Neden Hayatımı Dil Öğrenmeye ve Öğretmeye Adadım?

Merhaba, ben Semih Uçar. Dil Öğretmeni, Dil Koçu, Profesyonel Yazar, Profesyonel Müzisyen, Pedagog, Kitap Çevirmeni ve Serbest Editörüm.

Ama hepsinden önemlisi bir dil tutkunuyum.

Birkaç alanda birden kariyer yapmış, dünyanın dört bir yanında üniversite düzeyinde ders vermiş, sayısız öğrenci yetiştirmiş ve yüzlerce insanın daha mutlu ve daha tatmin dolu bir yaşama kavuşmasına doğrudan katkı sağlamış biri olarak söylüyorum ki dil öğrenmek insanın kendine yapabileceği en iyi yatırım.

Bu, o kadar önemli bir şey ki tekrarlamak istiyorum:

Dil öğrenmek insanın kendine yapabileceği hiç şüphesiz en iyi yatırım.

Bunu bildiğim için ben de diğer bütün işlerimin, ülkeler arası seyahatlerimin yanında dil öğrenmeye her gün mutlaka zaman ayırıyorum. Dil öğrenme işi üzerine kafa yoruyor, kitaplar okuyor, yazılar yazıyorum.

(Okul başvurusunda kullanmak üzere belge almak için gitmek zorunda kaldığım iki aylık kurs dışında) kendi başıma öğrendiğim ilk dil olan Almancaya sıfırdan başladıktan sadece bir yıl sonra Alman mahkemelerinde ve poliste profesyonel tercüman olarak çalışmaya başladım.

Kendi geliştirdiğim tekniklerle çok kısa süre içinde birçok dil öğrendim. Hiç kursa gitmeden ve dilini öğrendiğim ülkede hiç bulunmadan çok kısa süre içinde yedi dili hatırı sayılır derecede öğrendim. Şu an (Türkçe dışında) dokuz dilde okur yazarım. Bu dillerin sayısını bir sene içinde 10’un üzerine, beş sene içinde de 20’nin üzerine çıkarmayı planlıyorum.

Dil öğrenme işindeki yetkinliğimi bilen, bu konuda yazdığım yazıları okuyan insanlardan istisnasız her gün birçok mesaj, soru ve mektup alıyorum. Evet, çalıştığım diğer bütün alanların yanında yabancı dil öğrenme konusu, hakkında en çok soru aldığım alan.

Herkes dil öğrenmek istiyor, ama ne yapacağını, nasıl yapacağını, nereden başlayacağını bilemiyor.

Bu yüzden de, aldığım bu mesajların büyük çoğunluğuna karamsar bir hava hâkim. “Şu kadar süre okulda, kursta dil dersi aldım, ama yine de öğrenemedim. Ne yapabilirim?” diyorlar.

Aslında tam da bu yüzden, tam da bir derste dil öğrenmeyi bekledikleri için istedikleri sonuca ulaşamadıklarını söylemek istiyorum bana yazanlara. Çünkü uzun yıllardır dil öğrenme işiyle yoğun bir biçimde haşır neşir olan biri olarak şunu çok emin bir şekilde söylüyorum ki GELENEKSEL SİSTEMDE, YANİ BİR SINIFTA DERS DİNLEYEREK DİL ÖĞRENİLMİYOR.

Sadece ben de değil, 2017 yılında Bratislava’da buluşan dil öğrenme ustaları da, 10 dil bilen, 20 dil bilen, 30 dil, 40 dil bilen polyglot’lar da birkaç günlük buluşma sonunda yaptıkları özet konuşmalarında bunu vurguladılar ve dil öğrenmeyi ustalıkla başaran insanların tamamının geleneksel sistemde dil öğrenmeyi reddettiklerini söylediler.

Geleneksel sistem neden dil öğretemiyor? Öğretmenler kötü olduğu için mi? Bu kurumlarda verilen kitaplar kötü olduğu için mi? Tabii ki değil. Dil kurumlarında çalışan çok değerli öğretmenler var. Sorun bunlar değil. Sorun şu:

Geleneksel dil derslerinin yapısı dil öğrenme işinin özüne aykırı.

Dil öğrenme işi her şeyden önce psikolojik bir mücadele.

Dil öğrenme yolculuğuna çıkan kişi en çok kendisiyle, kendi ruhuyla, kendi egosuyla savaş veriyor ve öğrenmeyi başaramazsa eğer, neredeyse her zaman bu yüzden, bu psikolojik savaşı veremediği için başaramıyor.

Bana göre, dil öğrenme işinin yüzde 85’i psikolojik mücadeleden ibaret.

Fakat geleneksel sistem tam da bunu veremiyor.

Geleneksel dil dersleri, dil öğrenmeye başlayan insanın en büyük ihtiyacı olan akılcı motivasyonu ve gerekli psikolojik desteği sağlayamıyor.

Çaresizliğe düşen öğrenciye çıkış yolu gösteremiyor.

Dil öğrenme işinin kıvrımlı yollarında onlara kılavuz olamıyor.

Bu derslerde sadece dil öğrenme işinin yüzde 15’lik kısmında geziniliyor ve insanlardan, bu savaştan yüzde 100 galip çıkmaları bekleniyor.

İnsanlara, şunu yapmayın, demek kolay, peki, bunun yerine sen ne öneriyorsun, diye kendime uzun süredir soruyordum. Dil öğrenme işi üzerine yazdığım yazıların şaşırtıcı derecede çok insanı etkilediğini bilmekle beraber bu yazıların da gerçek bir çözüm sunmadığını görüyordum.

Ben de bu yüzden bir sistem geliştirdim.

Hem kendi tecrübelerim hem de dil öğrenme ustalarının tecrübelerinin ışığında bir sistem geliştirdim.

Geliştirdiğim bu sistem her birikimden, her yaştan insana çok kısa bir süre içinde ciddi seviyede dil öğretti, öğretiyor.

Artık, bana yazan, benden yardım isteyen insanlara somut bir çözüm sunabildiğim için inanılmaz mutluyum.

DİL KOÇU SEMİH UÇAR

Geliştirdiğim bu sistemle sizlere hem dil (İngilizce veya Almanca) öğretiyorum.

Hem de dil öğrenmeyi öğretiyorum.

İstediğiniz her dili çok kısa bir süre içinde nasıl öğrenebileceğinizi gösteriyorum.

Size, kitaplarda zaten kendi başınıza okuyabileceğiniz şeyleri "dil dersi" adıyla satmak yerine, verdiğim bütün gramer, okuma ve konuşma derslerinin yanında öğrencilerime aynı zamanda teknik ve psikolojik rehberlik yapıyorum.

Dil öğrenme yolculuğunuzda hem öğretmeniniz hem rehberiniz oluyorum.

Öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu ülkeye gitmenize gerek kalmadan, boş yere büyük paralar saçmadan kısa süre içinde büyük sıçramalar yapmanızı sağlamaya çalışıyorum. Öğrencilerimin neredeyse tamamının geri dönüşlerine bakılırsa, Dil Öğretmeni ve Dil Koçu olarak bu çabam sonucunda başarıya da ulaşıyorum.

Sadece dil öğrenmek de değil. Bu projemde birincil hedefim, eğer isterseniz yapabileceğinizi göstermek.

Size, kendinize güveninizi pekiştirecek, kendinize inancınızı güçlendirecek, gurur duyacağınız bir başarı tecrübesi yaşatmak.

Benim veya bir başkasının yaptığı her şeyi sizin de yapabileceğinizi, eğer isterseniz, benden, başkalarından çok çok daha iyi yapabileceğinizi göstermek.

Size, hayatınızın sizin kontrolünüzde olduğu hissini aşılamak.

Eğer isterseniz her zaman gelişebileceğinizi, her zaman daha iyi olabileceğinizi görmenizi sağlamak.

Kendinize 100 GÜN gibi gayet yapılabilir bir hedef koyarak istediğiniz her alanda ciddi bir sıçrama yapabileceğinizi görmenizi sağlamak.

Size, “Yapabilirsin!”, değil, “Gördün mü? Yaptın!” demek.

Benimle İngilizce veya Almanca öğrenmeye var mısın?

Programımızın kapsam, süre, hedef vs. ayrıntıları bu linkte: https://www.instagram.com/p/B1Vh_1VjRqv/?igshid=e26c0tfsco1n

Geçen on hafta yukarıdaki linkte yer alan Eylül dönemi programımızı tamamladık. Fakat bu, hiç sorun olmuyor. Çünkü bütün derslerin kaydını iletiyorum. Öğrencilerimin yüzde 90'ı canlı derslere katılmıyor, salt kayıtlarla ilerliyor. Siz de bu şekilde ilerleyebilirsiniz. Yani bir şey kaçırmış olmayacaksınız 

Eğer ben mutlaka canlı derslere de katılmak isterim, diyorsanız da yeni dönemimiz Aralık 2019 veya Ocak 2020'de başlayacak. Ayrıntıları sosyal medya hesaplarımdan duyuracağım (Instagram: @semihucardilkocu)

Sadece grup dersi veriyorum.

Birlikte çalışsak da çalışmasak da bu vesileyle tanıştığımız için çok sevindim. 

Çok sevgiler

Instagram: @semihucardilkocu

Youtube: Dil Koçu Semih Uçar

DAHA AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN semihucaryazar@gmail.com ADRESİNE BOŞ BİR E-MAİL GÖNDERMENİZ YETERLİ. 

İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Farsça, Boşnakça, Lehçe Öğren

Merhabalar, ben Semih Uçar. Benim Dil Koçluğumda her dili öğrenebilirsiniz. Sayısız insan benim Dil Koçluğumda 15’i aşkın dili üst seviyede öğrendi. Benim rehberliğimde şu âna kadar öğrenilen diller arasında şu diller var:

Semih Uçar ile İngilizce veya Almanca Öğren

Merhaba, ben Semih Uçar. Dil Öğretmeni, Dil Koçu, Profesyonel Yazar, Profesyonel Müzisyen, Pedagog, Kitap Çevirmeni ve Serbest Editörüm.