DİL ÖĞRENMEYE DAİR EN YAYGIN 10 YANLIŞ İNANÇ

1) “Dil en iyi küçük yaşlarda, çocukken veya ilk gençlikte öğrenilir.” – YANLIŞ! Doğrusu: Sayısız yayının ve araştırmanın da ortaya koyduğu gibi, yetişkinler çocuklardan çok daha iyi dil öğreniyor. Bunu ben de tecrübe ettim. Şu an 29 yaşındayım ve bundan 15 yıl, 10 yıl, 5 yıl öncesine göre çok daha iyi ve çok daha hızlı dil öğreniyorum.


2) “Dil öğrenmek için dile yatkın olmak gerekir.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Öğrenmek istediği dile her gün 30 dakika ayıran herkes dile yatkındır, dile yatkınlık kazanır.

3) “Dil öğrenmek için çok zeki olmak gerekir.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Bu konuda sayısız yazı ve bir kitap yazdım. Ama yine de bir kez daha söyleyeyim: Başarının zekâ ile uzaktan yakından ilgisi yok. Hele de dil öğrenmenin HİÇ YOK.

4) “Dil öğrenmek için dil kursuna gitmem gerekir.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Dil ÖĞRENMEMEK istiyorsam dil kursuna gitmem gerekir. Dünyanın en büyük dil öğrenme ustaları, 10 dil, 20 dil, 40 dil bilen polyglott’lar üzerine yapılan çalışmalar istisnasız hepsinin dil kursuna gitmeyi reddettiğini gösteriyor. Ben de tüm dillerimi dil kursuna GİTMEDİĞİM için öğrendim. Şundan çok eminim: Gitseydim hiçbirini şu an bildiğim gibi öğrenemezdim.

5) “Dil en iyi, o dilin konuşulduğu ülkede öğrenilir.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Yurtdışında yaşamış herkes bunun nasıl bir yanlış olduğunu bilir. Yurtdışında yaşamamış olanları ise bu konuda biraz akıl yürütmeye davet ediyorum. Bunun ne gibi bir yanlış olduğunu biraz akıl yürüten herkes şıp diye anlar çünkü. İngilizce öğrenmek için Malta’ya vs. gidip binlerce dolar para harcayanlara ise… hadi, bir şey demeyeyim.

6) “Dil öğrenmek için uzun yıllara ihtiyacım var.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Dil kursu ve okulların bizi inandırdığı bir yanlış bu. Oysa doğru olan tam tersi: Dil öğrenmek için kendinize ne kadar az zaman verirseniz o dili o kadar iyi öğrenirsiniz (bkz. Parkinson Yasası).

7) “Dil öğrenmek için paramın olması gerekir.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Bunun doğrusunu açıklamaya bile gerek yok. Şaka mı bu?!

8 ) “Dil öğrenmek için çok zamana ihtiyaç var. Çalışıyorum/okula gidiyorum, bu yüzden dil öğrenemem.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Zaten dil öğrenmiş, öğrenen herkes boş gezenin boş kalfasıydı. Bir tek siz çalışıyorsunuz, bir tek siz okula gidiyorsunuz. Hay Allah’ım ya!

9) “Dil ancak gramer kitaplarıyla öğrenilir.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Dil öğrenme işinde ilerledikçe gramer kitaplarından uzaklaştım. Gözlemim, diğer büyük dil öğrenme ustalarının, polyglot’ların da böyle düşündüğü, benzer tecrübeyi yaşadığı yönünde. Hap gramer bilgisine evet, gramer kitaplarına hayır!

10) “Dil öğrenmek için doğru bir teknik var. Ancak onu bilirsem dil öğrenebilirim.” – YANLIŞ!

Doğrusu: Dil öğrenmek için bir değil, birçok teknik var. Önemli olan, size en uygun ve size en çok zevk veren tekniği, teknikleri bulmak.