaması. Tamı tamına 120 dakika; 7200 saniye. Kelime ezber de aynı şekilde her gün 30 kelime ezberlenmelidir. Ne eksik ne fazla. Bilmem anlatabiliyor muyum.
6) Soru çözmeye geçmeden önce mutlaka bilinmeyen 3 bin kelimenin ezberlenmesi. Çünkü çok az bir kelime dağarcığıyla asla sağlıklı bir şekilde soru çözemezsiniz. 3 bin kelimenin bin kelimesi de zaten kelime doğuran kelimelerdir ve bin kadar kelime de her yerde gördüğümüz basit kelimelerdir. Bununla beraber kelime dağarcığınızın çalışmanız durumunda 5 bin kadar olacaktır. Bu kelime dağarcığı için yapılacak en mantıklı şey slaytla yani görsel eğitimle ve seri bir şekilde ezber yapmaktır. (https://www.facebook.com/ingezber)
7) Ezber yaparken çekilen zahmetler; kağıda yazmak, kağıttan okumak, kafede arkadaşlarla çalışmak, -evet evet bunu da ben zararlı görüyorum en iyi çalışma kendi başına çalışmadır- ve bir sürü ilginç çalışma yöntemleri… Unutmayınız aziz dostlar hız olmazsa hiçbir şey olmaz. Kısa zamanda bu anlattıklarımın farkına varacaksınızdır. Zaman ilerledikçe ezberin yerine oturduğunu göreceksiniz. Çünkü ÖSYM bizden “ezber ezber ezber” istiyor. Gerçekten de bir dili öğrenmenin altın kuralı ezberin sağlam olmasıdır. Fazla felsefik konuşmalar yapmadan diğer bir açıklamaya geçeceğim.
8) Genelde bir dil kursuna gittiğiniz zaman bu kurslar bir bilgiyi öylesine uzun bir müddet boyunca anlatırlar ki her şey çorba olur. Mesela isim ve sıfat cümlecikleri kurslarda 6 ayda verilir. Bunu çok iyi bilirsiniz. Yani hoca çok basit bir konuyu o kadar detaylı anlatır ki neyin ne olduğunu anlayamazsınız. Bu da çok saçma anlatım tipidir.
9) Ezberin bitiminde soru çözme işi: Soruları ilk çözdüğünüzde çok fazla yanlış çıkar ve sinirden ölürsünüz. Benim yaptığım gibi 50 de 2 doğru’dan sonra kitabı duvarlara atarsınız. Ama dikkat edin dilin üzerine inatla giderseniz, dil size kendini yavaş yavaş vermeye başlar. Size teslim olur ve onla dalga geçersiniz. İnatla soru çözme faslından sonra doğrularınız artar. Bu artış sizin azminize kalmıştır. Soru çözerken yanlış yaptığınız ve anlamadığınız soruları mutlaka işaretlerseniz sizin için çok yararlı olur. Çünkü 1 2 ay sonra o sorulara tekrar baktığınızda kendinize gülersiniz ve dili daha iyi kavrarsınız. Unutmayın soru çözmede pes etmek yok !
10) Soru çözme faslından sonra deneme faslı: Genelde deneme çözerken bu dediğim adımları çok sıkı bir şekilde uyguladıktan sonra 80 soruda 30 ile başlarsınız. 1 ay kadar bir zamanda bu doğrularınızın 60a dayandığına şahit olursunuz ve daha sonra sınav saatini beklersiniz. O an yarı heyecan olması çok iyidir. Artık her şey sınav anına kalmıştır. Sürpriz olmasından korkmayın çünkü tembeller bu yolda hemen erken havlu atar, siz çok iyi çalıştığınız için mücadeleyi bırakmazsınız ve başarılı bir sonuç alırsınız. Çok doğal bir durumdur bu, yüzmeyi öğrenmek gibi. Amacım benim çektiğim rezillikleri herkesin de çekmemesini sağlamak.
11) Peki kardeşim bunları tek tek anlatıyorsun da sen nasıl 100 günde yapabildin bunları ve YDS’den girişte 80 alabildin? O artık benim bu saydığım kuralları kullanma becerimin bir ürünüdür. Siz daha iyi çalışırsanız 100 günden daha az bir zamanda 80 puan gibi güzel bir not veya daha yukarısını alabilirsiniz. Anlatacaklarım bu kadardır.
12) Yani anlaşıldığı üzere KELİME EZBER, SORU ÇÖZMEK, DENEMELER VE SINAV GÜNÜ. Başarı size kalmış en basit ifadeyle anlattığıma inanıyorum.

13) Yararlandığım kaynaklar:

slaytların her gün hazırlandığı site https://www.facebook.com/ingezber
(3800 adet kelimeyi silip format değiştirmişler yeniden atıyorlar)

Gramer kitabım:

Deciphering English for Turkish learners, yavuz çelik, kurmay yay.

Sözlükler:

Sözlük, Çeviri ve Kelimeye Dair Herşey – Sesli Sözlük oxford

Essential academic vocabulary, key words for yds, üds, kpdstoefl and proficiency, cesur Öztürk, pelikan yayınları

Test Kitapları:

Test attack, kpds üds soru bankası, Ahmet Taşpınar, uğur Albayrak, irem yayıncılık

40 advanced tests kpds ve üds deneme testleri, Ahmet akın, akın dil eğitim

Her hangi bir YDS KPDS VE ÜDS çıkmış sorularını da çözün.

**********

SİZE BAŞARILAR DİLİYORUM YARDIMCI OLDUYSAM MİNNETTARIM. “

SEMİH UÇAR'IN 100 KİTAPLIK BÜYÜK KİTAP ÖNERİ LİSTESİ

Bu listede sizinle, hayatımı değiştiren 100 (+3) kitabı paylaşıyorum.

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler

Merhabalar, Semih Uçar ben. Benim Dil Koçluğumda İtalyanca öğrenen Gizem Gökçe, aynı zamanda, benim her fırsatta yabancı diller üzerine yazmaya teşvik ettiğim bir dilbilimci. Rusça kitap çevirmeni Gizem, İtalyanca yolculuğunda bana ilk günden itibaren hiç kuşkuya düşmeden güvendi.

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Youtube Kanalları

Gizem Gökçe, İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler başlıklı yazısında, 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN kapsamında çıktığı İtalyanca yolculuğunda yararlandığı internet sitelerini kısa ve öz açıklamalarla sıralamıştı.

Niye Dil Öğreniyorum, Biliyor Musunuz?

Niye bu kadar şey yapıyorum, biliyor musunuz? Çünkü hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Ama katlanmam, bunu bir şekilde kabullenmem gerektiğini de biliyorum.

100 Günde Öğrenmeye Dair Öğrendiklerim

Yazar: Gizem Gökçe Ben çevirmenim. Sürekli kendimi geliştirmem, öğrenmem gerekiyor ve bu konuda doyumsuzum. Her gün, hiç bilmediğim bir konu üzerine çalışma yapıyorum.

Dil Öğrenirken Bana Neden İhtiyacınız Var?

Abraham Lincoln’ün çok meşhur sözüdür: “Bana bir ağacı kesip devirmem için 6 saat verin. Bunun ilk 4 saatini baltayı bilemeye harcarım.”

Bütün Hayatım, Ne Kadar Zekisin, Ne Kadar Yeteneklisin, Diyenlerle Savaşmakla Geçti.

Bütün hayatım, ne kadar zekisin, ne kadar yeteneklisin, diyenlerle savaşmakla geçti. Herkes, yaptığım her şeyin ardındaki esrarı benden daha iyi biliyordu. İlkokulda farklı disiplinlerde birçok yarışmada birinci oldum veya derece yaptım. Herkes, ne kadar zeki, ne kadar yetenekli, dedi.

YDS’ye Hazırlananlara Tavsiyeler

Yazar: Ali Hasar YDS’de yüksek skor alan arkadaşlarımızın bunlara ihtiyacı olmayabilir, ancak ben daha çok dilim döndüğünce YDS’de 70 ya da 80 barajını geçmek isteyenlere yönelik bir harita ortaya koymak istiyorum. Bu sebeple, öncelikle YDS’de bilirkişi olmadığımı bilmenizi, bu yazının yararlı olmasını dilerim. YDS’ye karşı nasıl bir tavırla hareket edebiliriz?

Gramer Kitaplarıyla Neden Dil Öğrenilemediği Üzerine

Yabancı dil öğrenirken gramer kitaplarıyla ilerlemenin neden gereksiz ve neden zararlı olduğunu şu videomda açıklamıştım:

“Ama sonra aklıma bir şey geldi: Ben hiç Salinger okumamıştım ki!”

Bir gün kitapçıda öylesine kitapları karıştırıyordum. Elime, daha önce adını hiç duymadığım bir yazarın kitabı geçti. İlk sayfasını şöyle bir gözden geçirdim. “Aa,” dedim okurken, “üslûbu ne kadar da Salinger’e benziyor.”

“Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.”

Çok sevdiğim bir sözdür: “Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.” Gerçekten de öyle.

Rusça Öğrenirken Yararlanabileceğiniz Youtube Kanalları

Yazar: Gizem Gökçe Easy Languages: Easy Languages pek çok dilde eğitim verilen bir kanal. Rusça videolar genellikle St. Petersburg sokaklarında yapılan röportajları üzerinden ilerliyor.

Dil Öğrenmeyi Yüzde Yüz Başarmanın Sırrı

Hayatta her işte olduğu gibi, dil öğrenme işinin de en önemli sırrı sebat etmek. Bu işin en önemli sırrı dil öğrenmeyi bırakmamak. Ne olursa olsun dil öğrenmekten uzaklaşmamak.

100 GÜN’cülerden Mektup Var!

“Merhabalar Semih, 100 gün programıyla ilgili detayları okudum. Linkteki diğer yazılarını da zaten daha önce okumuştum. Öncelikle neden İtalyanca öğrenmek istediğimi açıklamak istiyorum:

“Ameliyattan sonra tek kelime Almanca konuşamıyordum.”

“Merhaba Semih, hikâyem birazcık karışık ama kısaca anlatmaya çalışacağım. 98 yılından beri Münih’te yaşıyorum. Bu süre içerisinde Almanca seviyem iş hayatında ve günlük hayatta kurtarır seviyede idi.

"Semih, Yardım Et!"

Bir süredir dil koçluğunu yaptığım bir Hanımla yazışmalarımızı paylaşıyorum. Bu yazışmalar çok önemli. Çünkü:

Kendimize Dair En Yanlış Teşhis: "Bir Türlü Odaklanamıyorum!"

Odaklanıp odaklanamama meselesine hep mikro düzeyde bakıldığını görüyorum. "Şunu şunu yapmak istiyorum ama bir türlü kafamı veremiyorum, bir türlü odaklanamıyorum," diyorlar.

Konuşmak da İstiyor muyum?

Dil öğrenmek istiyorsanız kendinize önce şu soruyu sormanız gerek:

Dil Öğrenmek İsteyenin En Büyük Düşmanı Kalemle Kâğıttır

Artık dil öğrenirken yanıma kalem kâğıt almıyorum. Yanıma kalem kâğıt almıyorum, çünkü önemli gördüğüm bir bilgiyi bir yere yazarak kendimi kandırdığımı fark ettim.

Benimle Dil Öğrenenler Neden Diğerlerinden Öne Geçtiler?

benimle birlikte dil öğrenmiş sayısız kişinin, başka şekillerde dil öğrenmeye çalışan insanlara göre ne gibi avantajları oldu? Neden öne geçtiler?