Çok Zor Bir Dili 14 Gün Öğrenip 40 Dakika Konuşmak

ÇOK MUTLUYUM! Sürekli dil öğreniyorum. Birçok dili çok kısa sürede çok üst seviyede öğrenmeyi başardığım için de hiçbir dilden korkum yok.


Fakat itiraf ediyorum, Lehçeden oldum olası korkuyordum. Macarca ile birlikte Avrupa'nın en zor dilleri arasında gösterilen bu dil öteden beri beni korkutuyordu.


Yine de 14 gün önce, 9. dilim Lehçe olsun, dedim ve Lehçe çalışmaya başladım. Ondan önce birkaç gün de doğru okuma için çalıştım. (Lehçeyi anlamayı geçtim, yazanı okumak bile bir mesele çünkü.)


Çalıştım, deyince çok bir şey sanmayın. Günde 4 ila 5 farklı dil öğrendiğimden ve uzun saatler diğer işlerim için çalıştığımdan Lehçeye günde en fazla 1 saat ayırabildim. Hele son günlerde 20-30 dakikadan sonra bırakmak zorunda kaldım.


Ama bugün beni çok sevindiren bir şey oldu:


Bugün Polonyalı arkadaşımla tam 40 dakika boyunca sadece Lehçe konuştuk. Elbette normal temposundan daha yavaş ve vurgulayarak konuştu ve belli konu alanlarında konuştuk ama konuştuk. 40 dakika boyunca Lehçeden hiç çıkmadık.


Daha önce bu tecrübeyi Almanca ile yaşamış, böyle bir süreç sonunda, Almanca öğrenmeye başladıktan sadece 1 sene sonra Almanya'da mahkeme ve polis tercümanı olarak çalışmaya başlamıştım.


Şimdi hissediyorum ki Lehçede de Almancaya benzer bir şey olacak. Hatta belki de daha da şaşırtıcı bir sonuç alacağım.


Çünkü şu an, Almanca öğrenmeye başladığım 2006 senesine göre çok daha iyi dil öğreniyorum. 15 dakika dil öğrenerek bile çok etkili sonuçlar alabiliyorum. Bu da beni, Lehçede niye Almancadan dahi daha iyi sonuç almayayım, diye sormaya itiyor.


Bu tecrübem beni yine dünyanın en mutlu insanı yaptı. Fakat sevincimin size de yansımasını istiyorum:


Lütfen, benim örneğimi takip edin ve yıllarınızı boş yere okullarda, kurslarda ve bu zihniyetteki özel derslerde harcamayın. Diller, kısa sürede büyük sıçramalar yapmayı gerektiriyor. O sıçramayı yapamazsanız ömür boyu aynı yerde dönüp dolaşıyorsunuz.


Benim Lehçe gibi son derece zor bir dilde 14 gün sonunda konuştuğumu insanlar İngilizce gibi son derece kolay bir dilde yıllar boyu ders aldıktan sonra bile konuşamıyor. Maalesef. Ama durum bu.


Durum böyle ise seçim size kalıyor:


Ya bana ve birçok öğrencime böyle inanılmaz sonuçlar aldıran gerçek dil öğrenme zihniyetiyle dil öğrenecek ve bizim gibi çok kısa sürelerde çok ciddi sıçramalar yapacaksınız ya da geleneksel dil eğitim sisteminin kölesi olacak, yıllar boyu istediğiniz dil seviyesine ulaşamayacaksınız.


Kendinizi seçin.


Dil öğrenme hazzını seçin.


Mutluluğu seçin.

semihucar.net

Facebook Sayfalarım: Semih Ucar 
Dil Koçu Semih Uçar
Youtube Kanalım: Semih Ucar
Instagram: @semihucardilkocu
Linkedin: Dil Koçu Semih Uçar