Dil Öğrenirken Bana Neden İhtiyacınız Var?

Abraham Lincoln’ün çok meşhur sözüdür: “Bana bir ağacı kesip devirmem için 6 saat verin. Bunun ilk 4 saatini baltayı bilemeye harcarım.”


 
Dil öğrenirken bana neden ihtiyacınız olduğunu en iyi anlatan söz belki.
 
Benimle birlikte dil yolculuğuna çıkan insanlara en önemli yardımım bu oluyor:
 
1) Baltalarını bilemelerini hatırlatıyorum.
 
Boş yere zaman kaybetmemelerini, hiçbir sonuç vermeyen çalışma ve kitaplarla enerjilerini tüketmemelerini, en az eforla en yüksek sonucu veren çalışmalara yönelmelerini sağlıyorum.
 
2) Baltalarını nasıl bileyeceklerini gösteriyorum.
 
En az eforla en yüksek sonucu veren çalışmaları önlerine seriyorum. İçlerinden kendi yapılarına en uygun olanları seçip kullanmalarına yardım ediyorum.
 
3) Dil öğrenmek her şeyden önce psikolojik bir mesele. Eğer kafanızda dil öğrenme işine ve kendinize dair yanlış inançlar varsa dil yolculuğunuzda durmadan kendi ayağınıza çelme takıyor, bir türlü istediğiniz kalite ve hızda ilerleyemiyorsunuz. Bu yüzden, dil öğrenirken ruh halimiz üzerine kafa yormamak kör baltayla ağaç kesmeye çalışmak demek.
 
Ben de Dil Koçluğunu yaptığım insanlara her fırsatta bunu hatırlatıyor, onları kendi önlerinden çekmeye çalışıyorum.
 
SONUÇ: Abraham Lincoln’ün sözü her alan için geçerli. Her alanda amatörle profesyonel arasındaki en önemli farklardan biri budur:
Amatör eline ne geçiyorsa ağaca vurarak ağacı devirmeye çalışır.
 
Profesyonel ise bir ağacın ancak balta ile kesilebileceğini bilir. Ve enerjisinin büyük kısmını baltayı bilemeye ayırır.
Çünkü amatörün aksine o, baltayı bilemenin, ağacı devirme uğrunda yapabileceği en kritik iş olduğunun ayırdındadır.