Mustafa Sandal'la 10 Senelik Eşi Emina'nın Boşandığını Duyunca Hiç Şaşırmadım. Neden Mi?

Mustafa Sandal'la 10 senelik eşi Emina boşandı. Haberi okuyunca hiç şaşırmadım. Neden derseniz:


Sırpça öğrenmeye başladıktan sonra, bundan aylar önce Emina'nın bir Sırp televizyonunda yapılan röportajını dinledim. Dinlediğim an, kadının Mustafa'yı sevmediğini ve bir gün ne yapıp ne edip boşanacağını anladım.


Neden, nasıl, bilmiyorum ama Sırpça konuşmasını dinlemeye başladığım gibi olacakları gördüm. Ki o dönemde Mustafa-Emina Sandal çifti hem Türkiye hem de Sırbistan'da örnek çift olarak gösteriliyordu.


Sonra merakımdan Emina'nın Türkçe verdiği röportajlarını dinledim. Ne tuhaf ki, Türkçe konuşmalarını dinlerken ana dili Sırpçayı konuşurken hissettiğim şeyi hiç ama hiç hissetmedim. Sonradan öğrendiği Türkçede verdiği röportajlarda karşımda, ana dili Sırpçada verdiği röportajların aksine kocasını seven bir kadın vardı.


Bu da bana Nelson Mandela'nın şu efsane sözünü hatırlattı:


"Bir insanla, anladığı bir dilde (yabancı bir dilde) konuşursanız söyledikleriniz aklına gider. Ama ana dilinde konuşursanız sözleriniz kalbine gider."


Birisiyle ana dilinde konuştuğumuzda sadece kalbine seslenmiş olmuyoruz. Aynı zamanda ondan da, kalbinden gelen şeyleri işitiyoruz.


Dünyadaki yüz milyonlarca insanın ana dilinde konuşmasını anlayan biri olarak, dil öğrenme meselesine bir de bu açıdan bakın derim.


Semih Uçar