Efor Sarf Etmeden Dil Öğrenmenin Yolu: Pasif Öğrenme

Dilin aktif öğrenimi, en etkili ve en kısa sürede sonuç veren yöntem. Ama dil öğreniminin yalnızca “aktif” gerçekleştirilmesi önerisi, insan doğasına pek uygun değil. Aktif öğrenme harika, evet, tek sorun çok yorucu olması. Bu yüzden erteliyoruz, vazgeçiyoruz.Bunu kabul edince, aktif öğrenme için zaman yaratmak çok daha kolay oluyor.

Yoğun çalışabilecek kadar enerjiye sahip olduğunuz zaman aralığını bulun ve çalışın.

Bunda anlaştık.

Peki, pasif öğrenmeyi bu tabloya nasıl dahil edeceğiz?

PASİF ÖĞRENMENİN ROLÜ

Öğrenme sürecinizin temelini aktif öğrenmenin oluşturması gerektiğini tekrar vurgulayalım.

Pasif öğrenme ise gün içindeki boşlukları doldurmalı ve çalışmalarınızı tamamlayan unsur olmalıdır.

Sonuçta her gün sıra beklerken veya yürürken geçirdiğimiz âtıl bir zaman var, değil mi? Bu süreyi hedef dilde podcast veya müzik dinleyerek değerlendirebiliriz.

Elbette bulduğumuz her boşluğu doldurmaktan bahsetmiyorum. Öğrendiklerimizi daha iyi hatırlayabilmemiz için dinlenmeye de ihtiyacımız var.

Gününüzü Pasif Öğrenmeye Uygun Hale Getirmek

Dil öğrenimi için düzenleme yapabileceğiniz dört kategori var:

1. İnsanlar

2. Çevre

3. Araçlar

4. Yaptıklarınız

1. İNSANLAR

Etrafınızda öğrendiğiniz dilde pratik yapabileceğiniz kimse yoksa, bazı internet sitelerinden faydalanabilirsiniz:

2. ÇEVRE

En çok zaman geçirdiğiniz yerde dil öğreniminize uygun değişiklikler yapabilirsiniz.

Yapışkanlı kağıtların üzerine yazacağınız notlar bile fark yaratacaktır.

Ama öyle “???? = masa” yazıp geçmeyin. Çok sıkıcı. “? ???? ??? ????, ????? ? ??????.” (Kafam iyiyken masamı yalarım.) Eğlenceli, akılda kalıcı notlar alın. Hatta en iyisi, kendinize güzel bir poster hazırlayın.

 

3. ARAÇLAR

Fark etmesek de gün içinde onlarca araç kullanıyoruz: Cep telefonları, arama motorları, tarayıcılar, Windows, Excel…

En sık kullandığınız yazılımları, siteleri belirleyin ve hepsinin dilini öğrendiğiniz dile ayarlayın.

4. YAPTIKLARINIZ

Hemen her gün aynı şeyleri yapıyoruz. İşe gidip geliyoruz, evi temizliyoruz, spor yapıyoruz. Bu durumdan da yararlanabilirsiniz. Bu işler için, sevdiğiniz grubun şarkılarından/podcastlerden/videolardan oluşan bir playlist hazırlayabilirsiniz.

Yazar: Gizem Gökçe

SEMİH UÇAR'IN 100 KİTAPLIK BÜYÜK KİTAP ÖNERİ LİSTESİ

Bu listede sizinle, hayatımı değiştiren 100 (+3) kitabı paylaşıyorum.

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler

Merhabalar, Semih Uçar ben. Benim Dil Koçluğumda İtalyanca öğrenen Gizem Gökçe, aynı zamanda, benim her fırsatta yabancı diller üzerine yazmaya teşvik ettiğim bir dilbilimci. Rusça kitap çevirmeni Gizem, İtalyanca yolculuğunda bana ilk günden itibaren hiç kuşkuya düşmeden güvendi.

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Youtube Kanalları

Gizem Gökçe, İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler başlıklı yazısında, 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN kapsamında çıktığı İtalyanca yolculuğunda yararlandığı internet sitelerini kısa ve öz açıklamalarla sıralamıştı.

Niye Dil Öğreniyorum, Biliyor Musunuz?

Niye bu kadar şey yapıyorum, biliyor musunuz? Çünkü hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Ama katlanmam, bunu bir şekilde kabullenmem gerektiğini de biliyorum.

100 Günde Öğrenmeye Dair Öğrendiklerim

Yazar: Gizem Gökçe Ben çevirmenim. Sürekli kendimi geliştirmem, öğrenmem gerekiyor ve bu konuda doyumsuzum. Her gün, hiç bilmediğim bir konu üzerine çalışma yapıyorum.

Dil Öğrenirken Bana Neden İhtiyacınız Var?

Abraham Lincoln’ün çok meşhur sözüdür: “Bana bir ağacı kesip devirmem için 6 saat verin. Bunun ilk 4 saatini baltayı bilemeye harcarım.”

Bütün Hayatım, Ne Kadar Zekisin, Ne Kadar Yeteneklisin, Diyenlerle Savaşmakla Geçti.

Bütün hayatım, ne kadar zekisin, ne kadar yeteneklisin, diyenlerle savaşmakla geçti. Herkes, yaptığım her şeyin ardındaki esrarı benden daha iyi biliyordu. İlkokulda farklı disiplinlerde birçok yarışmada birinci oldum veya derece yaptım. Herkes, ne kadar zeki, ne kadar yetenekli, dedi.

YDS’ye Hazırlananlara Tavsiyeler

Yazar: Ali Hasar YDS’de yüksek skor alan arkadaşlarımızın bunlara ihtiyacı olmayabilir, ancak ben daha çok dilim döndüğünce YDS’de 70 ya da 80 barajını geçmek isteyenlere yönelik bir harita ortaya koymak istiyorum. Bu sebeple, öncelikle YDS’de bilirkişi olmadığımı bilmenizi, bu yazının yararlı olmasını dilerim. YDS’ye karşı nasıl bir tavırla hareket edebiliriz?

Gramer Kitaplarıyla Neden Dil Öğrenilemediği Üzerine

Yabancı dil öğrenirken gramer kitaplarıyla ilerlemenin neden gereksiz ve neden zararlı olduğunu şu videomda açıklamıştım:

“Ama sonra aklıma bir şey geldi: Ben hiç Salinger okumamıştım ki!”

Bir gün kitapçıda öylesine kitapları karıştırıyordum. Elime, daha önce adını hiç duymadığım bir yazarın kitabı geçti. İlk sayfasını şöyle bir gözden geçirdim. “Aa,” dedim okurken, “üslûbu ne kadar da Salinger’e benziyor.”

“Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.”

Çok sevdiğim bir sözdür: “Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.” Gerçekten de öyle.

Rusça Öğrenirken Yararlanabileceğiniz Youtube Kanalları

Yazar: Gizem Gökçe Easy Languages: Easy Languages pek çok dilde eğitim verilen bir kanal. Rusça videolar genellikle St. Petersburg sokaklarında yapılan röportajları üzerinden ilerliyor.

Dil Öğrenmeyi Yüzde Yüz Başarmanın Sırrı

Hayatta her işte olduğu gibi, dil öğrenme işinin de en önemli sırrı sebat etmek. Bu işin en önemli sırrı dil öğrenmeyi bırakmamak. Ne olursa olsun dil öğrenmekten uzaklaşmamak.

100 GÜN’cülerden Mektup Var!

“Merhabalar Semih, 100 gün programıyla ilgili detayları okudum. Linkteki diğer yazılarını da zaten daha önce okumuştum. Öncelikle neden İtalyanca öğrenmek istediğimi açıklamak istiyorum:

“Ameliyattan sonra tek kelime Almanca konuşamıyordum.”

“Merhaba Semih, hikâyem birazcık karışık ama kısaca anlatmaya çalışacağım. 98 yılından beri Münih’te yaşıyorum. Bu süre içerisinde Almanca seviyem iş hayatında ve günlük hayatta kurtarır seviyede idi.

"Semih, Yardım Et!"

Bir süredir dil koçluğunu yaptığım bir Hanımla yazışmalarımızı paylaşıyorum. Bu yazışmalar çok önemli. Çünkü:

Kendimize Dair En Yanlış Teşhis: "Bir Türlü Odaklanamıyorum!"

Odaklanıp odaklanamama meselesine hep mikro düzeyde bakıldığını görüyorum. "Şunu şunu yapmak istiyorum ama bir türlü kafamı veremiyorum, bir türlü odaklanamıyorum," diyorlar.

Konuşmak da İstiyor muyum?

Dil öğrenmek istiyorsanız kendinize önce şu soruyu sormanız gerek:

Dil Öğrenmek İsteyenin En Büyük Düşmanı Kalemle Kâğıttır

Artık dil öğrenirken yanıma kalem kâğıt almıyorum. Yanıma kalem kâğıt almıyorum, çünkü önemli gördüğüm bir bilgiyi bir yere yazarak kendimi kandırdığımı fark ettim.

Benimle Dil Öğrenenler Neden Diğerlerinden Öne Geçtiler?

benimle birlikte dil öğrenmiş sayısız kişinin, başka şekillerde dil öğrenmeye çalışan insanlara göre ne gibi avantajları oldu? Neden öne geçtiler?