DİL ÖĞRENMEYE DAİR EN YAYGIN 10 YANLIŞ İNANÇ

1) “Dil en iyi küçük yaşlarda, çocukken veya ilk gençlikte öğrenilir.” – YANLIŞ! Doğrusu: Sayısız yayının ve araştırmanın da ortaya koyduğu gibi, yetişkinler çocuklardan çok daha iyi dil öğreniyor. Bunu ben de tecrübe ettim. Şu an 29 yaşındayım ve bundan 15 yıl, 10 yıl, 5 yıl öncesine göre çok daha iyi ve çok daha hızlı dil öğreniyorum.


2) “Dil öğrenmek için dile yatkın olmak gerekir.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Öğrenmek istediği dile her gün 30 dakika ayıran herkes dile yatkındır, dile yatkınlık kazanır.

3) “Dil öğrenmek için çok zeki olmak gerekir.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Bu konuda sayısız yazı ve bir kitap yazdım. Ama yine de bir kez daha söyleyeyim: Başarının zekâ ile uzaktan yakından ilgisi yok. Hele de dil öğrenmenin HİÇ YOK.

4) “Dil öğrenmek için dil kursuna gitmem gerekir.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Dil ÖĞRENMEMEK istiyorsam dil kursuna gitmem gerekir. Dünyanın en büyük dil öğrenme ustaları, 10 dil, 20 dil, 40 dil bilen polyglott’lar üzerine yapılan çalışmalar istisnasız hepsinin dil kursuna gitmeyi reddettiğini gösteriyor. Ben de tüm dillerimi dil kursuna GİTMEDİĞİM için öğrendim. Şundan çok eminim: Gitseydim hiçbirini şu an bildiğim gibi öğrenemezdim.

5) “Dil en iyi, o dilin konuşulduğu ülkede öğrenilir.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Yurtdışında yaşamış herkes bunun nasıl bir yanlış olduğunu bilir. Yurtdışında yaşamamış olanları ise bu konuda biraz akıl yürütmeye davet ediyorum. Bunun ne gibi bir yanlış olduğunu biraz akıl yürüten herkes şıp diye anlar çünkü. İngilizce öğrenmek için Malta’ya vs. gidip binlerce dolar para harcayanlara ise… hadi, bir şey demeyeyim.

6) “Dil öğrenmek için uzun yıllara ihtiyacım var.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Dil kursu ve okulların bizi inandırdığı bir yanlış bu. Oysa doğru olan tam tersi: Dil öğrenmek için kendinize ne kadar az zaman verirseniz o dili o kadar iyi öğrenirsiniz (bkz. Parkinson Yasası).

7) “Dil öğrenmek için paramın olması gerekir.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Bunun doğrusunu açıklamaya bile gerek yok. Şaka mı bu?!

8 ) “Dil öğrenmek için çok zamana ihtiyaç var. Çalışıyorum/okula gidiyorum, bu yüzden dil öğrenemem.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Zaten dil öğrenmiş, öğrenen herkes boş gezenin boş kalfasıydı. Bir tek siz çalışıyorsunuz, bir tek siz okula gidiyorsunuz. Hay Allah’ım ya!

9) “Dil ancak gramer kitaplarıyla öğrenilir.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Dil öğrenme işinde ilerledikçe gramer kitaplarından uzaklaştım. Gözlemim, diğer büyük dil öğrenme ustalarının, polyglot’ların da böyle düşündüğü, benzer tecrübeyi yaşadığı yönünde. Hap gramer bilgisine evet, gramer kitaplarına hayır!

10) “Dil öğrenmek için doğru bir teknik var. Ancak onu bilirsem dil öğrenebilirim.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Dil öğrenmek için bir değil, birçok teknik var. Önemli olan, size en uygun ve size en çok zevk veren tekniği, teknikleri bulmak.

SEMİH UÇAR'IN 100 KİTAPLIK BÜYÜK KİTAP ÖNERİ LİSTESİ

Bu listede sizinle, hayatımı değiştiren 100 (+3) kitabı paylaşıyorum.

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler

Merhabalar, Semih Uçar ben. Benim Dil Koçluğumda İtalyanca öğrenen Gizem Gökçe, aynı zamanda, benim her fırsatta yabancı diller üzerine yazmaya teşvik ettiğim bir dilbilimci. Rusça kitap çevirmeni Gizem, İtalyanca yolculuğunda bana ilk günden itibaren hiç kuşkuya düşmeden güvendi.

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Youtube Kanalları

Gizem Gökçe, İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler başlıklı yazısında, 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN kapsamında çıktığı İtalyanca yolculuğunda yararlandığı internet sitelerini kısa ve öz açıklamalarla sıralamıştı.

Niye Dil Öğreniyorum, Biliyor Musunuz?

Niye bu kadar şey yapıyorum, biliyor musunuz? Çünkü hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Ama katlanmam, bunu bir şekilde kabullenmem gerektiğini de biliyorum.

100 Günde Öğrenmeye Dair Öğrendiklerim

Yazar: Gizem Gökçe Ben çevirmenim. Sürekli kendimi geliştirmem, öğrenmem gerekiyor ve bu konuda doyumsuzum. Her gün, hiç bilmediğim bir konu üzerine çalışma yapıyorum.

Dil Öğrenirken Bana Neden İhtiyacınız Var?

Abraham Lincoln’ün çok meşhur sözüdür: “Bana bir ağacı kesip devirmem için 6 saat verin. Bunun ilk 4 saatini baltayı bilemeye harcarım.”

Bütün Hayatım, Ne Kadar Zekisin, Ne Kadar Yeteneklisin, Diyenlerle Savaşmakla Geçti.

Bütün hayatım, ne kadar zekisin, ne kadar yeteneklisin, diyenlerle savaşmakla geçti. Herkes, yaptığım her şeyin ardındaki esrarı benden daha iyi biliyordu. İlkokulda farklı disiplinlerde birçok yarışmada birinci oldum veya derece yaptım. Herkes, ne kadar zeki, ne kadar yetenekli, dedi.

YDS’ye Hazırlananlara Tavsiyeler

Yazar: Ali Hasar YDS’de yüksek skor alan arkadaşlarımızın bunlara ihtiyacı olmayabilir, ancak ben daha çok dilim döndüğünce YDS’de 70 ya da 80 barajını geçmek isteyenlere yönelik bir harita ortaya koymak istiyorum. Bu sebeple, öncelikle YDS’de bilirkişi olmadığımı bilmenizi, bu yazının yararlı olmasını dilerim. YDS’ye karşı nasıl bir tavırla hareket edebiliriz?

Gramer Kitaplarıyla Neden Dil Öğrenilemediği Üzerine

Yabancı dil öğrenirken gramer kitaplarıyla ilerlemenin neden gereksiz ve neden zararlı olduğunu şu videomda açıklamıştım:

“Ama sonra aklıma bir şey geldi: Ben hiç Salinger okumamıştım ki!”

Bir gün kitapçıda öylesine kitapları karıştırıyordum. Elime, daha önce adını hiç duymadığım bir yazarın kitabı geçti. İlk sayfasını şöyle bir gözden geçirdim. “Aa,” dedim okurken, “üslûbu ne kadar da Salinger’e benziyor.”

“Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.”

Çok sevdiğim bir sözdür: “Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.” Gerçekten de öyle.

Rusça Öğrenirken Yararlanabileceğiniz Youtube Kanalları

Yazar: Gizem Gökçe Easy Languages: Easy Languages pek çok dilde eğitim verilen bir kanal. Rusça videolar genellikle St. Petersburg sokaklarında yapılan röportajları üzerinden ilerliyor.

Dil Öğrenmeyi Yüzde Yüz Başarmanın Sırrı

Hayatta her işte olduğu gibi, dil öğrenme işinin de en önemli sırrı sebat etmek. Bu işin en önemli sırrı dil öğrenmeyi bırakmamak. Ne olursa olsun dil öğrenmekten uzaklaşmamak.

100 GÜN’cülerden Mektup Var!

“Merhabalar Semih, 100 gün programıyla ilgili detayları okudum. Linkteki diğer yazılarını da zaten daha önce okumuştum. Öncelikle neden İtalyanca öğrenmek istediğimi açıklamak istiyorum:

“Ameliyattan sonra tek kelime Almanca konuşamıyordum.”

“Merhaba Semih, hikâyem birazcık karışık ama kısaca anlatmaya çalışacağım. 98 yılından beri Münih’te yaşıyorum. Bu süre içerisinde Almanca seviyem iş hayatında ve günlük hayatta kurtarır seviyede idi.

"Semih, Yardım Et!"

Bir süredir dil koçluğunu yaptığım bir Hanımla yazışmalarımızı paylaşıyorum. Bu yazışmalar çok önemli. Çünkü:

Kendimize Dair En Yanlış Teşhis: "Bir Türlü Odaklanamıyorum!"

Odaklanıp odaklanamama meselesine hep mikro düzeyde bakıldığını görüyorum. "Şunu şunu yapmak istiyorum ama bir türlü kafamı veremiyorum, bir türlü odaklanamıyorum," diyorlar.

Konuşmak da İstiyor muyum?

Dil öğrenmek istiyorsanız kendinize önce şu soruyu sormanız gerek:

Dil Öğrenmek İsteyenin En Büyük Düşmanı Kalemle Kâğıttır

Artık dil öğrenirken yanıma kalem kâğıt almıyorum. Yanıma kalem kâğıt almıyorum, çünkü önemli gördüğüm bir bilgiyi bir yere yazarak kendimi kandırdığımı fark ettim.

Benimle Dil Öğrenenler Neden Diğerlerinden Öne Geçtiler?

benimle birlikte dil öğrenmiş sayısız kişinin, başka şekillerde dil öğrenmeye çalışan insanlara göre ne gibi avantajları oldu? Neden öne geçtiler?