Yazılarım

Profesyonel Yazar, Profesyonel Müzisyen, Dil Öğretmeni, Dil Koçu, Kitap çevirmeni, Serbest Editör ve 8 Dilde Kitap Okumuş Bir Polyglot'um.

Başlık / İçerik
SEMİH UÇAR'IN 100 KİTAPLIK BÜYÜK KİTAP ÖNERİ LİSTESİ
Bu listede sizinle, hayatımı değiştiren 100 (+3) kitabı paylaşıyorum. Devamı..
NİSAN 2022 DÖNEMİ İNGİLİZCE VE ALMANCA DERSLERİM BAŞLIYOR
Devamı..
İnsanların Aklına İlk Gelen Kişi Olmak
Geçen hafta GAP gezisine çıkmış öğrencimle konuşurken, "Geziniz nasıl geçti?" dedim. "İyi," dedi. "Mardin'e gittik, Urfa'ya gittik. Sonra Göbekli Tepe'ye gittik." Göbekli Tepe deyince durdu ve sordu: "Göbekli Tepe'yi biliyor musunuz?" Devamı..
İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Youtube Kanalları
Gizem Gökçe, İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler başlıklı yazısında, 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN kapsamında çıktığı İtalyanca yolculuğunda yararlandığı internet sitelerini kısa ve öz açıklamalarla sıralamıştı. Devamı..
Niye Dil Öğreniyorum, Biliyor Musunuz?
Niye bu kadar şey yapıyorum, biliyor musunuz? Çünkü hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Hayatın geçiciliğine katlanamıyorum. Ama katlanmam, bunu bir şekilde kabullenmem gerektiğini de biliyorum. Devamı..
100 Günde Öğrenmeye Dair Öğrendiklerim
Yazar: Gizem Gökçe Ben çevirmenim. Sürekli kendimi geliştirmem, öğrenmem gerekiyor ve bu konuda doyumsuzum. Her gün, hiç bilmediğim bir konu üzerine çalışma yapıyorum. Devamı..
Dil Öğrenirken Bana Neden İhtiyacınız Var?
Abraham Lincoln’ün çok meşhur sözüdür: “Bana bir ağacı kesip devirmem için 6 saat verin. Bunun ilk 4 saatini baltayı bilemeye harcarım.” Devamı..
Bütün Hayatım, Ne Kadar Zekisin, Ne Kadar Yeteneklisin, Diyenlerle Savaşmakla Geçti.
Bütün hayatım, ne kadar zekisin, ne kadar yeteneklisin, diyenlerle savaşmakla geçti. Herkes, yaptığım her şeyin ardındaki esrarı benden daha iyi biliyordu. İlkokulda farklı disiplinlerde birçok yarışmada birinci oldum veya derece yaptım. Herkes, ne kadar zeki, ne kadar yetenekli, dedi. Devamı..
İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler
Merhabalar, Semih Uçar ben. Benim Dil Koçluğumda İtalyanca öğrenen Gizem Gökçe, aynı zamanda, benim her fırsatta yabancı diller üzerine yazmaya teşvik ettiğim bir dilbilimci. Rusça kitap çevirmeni Gizem, İtalyanca yolculuğunda bana ilk günden itibaren hiç kuşkuya düşmeden güvendi. Devamı..
YDS’ye Hazırlananlara Tavsiyeler
Yazar: Ali Hasar YDS’de yüksek skor alan arkadaşlarımızın bunlara ihtiyacı olmayabilir, ancak ben daha çok dilim döndüğünce YDS’de 70 ya da 80 barajını geçmek isteyenlere yönelik bir harita ortaya koymak istiyorum. Bu sebeple, öncelikle YDS’de bilirkişi olmadığımı bilmenizi, bu yazının yararlı olmasını dilerim. YDS’ye karşı nasıl bir tavırla hareket edebiliriz? Devamı..
15 Yıl Boyunca Bir Türlü Isınamadığım İngilizce Nasıl Bir Anda Çok Yakın Arkadaşım Oldu?
Merhaba, ben Semih. Yabancı dillere ne zaman okul ve dil kursu mantığıyla yaklaştıysam hüsrana uğradım. Ne zaman kendi başıma öğrendiysem de dudak uçurtan sonuçlar aldım. Ne zaman birilerinin bana dil öğretmesini beklediysem kötü sonuç aldım. Ne zaman kendim öğrendiysem mucizeler yarattım. Devamı..
Gramer Kitaplarıyla Neden Dil Öğrenilemediği Üzerine
Yabancı dil öğrenirken gramer kitaplarıyla ilerlemenin neden gereksiz ve neden zararlı olduğunu şu videomda açıklamıştım: Devamı..
“Ama sonra aklıma bir şey geldi: Ben hiç Salinger okumamıştım ki!”
Bir gün kitapçıda öylesine kitapları karıştırıyordum. Elime, daha önce adını hiç duymadığım bir yazarın kitabı geçti. İlk sayfasını şöyle bir gözden geçirdim. “Aa,” dedim okurken, “üslûbu ne kadar da Salinger’e benziyor.” Devamı..
“Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.”
Çok sevdiğim bir sözdür: “Bir işi nasıl yapıyorsan diğer her şeyi de öyle yaparsın.” Gerçekten de öyle. Devamı..
Rusça Öğrenirken Yararlanabileceğiniz Youtube Kanalları
Yazar: Gizem Gökçe Easy Languages: Easy Languages pek çok dilde eğitim verilen bir kanal. Rusça videolar genellikle St. Petersburg sokaklarında yapılan röportajları üzerinden ilerliyor. Devamı..
Dil Öğrenmeyi Yüzde Yüz Başarmanın Sırrı
Hayatta her işte olduğu gibi, dil öğrenme işinin de en önemli sırrı sebat etmek. Bu işin en önemli sırrı dil öğrenmeyi bırakmamak. Ne olursa olsun dil öğrenmekten uzaklaşmamak. Devamı..
Herkesin Kolaylıkla Dil Öğrenmesini Sağlayan Yöntem: Leitner Sistemi
Yazar: Gizem Gökçe Ortak sorunumuzu baştan söyleyip kurtulalım: Öğrenmek çok zaman alıyor. Çözüm: Aralıklı çalışmak. Çalışma seanslarınızı aralıklara düzenlemeniz, öğrendiklerinizi daha iyi hatırlamanızı sağlar. Üstelik toplamda daha az zamanınızı alır. Devamı..
"Semih, Yardım Et!"
Bir süredir dil koçluğunu yaptığım bir Hanımla yazışmalarımızı paylaşıyorum. Bu yazışmalar çok önemli. Çünkü: Devamı..
Kendimize Dair En Yanlış Teşhis: "Bir Türlü Odaklanamıyorum!"
Odaklanıp odaklanamama meselesine hep mikro düzeyde bakıldığını görüyorum. "Şunu şunu yapmak istiyorum ama bir türlü kafamı veremiyorum, bir türlü odaklanamıyorum," diyorlar. Devamı..
Konuşmak da İstiyor muyum?
Dil öğrenmek istiyorsanız kendinize önce şu soruyu sormanız gerek: Devamı..
“Ameliyattan sonra tek kelime Almanca konuşamıyordum.”
“Merhaba Semih, hikâyem birazcık karışık ama kısaca anlatmaya çalışacağım. 98 yılından beri Münih’te yaşıyorum. Bu süre içerisinde Almanca seviyem iş hayatında ve günlük hayatta kurtarır seviyede idi. Devamı..
“Yabancı Dilde Konuşurken Kendi Sesimden Nefret Ediyorum!!!”
Yabancı dilde konuşamamamızın önündeki en büyük engellerden biri konuştuğumuz zaman duyduğumuz sesi, yani kendi sesimizi beğenmememiz. Dil öğrenirken kendi sesimizi (en iyi ihtimalle başlarda, çoğu zaman ise hiçbir zaman) beğenmiyoruz. Ana dilimizde konuşurken hiç rahatsız olmadığımız bir şey olan ses tonumuz bile yabancı bir dilde konuşmaya çalışırken bizi rahatsız ediyor. Devamı..
İnsanların, Hakkımızda Ne Düşündüğünün Neden Hiçbir Önemi Olmadığına Dair Üç Kısa Hikâye
1) 2008 yılıydı. Almanya’da, büyük Suriyeli şâir Adel Karasholi’yle yollarımız kesişti. O, kalabalık bir salona, “Also sprach Abdulla (Böyle Buyurdu Abdullah)” kitabından şiirler okudu. Ben de obua çaldım. Devamı..
Dil Öğrenmek İsteyenin En Büyük Düşmanı Kalemle Kâğıttır
Artık dil öğrenirken yanıma kalem kâğıt almıyorum. Yanıma kalem kâğıt almıyorum, çünkü önemli gördüğüm bir bilgiyi bir yere yazarak kendimi kandırdığımı fark ettim. Devamı..
Benimle Dil Öğrenenler Neden Diğerlerinden Öne Geçtiler?
benimle birlikte dil öğrenmiş sayısız kişinin, başka şekillerde dil öğrenmeye çalışan insanlara göre ne gibi avantajları oldu? Neden öne geçtiler? Devamı..
Yabancı Dillerde En Etkili Dinleme Çalışması: Bilinçli Dinleme Çalışması
İşitme becerisi dil öğrenmenin dört ayağı (okuma, konuşma, yazma, işitme) içinde en zor ve en geç gelişen beceri. Bu yüzden de, akıcı seviyeye ulaşmak isteyen birinin en çok işitme becerisini geliştirmeye emek harcaması gerekiyor. Devamı..
Ezberin İade-i İtibarı
Son iki senemi zekâ/yetenek şakşakçılığını çürütmeye ayırdım. Yüzlerce yazıyla, her işin kökeninde zekâ/yetenek görmenin insanın kendine yapabileceği en büyük kötülük olduğunu anlatmaya çalıştım. Şimdiyse 'ezber' konusu üzerine çalışmak istiyorum. Devamı..
"Atatürk'ü sevmiyorum," dedi.
Hayatta tanıdığım en zeki birkaç insandan biriydi. "Atatürk'ü sevmiyorum," dedi. "Neden?" dedim. "İstiklal Mahkemeleri'nde binlerce insan asıldı," dedi. "Sonra Dersim İsyanı'nı düşün." Devamı..
Yapabilir Miyim, Semih Bey?
Her gün birçok insandan, "Birkaç ay içinde söylediğiniz seviyeye ulaşmam konusunda garanti veriyor musunuz?" şeklinde sorular alıyorum. Bu sorulara, bugün mühendis bir Bey'e verdiğim cevabı paylaşarak bir kez daha cevap veriyorum: Devamı..
Yurtdışına Gitmeden Dil Öğrenemem mi?
Yabancı dilin en iyi veya ancak o dilin konuşulduğu ülkede öğrenilebileceği de dil öğrenmeye dair en yaygın ve en sevilen yanlış inançlardan. En sevilen yanlış inançlardan, çünkü çok işe yarıyor, farklı farklı konumlardaki birçok insana hizmet ediyor. Devamı..
Çok Zor Bir Dili 14 Gün Öğrenip 40 Dakika Konuşmak
ÇOK MUTLUYUM! Sürekli dil öğreniyorum. Birçok dili çok kısa sürede çok üst seviyede öğrenmeyi başardığım için de hiçbir dilden korkum yok. Devamı..
Dil Öğrenmek Demek Dil Kası Yapmak Demek
Onca yıl uğraştınız. Okula, kursa gittiniz. Hâlâ neden dil öğrenemediniz, biliyor musunuz? Çünkü DİL KASI yapamadınız. Devamı..
Mustafa Sandal'la 10 Senelik Eşi Emina'nın Boşandığını Duyunca Hiç Şaşırmadım. Neden Mi?
Mustafa Sandal'la 10 senelik eşi Emina boşandı. Haberi okuyunca hiç şaşırmadım. Neden derseniz: Devamı..
DİL ÖĞRENMEYE DAİR EN YAYGIN 10 YANLIŞ İNANÇ
1) “Dil en iyi küçük yaşlarda, çocukken veya ilk gençlikte öğrenilir.” – YANLIŞ! Doğrusu: Sayısız yayının ve araştırmanın da ortaya koyduğu gibi, yetişkinler çocuklardan çok daha iyi dil öğreniyor. Bunu ben de tecrübe ettim. Şu an 29 yaşındayım ve bundan 15 yıl, 10 yıl, 5 yıl öncesine göre çok daha iyi ve çok daha hızlı dil öğreniyorum. Devamı..
100 GÜN’cülerden Mektup Var!
“Merhabalar Semih, 100 gün programıyla ilgili detayları okudum. Linkteki diğer yazılarını da zaten daha önce okumuştum. Öncelikle neden İtalyanca öğrenmek istediğimi açıklamak istiyorum: Devamı..
Bir dilde 3 ayda orta seviyeye gelme ihtimaliniz, 1.5 senede orta seviyeye gelme ihtimalinizden çok daha yüksek. Neden mi?
Çok gariptir, dil öğrenme konusunda söylediklerimi hemen herkes anlayıp kabul ediyor fakat çoğu kişi söylediğim süreye takılıyor. Devamı..
İnsanda Beni En Çok Şaşırtan Şey: Çözümü Bilirken Uygulamayıp Sorundan Yakınmak
Her gün, yaşadığım bir şeye yeni baştan şaşırsam da, insanın yaptığı anlamsız hareketlere artık bir şekilde anlam verebiliyorum. Her gün en az 5 yeni insanla tanışıp konuşan biri olarak bütün tutarsızlıklara (anlam verememe hakkımı her zaman saklı tutarak) artık bir şekilde anlam verebiliyorum. Ama bir şeye anlam veremiyorum. Devamı..
Müfredatın Kıçına Tekmeyi Basmak!
2 ay kadar önce spora başladım. Başladım başlamasına ama on gün öncesine kadar kendimi hep yanlış bir şeyler yapıyormuşum gibi hissettim. Neden mi? Devamı..
Bütün hayatım, ne kadar zekisin, ne kadar yeteneklisin, diyenlerle savaşmakla geçti.
Bütün hayatım, ne kadar zekisin, ne kadar yeteneklisin, diyenlerle savaşmakla geçti. Herkes, yaptığım her şeyin ardındaki esrarı benden daha iyi biliyordu. Devamı..
Ne Kadar Çalıştığın Değil Nasıl Çalıştığın Önemli: İyi Çalışmanın Anahtar Sorusu
Türkiye'de konservatuvardayken, yani ortaokul ve liseye giderken herkes ne kadar çok çalışırsam o kadar iyi obua çalacağımı söylüyordu. Okulun her koridorundan, "Çalışın!" sesleri yükseliyor, derste, teneffüste, kantinde, bahçede hep, insanüstü çalışma temposu olan müzisyenlerin efsanevi hikâyeleri anlatılıyordu. Devamı..
Yapabilir Miyim?
Yirmi iki yaşındaydım. Beş yıldan beri Almanya’da konservatuvar okuyordum. Obua okuyordum. Okul çok zordu. Sürekli obua çalışıyorum. Onun yanında dersler, provalar, konserler, ekstralar… Devamı..
İnsan Kendisi Hakkında Neden Kötü Şeyler Söyler?
Son aylarda aklımı en çok kurcalayan sorulardan biri, bir insan kendisi hakkında neden kötü şeyler söyler, sorusu oldu. Devamı..
Nasıl Özgüven Kazanırım?
Birine ne zaman güveniriz, ne zaman güvenmeyiz? 1) Bize bir söz verir ve sözünü tutar. Güveniriz. 2) Bize bir söz verir ama sözünü tutmaz. Güvenmeyiz. Devamı..
"Sizinle Birkaç Ay Çalıştıktan Sonra İngilizce Kitap Okuyabilir, Film İzleyebilir miyim?"
SORU: "Merhabalar Semih Bey, ben ... konusunda uzmanlaşmak istiyorum, belki de yüksek lisans bile yapacağım ama önümdeki engel İngilizce. Sizin kursunuz sonunda İngilizce dokümanları okuyup videolardan dinlediklerimi anlayabileceğim seviyeye gelebilecek miyim. Gerçekten önyargım çok büyük." Devamı..
"En Kötü Çalışma Yapılmamış Çalışmadır."
Geciktirme ustalarının en sevdikleri bahanelerden biri, "Hazır değilim," cümlesi. Böyleleri sürekli hazır olmayı beklerler. Henüz hazır değilim, diye diye yapmaları gereken veya yapmak istedikleri işten kaçarlar. Devamı..
SENELERDİR İNGİLİZCE İLE UĞRAŞMANIZA RAĞMEN NEDEN AKICI BİR ŞEKİLDE KONUŞAMIYORSUNUZ, BİLİYOR MUSUNUZ?
Çoğumuz on sene önce gittiğimiz bir yeri bile ikinci sefer gittiğimizde elimizle koymuş gibi buluruz. Peki, bunu nasıl yaparız? Gitmek istediğimiz noktaya yakın bir yere gideriz. Sonrasında, o yere daha önce gittiğimiz zaman gözümüze çarpmış birtakım işaretler bizi adım adım gitmek istediğimiz adrese ulaştırır. Devamı..
Herkesin Kolaylıkla Dil Öğrenmesini Sağlayan Yöntem: Leitner Sistemi
Ortak sorunumuzu baştan söyleyip kurtulalım: Öğrenmek çok zaman alıyor. Çözüm: Aralıklı çalışmak. Çalışma seanslarınızı aralıklara düzenlemeniz, öğrendiklerinizi daha iyi hatırlamanızı sağlar. Üstelik toplamda daha az zamanınızı alır. Devamı..
“Ameliyattan sonra tek kelime Almanca konuşamıyordum.”
“Merhaba Semih, hikâyem birazcık karışık ama kısaca anlatmaya çalışacağım. Devamı..
Efor Sarf Etmeden Dil Öğrenmenin Yolu: Pasif Öğrenme
Dilin aktif öğrenimi, en etkili ve en kısa sürede sonuç veren yöntem. Ama dil öğreniminin yalnızca “aktif” gerçekleştirilmesi önerisi, insan doğasına pek uygun değil. Aktif öğrenme harika, evet, tek sorun çok yorucu olması. Bu yüzden erteliyoruz, vazgeçiyoruz. Devamı..
“Yabancı Dilde Konuşurken Kendi Sesimden Nefret Ediyorum!!!”
Yabancı dilde konuşamamamızın önündeki en büyük engellerden biri konuştuğumuz zaman duyduğumuz sesi, yani kendi sesimizi beğenmememiz. Devamı..
Dil Öğrenirken Bu Söyleyeceğim Şeyi Sakın Yapma!
Dil öğrenme konusundaki EN BÜYÜK yanlış anlamalardan biri şu: Biraz dil öğrenen, biraz kelime biriktiren, aklından geçenleri elindeki malzemeyle söylemeye çalışıyor. Yani Türkçe düşünüp çeviri yapmaya çalışıyor. Tabii, hemen tıkanıp kalıyor. Dil öğrenirken sakın bu yolu izlemeyin. Devamı..
“Semih, Yardım Et!”
Bir süredir dil koçluğunu yaptığım bir Hanımla yazışmalarımızı paylaşıyorum. Bu yazışmalar çok önemli. Çünkü: Devamı..
100 GÜN’cülerden Mektup Var!
“Merhabalar Semih, 100 gün programıyla ilgili detayları okudum. Linkteki diğer yazılarını da zaten daha önce okumuştum. Öncelikle neden İtalyanca öğrenmek istediğimi açıklamak istiyorum: Devamı..
Sevmek Değil: Sevmeyi Öğrenmek
Dil öğrenebilmek için öğrendiğimiz dili sevmemiz gerektiğini söylüyorum sürekli. Devamı..
2017 YILININ BENİM İÇİN ÖZETİ
Hayatıma DÖRT yeni dil girdi: Devamı..
Sırpça Güzel Bir TED Konuşması
Geçtiğimiz iki gün, Belgradlı maratoncu Veroljub Zmijanac’ın, maraton koşmaktan çıkardığı hayat derslerini anlattığı şu TED konuşmasını dinledim. Anlamadığım tek bir kelime ve cümle kalmayana dek çözümledim. Devamı..
Bizimle 100 GÜNDE Farsça Öğrenmeye Var mısın?
100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN’in yaratıcısı SEMİH UÇAR ile Türkiye’nin en büyük Farsça birikimini yaratan Baran Zeylan (YouTube ve Facebook’ta: “Farsça Öğren”) güçlerini birleştirdi. Devamı..
100 GÜNDE YDS İNGİLİZCEDE NASIL 40’TAN 80’E ÇIKTIM?
100 günde YDS’de 40’tan 80’e çıkan ben değilim. Devamı..
İtalyanca Güzel Bir TED Konuşması
Her gece İtalyanca bir TED konuşması dinliyorum. Bu da bu gecenin: Devamı..
Fransızca YDS–YÖKDİL 300 Zarf Listesi (PDF)
Sınavlarda çıkmış adverbe’ler yer almakla beraber, Devamı..
Fransızca YDS–YÖKDİL 1000 Kelime Listesi (PDF)
Çıkmış kelimelerden önemli olanları yer almakla beraber Sosyal, Fen, Sağlık Bilimleri alanlarına yönelik kelimeleri, kimi locution’ları listeye ekledim. Devamı..
En Uzun İtalyanca Sözcük
29 harften oluşan “esofagodermatodigiunoplastica” sözcüğü, Devamı..
İngilizceyi Sevebilmek Mümkün mü?
Son dönemde yoğun bir şekilde İngilizce çalışan bir arkadaşımla konuşuyorduk ki, sesini bir itirafta bulunacakmış gibi kısarak bir şey söyledi: Devamı..
10. MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ - BANKA HESAP BİLGİLERİ
Devamı..
9. DERSLERİM ÇOCUKLARA UYGUN MU? DERSLERİME KATILMAK İÇİN YAŞ LİMİTİ NEDİR?
Devamı..
8. DERSLERİMİZİ NASIL VE HANGİ UYGULAMAYLA YAPIYORUZ?
Devamı..
7. KURLARIMIZIN ÜCRETİ NE KADAR?
Devamı..
6. GRUPLARIMIZ KAÇ KİŞİDEN OLUŞUYOR?
Devamı..
5. HANGİ SEVİYELERE DERS VERİYORUM? (KUR KUR SEVİYE TARİFLERİ, KUR İÇERİĞİ, KUR HEDEFİ)
Devamı..
4. CANLI DERSLERİN KAYITLARINI VE VİDEO DERSLERİ SINIRLI SÜREYLE Mİ YOKSA ÖMÜR BOYU MU KULLANABİLİYORSUNUZ?
Devamı..
3. CANLI DERSLERİMİZ HAFTANIN HANGİ GÜNLERİ VE HANGİ SAATLERDE OLACAK?
Devamı..
2) CANLI DERSLERİMİZ NE ZAMAN BAŞLIYOR? NE KADAR SÜRÜYOR? NELERİ İÇERİYOR?
Devamı..
1) BEN KİMİM VE NEDEN DERS VERİYORUM? NEDEN BENİMLE DİL ÖĞRENMELİSİNİZ?
Devamı..