Yurtdışına Gitmeden Dil Öğrenemem mi?

Yabancı dilin en iyi veya ancak o dilin konuşulduğu ülkede öğrenilebileceği de dil öğrenmeye dair en yaygın ve en sevilen yanlış inançlardan. En sevilen yanlış inançlardan, çünkü çok işe yarıyor, farklı farklı konumlardaki birçok insana hizmet ediyor.


En başta, bu işten para kazanan insanlara hizmet ediyor. Birçok kişi örneğin Malta'da, İngiltere'de, Kanada'da fahiş fiyatlara düzenledikleri dil kurslarıyla servetine servet katıyor. Bu kurslar, “Yurtdışına gitmeden dil öğrenemezsiniz,” yalanıyla pazarlanıyor.

Sonra dil öğrenmeye üşenen insanlara hizmet ediyor. “Dil öğrenmek istiyorum ama o ülkeye gidemedikten sonra ne anlamı var ki?” diyor böyleleri ve tembelliklerine güya makul bir sebeple mazeret buluyor. “O ülkeye gidecek param yok ki. Nasıl dil öğreneceğim?” diyor böyleleri ve tembelliklerini kimsenin karşı çıkmayacağı, çıkamayacağı türden bir duygu sömürüsüyle haklı göstermeye çalışıyor.

Bir de, canları gezmek isteyen öğrencilere, gençlere hizmet ediyor. Yurtdışını görmek isteyen gençler ailelerinden para kopartabilmek için, “O ülkeye gitmeden dil öğrenemem,” yalanına sarılıyor, çocuklarının gelişimini isteyen aileler de imkânlarını zorlayıp, belki bir yerden bulup buluşturup çocuklarını yurtdışına gönderiyor. Dil öğrenme bahanesiyle yurtdışına giden çocuklar da birkaç hafta, birkaç ay gezdikten sonra hiçbir şey öğrenemeden evlerine dönüyor.


semihucar.net

Facebook Sayfalarım: Semih Ucar 
Dil Koçu Semih Uçar
Youtube Kanalım: Semih Ucar
Instagram: @semihucardilkocu
Linkedin: Dil Koçu Semih Uçar