İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Youtube Kanalları

Gizem Gökçe, İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler başlıklı yazısında, 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN kapsamında çıktığı İtalyanca yolculuğunda yararlandığı internet sitelerini kısa ve öz açıklamalarla sıralamıştı.


Bu yazısında yine harika bir iş yapıyor. Bu sefer de İtalyanca öğrenirken yararlandığı Youtube kanallarını sıralıyor. İşin en güzel yanı da, bu kanalları Youtube’ta aramanıza gerek yok. İsimlerinin üzerine tıklamanız yeterli.

Benim gibi İtalyanca öğrenenler Gizem’e ne kadar teşekkür etsek az. Ne kadar sabırsızlandığınızı biliyor, sözü hiç bekletmeden Gizem’e bırakıyorum:

Yazar: Gizem Gökçe

İtalyanca öğrenirken Semih Uçar’ın tavsiye ettiği bilinçli dinleme tekniklerini uyguladım. Bunun için de genellikle Youtube’dan faydalandım. Bu sürede takibe aldığım Youtube kanalları şöyle (kanallara ulaşmak için kanal isimlerinin üzerine tıklamanız yeterli):

ItalianPod101: ItalianPod101, RussianPod101 ve GermanPod101 gibi kardeş kanalların da içeriğini oluşturan Innovative Language şirketinin kanalı. Desiree, Ilaria ve Consuelo Top 25 listelerinden haftalık kelimelere, dinleme ve okuma alıştırmalarından Üç Dakikada İtalyanca serilerine kadar çok çeşitli materyaller sağlıyor.

Italy Made Easy: İtalyanca öğrenmeye karar verdiğim, ancak 100 Gün’e başlamak için sıramı beklediğim günlerde takip etmeye başladığım Italy Made Easy’de Manu, eğlenceli üslubuyla İtalyanca öğrenmeyi zevkli hale getirirken “Gölgeleme” (Shadowing) gibi teknikler de öğreterek bu tekniklerle pratik yapabileceğimiz videolar da çekiyor.

Learn Italian with Lucrezia: Başlangıç ve orta seviye derslerin yer aldığı kanalı bence asıl öne çıkaran şey, Lucrezia’nın ve arkadaşlarının günlük hayatlarını yansıtan vlog serisi. Bu sayede İtalyanca öğrenirken kültüre ve halka dair fikir edinmiş oluyorum. Ayrıca verdiği tariflere bakmadan geçmeyin!

Lingo Lab: Özellikle gramer konularında “hap bilgiler”e ihtiyaç duyduğumda, gramer kitaplarından önce bu kanala bakıyorum. Videolar kapsamlı, açıklayıcı, üstelik tüm bilgiler karşınızda duruyor. Bu sayede acele etmenize gerek kalmıyor.

One World Italiano: Videolar yeni başlayanlara yönelik olmakla birlikte Veronica İtalyancayı İtalyanca öğretiyor. Kanalın benimsediği “Doğrudan Yöntem”de öğrenciler hedef dili doğrudan o dilde öğrenir ve öğretmenin verdiği örnekler, vücut dili, ses tonu vb. gibi ipuçlarıyla konuyu anlamaları hedeflenir. Tıpkı anadili öğrendiğimiz gibi. Veronica da bu konuda çok başarılı. Ancak ben bu kanaldan İtalyanca gramer öğrenmek amacıyla değil, dinleme pratiği yapmak amacıyla faydalandım.

Italian with Melissa la Studentessa Matta: İtalyanca öğrenmeyi hayat tarzı haline getiren Melissa, 16 yıllık İtalyanca yolculuğunda edindiği tecrübeyi kültür, sanat, müzik ve seyahatle harmanlayarak sunuyor. Zevkle takip ettiğim bir kanal.

Dolce Vita: Yemek ve seyahat videolarının da bulunduğu kanal, 30 günde İtalyanca serisiyle gönlümü çaldı.

Peppa Pig ItalianoDisneyJuniorIT: İtiraf ediyorum, yabancı dil öğrenmemin tek nedeni daha fazla çizgi filme ulaşabilmek!

Mai Più Emorroidi: İtalyanca filmler, belgeseller…

Diğer kanallar:

Weilà Tom

Fraffrog

Sofia Viscardi

Michele Bravi

Il Mondo di Silvia

RichardHTT