Ne Kadar Çalıştığın Değil Nasıl Çalıştığın Önemli: İyi Çalışmanın Anahtar Sorusu

Türkiye'de konservatuvardayken, yani ortaokul ve liseye giderken herkes ne kadar çok çalışırsam o kadar iyi obua çalacağımı söylüyordu. Okulun her koridorundan, "Çalışın!" sesleri yükseliyor, derste, teneffüste, kantinde, bahçede hep, insanüstü çalışma temposu olan müzisyenlerin efsanevi hikâyeleri anlatılıyordu.

Ben de bunu fazla ciddiye almış olmalıyım ki hep çalıştım. O kadar çalıştım ki okulda öğrencileri çalışmaya teşvik etmek için öğrenci ve öğretmenler arasında, "En çok kim çalışıyor?" anketi yapılır, birinci çıkana da sembolik bir para ödülü verilirdi. Bu ankette en çok oyu hep ben alırdım.

Hangi işte olursa olsun, bir insanı hızla geliştiren şeyin çok çalışmak değil, iyi çalışmak olduğunu ilk defa, 17 yaşımda üniversite okumak için gittiğim Almanya'da öğrendim. En çok çalışanın değil, en iyi çalışanın en büyük başarıya erişeceğini ilk defa Almanya'da anladım. Çalışmanın niceliğinin değil, niteliğinin önemli olduğunu ilk defa Almanya'da fark ettim.

Bunu anladıktan sonra da hep, nasıl daha iyi çalışabilirim, sorusunun cevabını aradım. Çalışırken en kısa sürede en yüksek verimi almanın yollarını araştırdım. Bunun için kurslara gittim. Özel dersler aldım. Öğrencisinden profesörüne bütün müzisyenlerden, doğru çalışmaya dair bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Bu konuda sayısız kitap okudum ve yüzlerce sayfa bilimsel makale yazdım. O kadar ki performans psikolojisi, başarı psikolojisi vs. gibi alanlarda kendimi CNN International'e SON DAKİKA röportajı verebilecek yetkinlikte görüyorum. Bütün dünya bir anda, eşit oranda çalışan müzisyenler içinde biri neden diğerlerinden daha iyi çalıyor, kortta üst düzey bir tenisçinin kafasından neler geçiyor, neden kimilerinin on saatte yapamadığını birisi bir saat içinde rahatlıkla yapabiliyor, gibi sorulara cevap arar ve cevap verecek başka kimseyi bulamazlarsa CNN International beni hiç çekinmeden arayabilir.

İyi, doğru, etkili çalışmanın elbette bir değil, birçok yöntemi var. Bu konuda yazılmış yüzlerce kitap, bu alanda çalışan binlerce araştırmacı var. Kimi ortak hatlar olsa da hepsi konuya farklı bir yorum getiriyor. Bu yüzden de doğru çalışmanın tek cümlelik bir sırrını vermek mümkün değil. Ama bana buna rağmen, birisine doğru çalışmayı öğretmen gerek, ama sadece bir iki cümle söyleme hakkın var, deseler, şunu söylerdim:

Çalışmanın her dakikasında sor kendine: Ben şu an ne için, hangi problemi çözmek için çalışıyorum?

Bir şeye ne için çalıştığını kafasında tam olarak netleştiren insan doğrudan çözüm odaklı düşünmeye başlıyor. Çalışırken bütün emeğini problem çözmek için harcıyor. Bilinçli çalışmaya başlıyor. Ben şu an ne için çalışıyorum, sorusuna net bir cevap verebilen kişi eksikliklerini, o günkü çalışması sonunda hangi zayıf noktalarını güçlendirmek istediğini, nereden nereye gelmek istediğini ister istemez belirliyor ve o andan itibaren çalışma esnasında yaptığı her şey onu doğrudan geliştiren bir egzersiz haline geliyor.

Bu soruyu bir müzisyen olarak hayatımın en önemli sorusu haline getirdikten sonra bütün hayatım değişti. Eskisinden çok daha iyi, çok daha etkili çalışır hale geldim. Çalışırken çok kısa sürede çok büyük sonuçlar almaya başladım.

Bu soru müzik hayatımı doğrudan etkiledi etkilemesine ama bu yazıyı yazmamın tek sebebi bu değil. Müzik hayatımı değiştiren sorunun ne olduğunu anlatmamın bir başka sebebi daha var:

Bunları yazdım, çünkü aynı soru yazı hayatımı da değiştirdi.

Yazdığım her paragraftan sonra kendime, Şu an ne için yazıyorum? Ne demek istiyorum? sorularını sormaya başladığımdan beri çok daha hızlı ve kolay yazmaya başladım. Bir profesyonel yazar olarak verimim arttı. Yazarken ne zaman tıkansam, kendime tekrar, ben bu yazıda ne demek istiyorum, sorusunu sordum ve bu soruya kem küm etmeden, net bir cevap verdiğim anda bütün tıkanıklık geçti ve neredeyse, Mihaly Csikszentmihalyi'nin meşhur "flow" deneyimi içinde hiç zorlanmadan yazmaya devam ettim.

Bu yüzden yazıya, ama aynı zamanda da hayata dair verebileceğim en iyi ders bu:

Arkadaşına mesaj atarken de, iş başvuru mektubu yazarken de, Facebook'ta yorum yazarken de, tezini, kitabını yazarken de sürekli dur ve şu soruyu sor kendine:

Ben bu mesajda/bu mektupta/bu tezde/bu kitapta ne demek istiyorum? Bütün bunları ne için, ne söylemek için yazıyorum?

Eğer kendine bu soruyu sorduktan sonra lafı ağzında geveliyorsan veya birden fazla cevap veriyorsan bil ki ne yazmak istediğini henüz tam olarak bilmiyorsun.

Bunu anladığın zaman her şeyi bir kenara bırak. Her şeyi bir kenara bırak ve yazdığın şeyin boyutuna göre bir dakika, bir saat, bir gün, bir ay veya bir yıl kafa patlatıp bu sorunun cevabını bulmaya çalış.

Bu sorunun cevabını bulduğun gün kitabını yazmaya başladığın gün olacak. İnsanlarla iletişimin güçlenecek. İş başvurularından çok daha olumlu sonuçlar almaya başlayacaksın.

Bu sayede sadece daha iyi yazmaya başlamayacaksın. Aynı zamanda hayatın da değişecek.

Birisiyle konuşurken, ben bu insanla ne için konuşuyorum, diye soracaksın kendine ve hayatına alacağın insanları bu soruya verdiğin cevaba göre seçeceksin.

Bir işe başlarken, bir işten ayrılırken, bir yere taşınırken, bir yerden ayrılırken, bir şey söylerken, birisini dinlerken, bir film izlerken, bir kitap okurken hep bu soruyu, ben bunu ne için yapıyorum, diye soracaksın kendine ve verdiğin cevaplar doğrultusunda o işi yapıp yapmamaya, yapmaya devam etmek isteyip istemediğine karar vereceksin.

Kendine, bir şeyi ne için yazdığını sormaya başladığın gün aynı zamanda, ne için yaşadığını da soracaksın ve yaşamanın hakkını işte asıl o günden itibaren vermeye başlayacaksın.

Semih Uçar

Facebook: https://www.facebook.com/semih.ucar
Instagram: @semihucardilkocu
Linkedin: Dil Koçu Semih Uçar

SEMİH UÇAR'IN 100 KİTAPLIK BÜYÜK KİTAP ÖNERİ LİSTESİ

Bu listede sizinle, hayatımı değiştiren 100 (+3) kitabı paylaşıyorum.

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler

Merhabalar, Semih Uçar ben. Benim Dil Koçluğumda İtalyanca öğrenen Gizem Gökçe, aynı zamanda, benim her fırsatta yabancı diller üzerine yazmaya teşvik ettiğim bir dilbilimci. Rusça kitap çevirmeni Gizem, İtalyanca yolculuğunda bana ilk günden itibaren hiç kuşkuya düşmeden güvendi.

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Youtube Kanalları

Gizem Gökçe, İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler başlıklı yazısında, 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN kapsamında çıktığı İtalyanca yolculuğunda yararlandığı internet sitelerini kısa ve öz açıklamalarla sıralamıştı.

Niye Dil Öğreniyorum, Biliyor Musunuz?

Niye bu kadar şey yapıyorum, biliyor musunuz? Çünkü hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Ama katlanmam, bunu bir şekilde kabullenmem gerektiğini de biliyorum.

100 Günde Öğrenmeye Dair Öğrendiklerim

Yazar: Gizem Gökçe Ben çevirmenim. Sürekli kendimi geliştirmem, öğrenmem gerekiyor ve bu konuda doyumsuzum. Her gün, hiç bilmediğim bir konu üzerine çalışma yapıyorum.

Dil Öğrenirken Bana Neden İhtiyacınız Var?

Abraham Lincoln’ün çok meşhur sözüdür: “Bana bir ağacı kesip devirmem için 6 saat verin. Bunun ilk 4 saatini baltayı bilemeye harcarım.”

Bütün Hayatım, Ne Kadar Zekisin, Ne Kadar Yeteneklisin, Diyenlerle Savaşmakla Geçti.

Bütün hayatım, ne kadar zekisin, ne kadar yeteneklisin, diyenlerle savaşmakla geçti. Herkes, yaptığım her şeyin ardındaki esrarı benden daha iyi biliyordu. İlkokulda farklı disiplinlerde birçok yarışmada birinci oldum veya derece yaptım. Herkes, ne kadar zeki, ne kadar yetenekli, dedi.

YDS’ye Hazırlananlara Tavsiyeler

Yazar: Ali Hasar YDS’de yüksek skor alan arkadaşlarımızın bunlara ihtiyacı olmayabilir, ancak ben daha çok dilim döndüğünce YDS’de 70 ya da 80 barajını geçmek isteyenlere yönelik bir harita ortaya koymak istiyorum. Bu sebeple, öncelikle YDS’de bilirkişi olmadığımı bilmenizi, bu yazının yararlı olmasını dilerim. YDS’ye karşı nasıl bir tavırla hareket edebiliriz?

Gramer Kitaplarıyla Neden Dil Öğrenilemediği Üzerine

Yabancı dil öğrenirken gramer kitaplarıyla ilerlemenin neden gereksiz ve neden zararlı olduğunu şu videomda açıklamıştım:

“Ama sonra aklıma bir şey geldi: Ben hiç Salinger okumamıştım ki!”

Bir gün kitapçıda öylesine kitapları karıştırıyordum. Elime, daha önce adını hiç duymadığım bir yazarın kitabı geçti. İlk sayfasını şöyle bir gözden geçirdim. “Aa,” dedim okurken, “üslûbu ne kadar da Salinger’e benziyor.”

“Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.”

Çok sevdiğim bir sözdür: “Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.” Gerçekten de öyle.

Rusça Öğrenirken Yararlanabileceğiniz Youtube Kanalları

Yazar: Gizem Gökçe Easy Languages: Easy Languages pek çok dilde eğitim verilen bir kanal. Rusça videolar genellikle St. Petersburg sokaklarında yapılan röportajları üzerinden ilerliyor.

Dil Öğrenmeyi Yüzde Yüz Başarmanın Sırrı

Hayatta her işte olduğu gibi, dil öğrenme işinin de en önemli sırrı sebat etmek. Bu işin en önemli sırrı dil öğrenmeyi bırakmamak. Ne olursa olsun dil öğrenmekten uzaklaşmamak.

100 GÜN’cülerden Mektup Var!

“Merhabalar Semih, 100 gün programıyla ilgili detayları okudum. Linkteki diğer yazılarını da zaten daha önce okumuştum. Öncelikle neden İtalyanca öğrenmek istediğimi açıklamak istiyorum:

“Ameliyattan sonra tek kelime Almanca konuşamıyordum.”

“Merhaba Semih, hikâyem birazcık karışık ama kısaca anlatmaya çalışacağım. 98 yılından beri Münih’te yaşıyorum. Bu süre içerisinde Almanca seviyem iş hayatında ve günlük hayatta kurtarır seviyede idi.

"Semih, Yardım Et!"

Bir süredir dil koçluğunu yaptığım bir Hanımla yazışmalarımızı paylaşıyorum. Bu yazışmalar çok önemli. Çünkü:

Kendimize Dair En Yanlış Teşhis: "Bir Türlü Odaklanamıyorum!"

Odaklanıp odaklanamama meselesine hep mikro düzeyde bakıldığını görüyorum. "Şunu şunu yapmak istiyorum ama bir türlü kafamı veremiyorum, bir türlü odaklanamıyorum," diyorlar.

Konuşmak da İstiyor muyum?

Dil öğrenmek istiyorsanız kendinize önce şu soruyu sormanız gerek:

Dil Öğrenmek İsteyenin En Büyük Düşmanı Kalemle Kâğıttır

Artık dil öğrenirken yanıma kalem kâğıt almıyorum. Yanıma kalem kâğıt almıyorum, çünkü önemli gördüğüm bir bilgiyi bir yere yazarak kendimi kandırdığımı fark ettim.

Benimle Dil Öğrenenler Neden Diğerlerinden Öne Geçtiler?

benimle birlikte dil öğrenmiş sayısız kişinin, başka şekillerde dil öğrenmeye çalışan insanlara göre ne gibi avantajları oldu? Neden öne geçtiler?